Velká Británie volí. Online komentuje politolog Petr Sokol
Obyvatelé Británie dnes vyrazili k předčasným parlamentním volbám, které mohou na dlouhá léta určit podobu vztahů jejich země s Evropskou unií. Zatímco pro řadu z nich je hlavním tématem právě brexit, pro jiné jsou prioritou otázky daní či zdravotních a sociálních služeb. Průzkumy favorizují konzervativce premiérky Theresy Mayové, opoziční labouristé vedení Jeremym Corbynem se na ně však v závěru kampaně dotahovali. Závěr voleb a jejich výsledky od 19 hodin komentuje pro Reflex.cz politolog Petr Sokol.
Konzervativci a jejich unionistický spojenec již dosáhli dohromady 326 mandátů, absolutní většinu v Dolní sněmovně.
Poměry hlasů v celobritském měřítku:
CON 42,4 %
LAB 40,1 %
Obě velké strany posílily - konzervativci o necelých 6 procent, labouristé dokonce o téměř 10 %.
V počtu hlasů se nejvíce propadla protestní Strana UKIP, která přišla o více než 10 % hlasů. Ty se staly klíčem k volebnímu výsledku, protože jich překvapivě více přešlo k labouristům s jejich silně levicovým, protestním lídrem Corbynem než k vládním konzervativcům.
Velkým poraženým jsou také skotští nacionalisté, kteří ve Skotsku přišliu po 15 % hlasů, které se na sever od vnitrobritských hranic přelily hlavcně ke konzervativcům. Skotští konzervativci tedy zachránili přijatelný výsledek pro svou stranu, který jí dává šanci zůstat u vlády.
Labouristé stále vyhlašují, že se pokusí zformovat menšinovou vládu. Ta ale asi nedosáhne na potřebnou většinu
Mohla by stát na spojení jejich aktuálních 261 křesel s 35 mandáty skotských nacionalistů, 12 liberálními demokraty, 4 velškých autonomistech ze Strany Walesu (PC) a jedné zástupkyni zelených (GP). To ovšem dělá jen 313 křesel. K většině by jim proto nestačilo ani vyhrát všechny 4 zbylé obvody a přesvědčit krajně levicovou, proirsky nacionalistickou Sinn Fein, aby přijala svých 7 mandátů. Sinn Fein to ovšem stále vylučuje.
Bez ní je aktuální poměr:
CON + DUP = 315 + 10 = 325 (1 mandát chybí k většině)
LAB+SNP+LD+PC+GP = 261+35+12+4+1=313
Sinn Fein = 7
4 nedopočítané
1 nezávislký ze Severního Irska
Severoirská Demokratická uninistická strana (DUP) se oficiálně přihlásila k tomu, že pomůže Therese Mayové získat většinu v parlamentu. Strana prosazuje brexit, takže nelze od ní čekat tlak na jeho změkčování. Takové hlasy se ovšem už začínají ozývat i ze samotné konzervativní strany.
Podle zdrojů televize Sky nebude premiérka Mayová rezignovat. Její konzervativci již mají 313 mandátů, což jim se spojenci pravděpodobně umožní blokovat vytvoření vlády bez jejich účasti.
Obvod Fife North právě získal kandidát skotských nacionalistů z SNP většinou pouhých 2 hlasů.
Pokud zohledníme, že nacionalistická, proirská strana Sinn Fein si připsala 7 mandátů, které odmítne přijmout, bude k reálné většině v Dolní sněmovně třeba 322 křesel.
Přesně ty aktuálně drží konzervativci s DUP, což znamená, že budo moci společně zabránit vzniku levicové většiny.
Již zbývá sečíst jen posledních deset obvodů.
Konzervativci to zatím dotáhli 312 křesel a již je jasné, že nemohou získat nadpoloviční většinu v Dolní sněmovně.
Labouristé si připisují 259 mandátů.
