Zdroj: Unie výrobců a dovozců lihovin ČR

10 Fotogalerie

Češi nejsou proti dani na tiché víno. Připlatit za kvalitu by jim nevadilo

Reklama

Češi podle posledních průzkumů volají po změně ve zdanění alkoholu. Současné daně se jim zdají nefér a většinově se přiklánějí k vyšší spravedlnosti zdanění lihovin, piva a vína.

To vyplývá i z výsledků letošního průzkumu, který provedla agentura Datank. Zásadním zjištěním je, že 63 % Čechů a Moravanů podporuje rovnoměrné zdanění alkoholu spotřební daní. Mají také jasno v tom, kdo má o daních na alkohol rozhodovat – 88 % respondentů hlasovalo pro to, aby se rozhodovalo v České republice, ne v Evropské unii.

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR

Česká daňová absurdita

Lihoviny, pivo a šumivé víno jsou zdaněny spotřební daní, zatímco za tiché víno jeho výrobci a dovozci nezaplatí do státního rozpočtu ani korunu. „V České republice dlouhodobě panuje nerovnoměrnost ve zdanění jednotlivých druhů alkoholu. Zatímco pivo a lihoviny jsou zdaněny na úrovni ostatních zemí Evropské unie, tiché víno není zdaněno vůbec,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. To by se podle něj i dalších ekonomů mělo změnit a politici by měli zdanit i tiché víno.

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR

Věděli jste, že…

V posledních 30 letech se spotřeba vína v Česku (v přepočtu na litr čistého lihu) zvýšila o přibližně 41 %, zatímco spotřeba piva zůstala víceméně stejná a konzumace lihovin dokonce klesla zhruba o 15 %?

Podle expertů za to může především cena zahraničního vína, která je například u krabicového velmi nízká.

Nejde o trest pro české vinaře

Mohlo by se zdát, že zdanění tichého vína bude mít negativní dopad na česká vinařství. 70 % vína, které v Česku vypijeme, však pochází ze zahraničí. Státní kasa tak přichází o přibližně 2 miliardy korun ročně, jelikož dovozci zahraničních vín na daních nezaplatí vůbec nic.

„Čeští a moravští vinaři dělají obrovskou práci pro naši zemi. Vinice mají velký význam pro krajinu a ochranu životního prostředí. Prodej levných dovozových vín našim vinařům škodí, upozaďuje jejich skvělé výrobky a dává přednost vínům pěstovaným jenom pro zisk, daleko za hranicemi naší země. Zavedení spotřební daně by určitě snížilo disproporci mezi levnými dovozovými víny a kvalitní domácí produkcí,“ je přesvědčený Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky.

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR

Podpořme vinaře podle plochy obdělávaného vinohradu

70 % respondentů si uvědomuje, že vinaře je potřeba podporovat. Pro zachování nulové sazby je však menšina. I když čtvrtina respondentů říká, že vinaři žádnou státní pomoc nepotřebují, významná část účastníků průzkumu hlasovala pro zcela jiné, ideální řešení – zavést spotřební daň na tiché víno a zároveň české vinaře podporovat dotacemi. Jejich výši by určovalo množství vyrobeného vína nebo celková plocha jejich vinohradu. Budou tak zvýhodněni oproti zahraničním výrobcům, kteří u nás nic nepěstují, a jejich víno proudí do Česka mnohdy za nižší ceny, než  jsou náklady našich pěstitelů.

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR

Nyní je už na politicích, zda se rozhodnou daň na tiché víno zavést, získat tím miliardy do české kasy, ochránit české pěstitele a zároveň i českou veřejnost před levným zahraničním vínem nižší kvality, jehož cena by se zavedením spotřební daně výrazně narostla.

Podle průzkumu jsou Češi ochotní si za kvalitní víno připlatit, a to v průměru o 18 korun. A jak to vidíte vy – podpořili byste zavedení spotřební daně na tiché víno?