Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: Shutterstock

Petr Havel: Označovat potraviny rostlinného původu názvy masných produktů je klamání spotřebitele

PETR HAVEL

Jak se dalo přepokládat, stala se zatím jen připravovaná novela vyhlášky o označování masa a masných produktů okamžitě terčem veganské a vegetariánské lobby, která uvedený návrh považuje za nadměrnou byrokracii, matení spotřebitele či za nástroj k zákazům názvů některých potravin a pokrmů na tuzemském trhu. Ve skutečnosti je to ale právě naopak.

Smyslem novely je totiž především informovat spotřebitele o tom, z jakých surovin je příslušná potravina či pokrm vyroben, a tedy snížit riziko klamání, za které lze nepochybně považovat označování potravin ze surovin rostlinného původu tradičními názvy masných produktů, jako je řízek, párek, burger a další. Není přitom pravda, že by z nabídky potravin a pokrmů zmizely „bedlové řízky“ nebo „sojové párky“ (a řada dalších), jenom by se měly takové produkty, a to zejména v zájmu zdraví spotřebitele, jinak jmenovat. To má přitom svou (nejen) nutriční logiku.

Je totiž zcela zřejmé, že rostlinné alternativy potravin živočišného původu mají naprosto jiné složení, než původní masné produkty, a co je vůbec nejdůležitější, má jejich konzumace také jiné dopady na lidský organismus. „Řízek“ z bedly nebo ze sóji může přitom některým jedincům způsobit na rozdíl od klasického řízku i zdravotní potíže (platí to samozřejmě i naopak), například (ale nejenom) alergie, a kromě toho dodávají rostlinné a živočišné produkty do organismu rozdílné, pro člověka potřebné látky, přičemž platí, že některé látky neobsahují rostlinné (i živočišné) produkty na rozdíl od potravin odlišného původu vůbec.

Z tohoto důvodu by měl spotřebitel vědět, z jakých surovin je kupovaný či konzumovaný produkt vyroben, a tuto skutečnost by měl respektovat i název produktu. Ten může být zejména pro starší generaci skutečně zavádějící – a jsou to přitom právě senioři, kteří jsou z hlediska výživy rizikovou komunitou. Pro člověka důležitých rozdílů v potravinách rostlinného a živočišného původu je ale mnohem víc – například způsob a doba jejich skladování, doba trvanlivosti, nebo třeba využitelnost nutričně cenných složek v obou skupinách potravin, která je v mnoha případech velmi rozdílná.

Rozdílná je ovšem také vodní nebo uhlíková stopa obou skupin potravin a pokrmů – a právě v tom dochází často k emotivní manipulaci. Často se například uvádí, že na výrobu kilogramu hovězího masa se spotřebuje 10 000 litrů vody, je ale třeba zdůraznit, že tato voda se ze životního prostředí neztrácí a opětovně se do něj vrací, například prostřednictvím evapotranspirace, což je odpařování vody z rostlin. Chovem hospodářských zvířat se tedy životní prostředí nevysušuje, byť k tomu informace o spotřebě vody evokují, a kromě toho je spotřeba vody značná i při produkci komodit rostlinného původu, třeba kakaa nebo mandlí, ale i při pěstování některých druhů ovoce a zeleniny. Určitý problém jistě představuje produkce skleníkových plynů (zejména metanu) v chovech, ta však činí ve vyspělých zemích něco přes 10 procent z celkové produkce těchto plynů, a rozhodně ne 40 či ještě více procent, jak se může veřejnost občas dočíst. Pokud se pak týká uhlíkové stopy, tak ta je velmi často u rostlinných alternativ vyšší, protože jde v mnoha případech o výrobky s vyšším stupněm zpracování, a často také o produkty dražší.

Lze ovšem souhlasit s tezí, podle by úprava příslušných vyhlášek (nejde jen o označování masných produktů, připravují se i další) povede k nějakému nárůstu byrokracie, například při změně etiket či jídelníčků. Na druhou stranu je nutné připomenout, že v minulosti již ke změnám v označování potravin či nápojů (argumentem byla přitom vždy ochrana spotřebitele, a právě i omezení zavádějících názvů) došlo mnohokrát, přičemž v ČR je symbolem takových změn rum, který se nyní musí podle legislativy EU jmenovat tuzemák. Důvodem k přejmenování bylo přitom právě použití odlišných surovin, neboť název rum mohou podle EU nést pouze produkty z cukrové třtiny, zatímco původní český rum se vyráběl z brambor. Dodat lze jen, že v obou případech byly výchozí surovinou rostlinné komodity, přesto je výsledný název odlišný. Je přitom zřejmé, že rozdíl mezi živočišnou surovinou a surovinou rostlinného původu je mnohem větší, což logicky dává větší legitimitu pro odlišný název pro rostlinné alternativy živočišných výrobků.

Nejde navíc o proces, který by byl nový. Na úrovni EU již bylo v minulosti zakázáno používat pro rostlinné alternativy pojem mléko – tak mohou být označovány jen potraviny obsahující živočišný tuk. Také o označování masa se ostatně již vede na úrovni EU diskuse – zatím tomu však brání veganské lobby.

Na závěr je proto vhodné připomenout základní obecný zdravotní slogan týkající se konzumace potravin – totiž „jíst střídmě z bohatého stolu“, což je předchůdce v současnosti často používaného pojmu „vyvážená strava“. Není samozřejmě nutné (a ani správné) konzumovat maso nebo živočišné tuky každý den – z jídelníčků by ale potraviny živočišného původu zmizet neměly – zejména s ohledem na zdraví spotřebitele. Mimo jiné proto, že chybějící látky z masa a dalších produktů je pak nutné do organismu doplňovat prostřednictvím různých „bobulí“, tedy doplňků stravy, které jsou, kromě toho, že jde o obvykle syntetické výrobky, také oproti klasickým potravinám dražší.