Skotští nacionalisté v tuto chvíli drží 34 křesel a patří k hlavním poraženým těchto voleb.
Liberální demokraté si jen těsně polepšili a aktuálně získali 11 místo dosavadních 8 křesel.
Možný severoirský spojenec konzervativců - Demokratičtí uninisté z DUP dosáhl svůj volební výsledek na 10 křesel.
Konzervativci poprvé vedou 2 21 křesly.
V Severním Irsku obě větší a radikálnější strany "vyluxovaly" své konkurenty. Uninistická DUP drží nyní 10 mandátů, nacionalistikcá Sinn Fein 6, jeden zatím připadá na nezávislou uninistku. Zbývá dopočítat jediný obvod.
Labouristé stále vedou i v počtu získaných hlasů. Zatím si jich připsali 41,3 %, zatímco konzervativci 40,4 %. Obě streany ve volbách posílily.
Mandát nezískal podle očekávání lídr protestní a euroskeptické strany UKIP Paul Nuttall. Jeho strana odejde velmi pravděpodobně z předčasných voleb s nulou, když osud držela jeden mandát.
Nový odhad BBC podle aktuálních výsledků:
Konzervativci 318
Labouristé 267
SNP 32
Liberální demokraté 11
To by znamenalo stále pravděpodobně menšinovou vládu konzervativců s uninistickými spojenci (uninistická strana DUP již má nyní jistých 8 křesel).
Svůj mandát nakonec po drmatickém přepočtu obhájil i šéf liberálních demokratů Tim Farron. Spekuluje se ovšem, že ho vyzve v boji o budoucí předsednictví staronový poslanec Vince Cable.
Theresa Mayová promlouvá poprvé během volební noci. Děkuje za podporu a slibuje, že bude pokračovat jako poslankyně za Maydenhead. Mluví také o tom, že konzervativci budou nadále garantem stability v zemi, ale nijak se nevyjadřuje ke své politické budoucnosti.
Naopak v Corbyn v akceptačním projevu mluvil o tom, že lidé ukázali, že mají dost úsporných opatření a nedostatku peněz ve školství a zdravotnictví. Podle něj bez ohledu na výsledky labouristická kampaň změnila politiku v Británii k lepšímu.
Theresa MAyová vítězí ve svém obvodě také s velkým náskokem. Je u toho lídr recesistické Oficiální strany zběsile šílených monster, kterého volilo 119 voličů.
Vyhlášení výsledků se chystá téměř paralelně v Islingtonu, kde kandidoval Jeremy Corbyn, vůdce labouristů, a v Maidenhead, kde se o hlasy ucházela konzervativní premiérka Theresa Mayová.
Corbyn jasně vítězí a poráží i kandidáta "strany šílenců", který na vyhlášení přišel v žertovném oblečku.
Jistý mandát už má ministr zahraničí za konzervativce Boris Johnson. Do parlamentu se vrací bývalý ministr obchodu za liberální demokraty Vince Cable. Naopak jeho stranický šéf Farron čelí přepočtu hlasů ve svém obvodu, kdy se nejprve hledají nezapočítané hlasy.
Nixk Clegg bývalý šéf liberálních demokratů a vice premiér v 1. vládě Davida Camerona prohrál svůj obvod s labouristou v Sheffieldu.
Televize Sky News podle dosavdních výsledků předpokládá, že konzervativci získají mezi 308 a 328 mandáty.
Je sečtena více než čtvrtina obvodů:
Labouristé 89
Konzervativci 68
SNP 13
DUP 5
Strana Walesu 2
Sinn Fein 2
Zisky konzervativců ve Skotsku mohou nakonec znamenat, že levice nebude schopná získat v Dolní sněmovně většinu akonzervativci se příblíží většině a budou schopni vládnout s unionistickými spojenci.
