Tereza Vandrovcová
Tereza Vandrovcová|Tereza Vandrovcová
Věk: 28
Studium: studentka prezenčně doktorského studia na katedře sociologie Filozofické fakultě UK. Od února stážistka v Centru pro výzkum veřejného mínění
Bydliště: Praha
Jak obědvá: Stravuji se vegansky, tedy bez živočišných produktů (maso, vejce, mléko). Obědvám většinou mimo domov v pražských vegetariánských a veganských restauracích (Radost FX, Loving Hut, Vegan City, Beas Dhaba atd.), italských (pizzerie), mexických, indických či arabských restauracích. Někdy jsem odkázána na nabídku "českých" hospod, jejichž rostlinná nabídka se bohužel často omezuje na hranolky s kečupem a zeleninový salát. Vařím si však i doma (pro sebe a spolubydlící). Domnívám se, že se převážně stravuji zdravě, ale i tak se někdy ve spěchu odbydu vege párkem s hořčicí a chlebem. V poslední době též naše domácnost objevuje kouzlo freeganství.
Radka Hozmanová|Názor ředitelky Evropské školy feng shui Radky Hozmanové
Tereza má svůj jídelníček celkem bohatě vytvářený. Protože nejí maso, doporučuji nezapomenout na kvalitní panenské oleje – sezamový, restovaný sezamový, slunečnicový, příležitostně olivový. Semínka předem orestovaná (jsou stravitelnější, jinak více ochlazují).
Zdrojem bílkovin pro ni je tempeh, seitan, tofu – dochucené šoju nebo tamari, obě organické, neboť mají enzymy (jang) a vyrovnávají jin z tofu a ten je pak stravitelnější. A luštěniny. Dále – doplnit enzymy – pikles, miso polévka. Husté polévky obzvláště v zimě – fazolové, čočkové s kořenovou zeleninou. Pokud chléb, zkuste kváskový – nikoliv chleba ze sítě supermarketů, kde se kupuje chléb z kvasnic. Je to velký rozdíl, jenž ovlivňuje kvalitu krve. Kvásek nepřekyseluje krev.
Hořčici lze také zakoupit kvalitní bio. Dopřejte si i sladké polévky z dýně, sladké dezerty (prvek země) slazené obilnými slady – to je zdroj sladké chuti a polysacharidů, takže nedojde k efektu rychlého vyhoření jako při konzumaci bílého cukru. Doporučuji i bylinné čaje a čaj banču, v zimě na posilnění kukiču.
Kečupu bych se vyhnula, pokud, tak pouze bio.
Monika Divišová|Názor výživové poradkyně Moniky Divišové
- Veganská strava patří rozhodně k jednomu ze zdravých způsobů stravování. Bezva, že jste si, Terezo, našla místa, kde se můžete po Praze dobře a vegansky najíst.
- Pozor však na smažená jídla, která jsou ve veganských restauracích docela častou volbou. Přepálené tuky tělo velmi zatěžují.
- Opět nevím, jak vypadají Vaše ostatní jídla. Určitě si jako veganka hlídejte dostatečný přísun správných tuků omega 3 (len, chia, lněný olej…) a také rostlinných bílkovin a čerstvé zeleniny (obzvlášť té tmavě zelené). Skvělá varianta, jak do sebe dostat dostatek výživných „lístečků“, jsou zeleninové smoothie – rozmixovaná listová zelenina s kouskem ovoce a vodou.
- Tereza podle ankety poradců z Wellnessie rozhodně vyhrála a jediná z Gastronautů přežije pár let ve zdraví.