
Tři knížky, které patří drobkům pod vánoční stromek
V uplynulých dnech jsem se podívala na zoubek třem potenciálním knižním vánočním dárkům pro malé a jen o málo větší děti: Monika Elšíková už podruhé vydala Jonáše a velrybu, rozhlasová reportérka Michaela Vetešková napsala pro dceru a další řekněme pětileté špunty „pracovní pohádky“ a tým kolem Renáty Fučíkové tento týden pokřtil skutečně velkolepou publikaci – Historii Evropy. Obrazové putování. Začněme tou nejzásadnější z nich.
Jak dětem nikoli vtlouci do hlavy, ale vysvětlit naši minulost? Jak učinit hodiny dějepisu smysluplnějšími a domácí přípravu na písemku z dějin řekněme antiky příjemnější? Jak školákům představit ne jen českou historii a mytologii, ale i v osnovách základních škol zanedbávané zásadní události Evropy, zejména ty z posledních desetiletí? Tyhle otázky si zřejmě pokládala ilustrátorka (a máma) Renáta Fučíková, autorka vynikajících knížek o T. G. Masarykovi či J. A. Komenském a mnoha dalších obrazových publikací, často ovázaných Zlatou stuhou, důležitým oceněním pro autory, překladatele, ilustrátory a nakladatele dětských knih.
Jak sama autorka připomíná, „je to jediná původní kniha pro děti na českém trhu, která se zabývá dějinami světadílu v takové šíři“. Pod sedmdesáti kapitolami, pochopitelně chronologicky řazenými, se vine časová osa s daty, nad nimiž se tyčí majestátní historické postavy a srozumitelným i barvitým jazykem pronášejí repliky, které leckdy známe z bájí a pověstí, jindy z chart či novinových výstřižků a někdy je neznáme vůbec a vděčíme za ně jen představivosti autorek.
Po stranách komiksově působících ilustrací se vinou komentáře a za každou kapitolou na čtenáře čeká doslovení, vysvětlení, sumarizace historické události či období. A čtenář jako by měl stárnout s knihou – od jednoduchého, snadno pochopitelného pravěku se dostává k statutu Evropské unie a konsekvencím vědeckého pokroku. Je to kniha pro děti od deseti let – ale já bych ji bývala určitě chtěla číst ještě dřív a taky ještě mnohem později... Historie Evropy vychází právě teď jak v Česku, tak na Slovensku, a myslím, že i přes cenu 1470 korun bude víc než polovina oněch počátečních 2500 výtisků do Vánoc v tahu. Ne-li všechny.
Nápad to byl výborný – pracující maminka vypráví dceři, co přes den zažila, když se štvala po reportážích. Texty ovšem nejsou až tak zajímavé a jazyk až tak propracovaný (i na chyby a nejasnosti lze na pár řádcích narazit), místy je to čtení poměrně složité a spíš než aby uspalo, provokuje pozornost a nutí k dotazům (nevymýšlím si, testováno na dětech!). Je ovšem fakt, že pětileté dítko, jemuž je knížka určena především, sice nebude tušit, co je smaragd a lyra, ale na druhou stranu se jistě rádo něco přiučí – třeba zajímavá fakta o pragensiích a české historii.
Sečteno a podtrženo – třikrát doporučeno!