Jeremy Corbyn, o němž ještě včera noviny psali, že jeho kampaň je zároveň rozlučkou s funkcí lídra, se očividně v čele strany udrží, zatímco premiérka Mayová to bude mít ve straně velmi těžké.
Lídr skotských nacionalistů v londýnském parlamentu Angus Robertson ztratil svoje křeslo a stává se smybolem faktu, že právě SNP je největším poraženým voleb.
Trhacím kalendářem dnešní noci je skotská strana SNP. Na její účet si právě první mandát připsali i liberální demokraté (obvod East Dunbartonshire).
Aktualizovaný odhad BBC trochu upravuje původní exit-poll:
Konzervativci 322 (nedosáhnou na většinu 326)
Labouristé 261
skotská SNP 32
Liberální demokraté 13.
Takový výsledek by znamenal zřejmě menšinovou vládu konzervativců s podporů unionistů z DUP, al ezároveň ohrožení šéfky konzervativců Mayové, která vše vsadila na posílení konzervativní většiny v parlamentu, kterou ale zřejmě ztratí.
Bývalý lídr strany UKIP Nigel Farage prohlašuje, že brexit ohrožen a on se bude muset vrátit do aktivní politiky (opustil vedení strany, ale zůstal poslancem Evropského parlamentu).
Oficiálně potvrzena ztráta obvodu Battersea v Londýně , který se swingem 10 % mění z konzervativního na labouriostický a v parlamentu tu končí zatím první členka vlády. Konzervativci se očividně v tomto obvodu, který volil 60 % pro setrvání v EU, stali oběťmi brexitu.
V dosud sečtených obvodech ztratila euroskeptická a protestní strana UKIP celkem 14 % hlasů oproti roku 2015. Ovšem tento propad nepomáhá jen konzervativcům, jak se původně čekalo. Ti v sečtených obvodech narostli "jen" o 7 %, zatímco labouristé dokonce o 8 %, což znamená že hodně bývalých voličů farageovské UKIP míří k Jeremy Corbynovi jako novému symbolu politického protestu.
První obvod se podařilo získat od soupeřů také konezrvativcům - ve Skotsku vzali Angus nacionalistům.
Aktuálně:
Lab 36
CON 24
SNP 4
DUP 2
Ve velškých obvodech jsou výsledky oznamovány nejprve ve velštině a až potom anglicky.
První výsledky z Londýna potvrzují oslabení konzervativců. Pravděpodobně zde ztratili obvod Battersea, kde mandát labouristům bude muset přenechat náměstkyně ministra financí Jane Ellisonová.
Do problémů se údajně ve svém obvodě dostává konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddová. To je pikantní v souvislosti s tím, že po zveřejnění exit-pollu, podle něhož konzervativci ztratí většinu, byla Ruddová zmiňována v médiích jako jedna ze čtyř nejvážnějších možných favoritek na případně uvolněné místo šéfa konzervativců. Kromě nyní je zmiňován ministr zahraničí Boris Johnson, ministr obrany Fallon a další z ministrů Davis.
První obvod sečten také v Severním Irsku: obvod Down North zůstává v rukou nezávislé poslankyně Sylvie Hermonové (v minulosti byla poslankyní za Ulsterskou unionistickou stranu).
První obvod ve Walesu - Wrexham. Opět obhajoba labouristů.
A také první sečtený obvod ve Skotsku a poprvé se nám mění vítěz, když labouristé "berou" o 165 hlasů obvod Rutherglen & Hamilton West skotským nacionalistům, kteří zde ale spadli o 13 %.
Aktuální stav: Lab 15, Con 8
Labouristé udrželi Darlington, který měl být jedním z cílů konzervativců. Ale posun k labouristům je zde jen 0,2 %. To by odpovídalo tomu, že konzervativci nenarostou oproti stávajícímu výsledku, ale pravdu nebude mít ani exit-poll, který jimk předvídá pokles a nezískání věšiny. Stále je všechno tevřené.
Sečteno je 10 obvodů z celkem 650. Labouristé si připisují 6, konzervativci 4, ale všechny výsledky kopírují ve stranické příslušnosti volby 2015. Stále není jasné, zda se potvrdí výsledky exit-pollu.
Labouristé tvrdí, že získají několik ministerských skalpů, ale nejedná se o oficiální výsledky.
Šéf nacionalistické a krajně levicové strany Sinn Fein v Severním Irsku Gerry Adams potvrdil v Belfastu, že jeho strana nezmění politiku abstencionismu, tedy nepřijme mandáty ve Wesminsterském parlamentu. Strana nezmění politiku ani vzhledem k úspěchu velmi silně levicového lídra labouristů Jeremy Corbyna. To může ulehčit cestu konzervativcům k většině.
5:1 pro labouristy po Sunderland West. Stálé žádné změny obvodů mezi stranami. V obvodě Sunderland West ovšem swing ve prospěch konzervativců větší než 2 procenta.
Také Newcastle East obhajují labouristé a mají 4. mandát. Zatímco Swindon North se stává prvním obvodem s vítězem z Konzervativní strany . I zde se ale jedná o obhajobu. Pro konzervativce má ovšem toto jejich rvní vítězství trochu pachuť, protože v obvodě došlo k posunu k labouristům o 3,7 %, což je dokonce více než v exit-pollu.
Z dosud tří sečtených obvodů si ve dvou oproti minulým volbám polepšili konzervativci o více než 2 %. Oba obvody byly v refrendu o Evropské unii silně pro odchod z Unie. Ve třetím (Newcastle), kde převažoval v referendu názor v EU zůstal, si naopak o více než 2 procenta polepšili labouristé. I tak ovšem dávají první sečtené výsledky šanci konzervativcům, jejichž vysocí představitelé řekli médiím, že mají vlastní průzkumy, které jim dávají lepší výsledky než exit-poll hlavních televizních stanic.
Bývalý ministr financí v konzervativní Cameronově vládě George Osborne už veřjně řekl, že v případě potvrzení exit-pollu by Theresa Mayová měla rezignovat.
Bývalý fotbalista Gary Lineker na twitteru připomněl, že nejprve Sunderland sestoupil z forbalové Premier LEague a nahradil ho tam Newcastle, aby se totéž stalo během necelého měssíce také v boji o první sečtený obvod.
https://twitter.com/GaryLineker/status/872937751439704064
Labouristé si připisují také třetí obvod Sunderland Central, ale tamní výsledek ukazuje tzv. swing (posun od posledních voleb) 3,5 % od labouristů ke konzervativcům....To protiřečí exit-pollu, ale samozřejmě se zatím jedná o ojedinělý výsledek.
Také "poražený" Sunderland zůstává v rukou labouristů. Ti zatím vedou 2:0 nad zbytkem stran.
Právě se vyhlašuje první spočítaný obvod. A je to: Newcastle Central! Získává ho kandidátka labouristů Chi Onwurah, kteří si dnes večer připisují první mandát. Politická barva tohoto obvodu se nemění, protože zde labouristé vyhráli i v roce 2015.
Soupeřem Sunderlandu v rychlosti sčítání je dnes večer Newcastle, ale už teď je jasné, že ani jeden z nich nevyrovná čas Sunderlandu z voleb 2015.
Sunderland byl spočítán jako první ve všech volbách od roku 1992. Nyní bojuje o obhajobu v rychlosti sčítání.
Výsledky exit-pollu ovšem dávají velkou důležitost postoji severoirské krajně levicové strany Sinn Fein. Ta kandiduje do Westminsterského parlamentu, ale odmítá mandáty přijmout, protože odmítá přísahat věrnost do rukou královny - pro ni symbolu okupace Severního Irska. Reálně tak snižuje většinu potřebnou k zisku parlamentní většiny. Dosud držela 4 křesla, takže bylo obsazeno jen 646 křesel a na většinu by stačilo 324 křesel.
Spekuluje se ovšem, že dlouholetý přítel Sinn Fein - lídr labouristů Jeremy Corbyn by je možná mohl přesvědčit ke změně politiky.
Relativními vtězi voleb by se podle exitu měli stát labouristé, kteří "narostli" o 34 křesel a připsli by nejlepší výsledek od roku 2005, kdy naposledy kandidoval Tony Blair. Takový výsledek by jim mohl dát šanci na sestavení menšinové či koaliční vlády.
Slavit by mohli také středolevicoví a prounijní liberální demokraté, kteří by posílili z 8 na 14 mandátů.
Hlasy se nyní transportují z volebních místností do sčítacích center, protože se sčítají v každém z obvodů na jednom místě.
Kromě premiérky Mayové se první povolební odhad jeví jako studená sprcha také pro její skotskou kolegyni Nicolu Sturgeonovou, jejíž separatistická Skotská národní strana (SNP) by spadla z 56 křesel na 34.
Britská média i zdroje z politických stran se aktuálně shodují jen na jednom: čeká nás dlouhá noc. A napínavá.
Podle 1. exit-pollu by z menších stran bodovala ještě Strana Walesu se 3 mandáty a jedno křeslo by připadlo zeleným. Zbylých 18 mandátů pak připadá na Severní Irsko, kde byl minule poměr 11 uninistů (bližších konzervativcům) a 7 republikánů.
Připomeňme ovšem, že například před 2 lety se tento exit-poll u konzervativců úplně netrefil. Spletl se dokonce o 22 křesel, když tvrdil, že konzervativcům chybí k většině 10 křesel, ale nakonec ji měli o 12 mandátů
Klíčovou roli by pak mohly hrát mandáty zbylých stran - zejména ze Severního Irska.
Pokud se výsledky exit-pollu potvrdí, bude to znamenat porážku premiérky Mayové. Možná parlamentní většina proti ní labouristé-liberální demokraté-skotští nacionalisté by měli dohromady stejně křesel jako konzervativci.
Exit-poll společnosti Ipsos Mori:
Konzervativci 314
Labouristé 266
Liberální demokraté 14
SNP 34
UKIP 0
konzervativci by ztratili větsinu v parlamentu
Více obvodů, z nichž bude jasno, zda se premiérce Mayové vyplatila sázka na předčasné volby, bude sečteno až zhruba kolem půl třetí ráno.
Ve 23 hodin nás čekají pouze průzkumy u volebních místností - tzv. exit-polly. Pak začne závod, který obvod bude nejryachleji setený, což je tradiční britský volební "sport". "Titu" v této disciplíne obhajuje obvod Sunderland and Houghton, kde bylo minule sečteno ve 23:48 našeho času.
Kdo dnes může ještě necelé dvě hodiny odevzdávat hlasy? Samozřejmě občané Spojeného království starší 18 let. Ty ale doplňují také všichni irští občané a občané zemí Commonwealthu (bývalých britských kolonií). Všichni se ale musí dopředu k účasti ve volbách zaregistrovat.
Volit naopak nemohou členové Sněmovny lordů, občané jiných zemí EU, kteří žijí na ostrovech, část vězňů a všichni lidé odsouzení v posledních pětech letech za volební podvody a manipulace.
A může volit královna? Ano, zákony jí to nezakazují, ale ona nikdy volit nechodí, protože se považuje za ústavní zvyklost, že panovník nemá mít žádnou stranickou preferenci.
Spojené království patří mezi málo zemí, které volí ve čtvrtek. Proč? Je to věc tradice a volby by se mohly konat i jindy. Traduje se, že historicky byl důvodem fakt, že v pátek se vyplácel plat, a ve čtvrtek proto lidé nebyli tak opilí...
Naposledy se volilo v jiný den v roce 1931. Tehdy bylo vybráno úterý.
Výsledky voleb také zásadně ovlivní volební systém. Ten je shodný ve všech 650 obvodech, kde se v každém volí jediný poslanec. Zvolen je ten, který získá nejvíce hlasů (systém prosté většiny).
To samozřejmě navozuje otázku, co když volby skončí na prvním místě remízou. Před dvěma lety žádný takový obvod nebyl, ale pravidla na to pamatují. Rozhodl by totiž los. Jen není upraveno, jakou formou. Nejčastěji se používá hod mincí, tahání sirek či losování papírků se jmény v klobouku.
Jaké jsou prognózy dnešního výsledku? Průzkumy v posledním týdnu vykazovaly značný rozptyl. Shodovaly se v tom, že předpokládají vítězství konzervativců, ale liší se v jejich náskoku. Třeba společnost Survation předpokládá rozdíl jediného procenta, naopak BMG věští náskok strany premiérky Mayové o velikosti 13 procent.
Pokud by konzervativci zvítězili jen těsně, mohly by volby dopadnout i tak, že vznikne tzv hung parliament, v němž nebude mít žádná strana většinu. To předpovídá například poslední odhad společnosti YouGov, který dává konzervativcům 302 z 650 křesel. Ostatní odhady předpokládají konzervativní většinu.
Před dvěma lety průzkumy do poslední chvíle signalizovaly první místo konzervativců, ale bez většiny v parlamentu, což se nakonec nenaplnilo a začala tak série údajných proher předvolebních průzkumů v důležitých světových volbách. Spíše než o selhání průzkumů šlo ale tehdy o dobře načasovaný závěr kampaně konzervativců.
Aktuální rozložení sil v britském parlamentu je následující: dosud vládli konzervativci s poměrně těsnou většinou 330 mandátů (5 mandátů nad polovinu). Tu ovšem často vyztužují dvě unionistické strany ze Severního Irska: demokratičtí unionisté DUP s osmi mandáty a umírněnější ulsterští unionisté UUP se 2 křesly.
V čele opozice stojí labouristé s 232 křesly. Minulé volby opravdu zdecimovaly tradiční "třetí" stranu liberální demokraty, kteří patří k levému středu, ale v letech 2010 až 2015 byli součástí vládní koalice s konzervativci. To jim v roce 2015 vyneslo pouhých osm křesel v Dolní sněmovně.
Na pozici třetí strany je naopak s 56 mandáty vystřídala separatistická Skotská národní strana, která vládne ve Skotsku a prosazuje jeho odtržení od zbytku Spojeného království.
Proitrské katolické strany ze Severního Irska drží sedm mandátů. Čtyři připadají na stranu silně levicovou Sinn Fein, která ale tradičně své mandáty nepřijímá, protože odmítá jako bývalé politické křídlo teroristů z IRA přísahat do rukou "okupační" královny. O mandát méně má umírněnější Sociálnedemokratická a labouristická strana SDLP.
Tři křesla drží velští regionalisté z formace Plaid Cymru (Strana Walesu). Po jednom získali minule zelení a Strana za nezávislost Spojeného království (UKIP).
Zbylé dva mandáty drží jedna nezávislá poslankyně ze Severního Irska (unionistka) a pak předseda komory, který je tradičně po zvolení počítán jako nezávislý a například se proti němu v obvodě nestaví protikandidáti.
Dnešní volby jsou předčasné. Původně se mělo hlasovat až v květnu 2020, ale konzervativní premiérka Mayová vypsala hlasování, aby získala silnější mandát před jednáním o vystoupení Velké Británie z EU.
Občané Spojeného království dnes od osmi hodin ráno našeho času rozhodují o obsazení celkem 650 křesel poslanců Dolní komory britského parlamentu. Místnosti se uzavřou ve 23 hodin našeho času, kdy budu zveřejněny první odhady, ale sčítání bude trvat pravděpodobně celou noc.