Mixér
5
/
11
Přehled fotografií
Zavřít
Song pro gaye a lesby. Zatímco u nás ještě průvody Pride někteří považují za „zbytečnou exhibici“ a cosi, nad čím je důvod se pohoršovat, jinde podobné akce sklízejí respekt a podporu. Génius křehkých folkových nápěvů Sufjan Stevens věnoval LGBTQ komunitě k příležitosti červnových oslav Pride dvě své nové skladby. Love Yourself a With My Whole Heart ovšem nezůstávají u folkové dojemnosti – dostaly futuristickou a bohatou produkci, plnou syntezátorů i tanečních rytmů, připomínajících duo Daft Punk. Zpěvák se nechal slyšet, že cílem bylo napsat „upřímnou milostnou píseň, aniž tentokrát musely být zmiňovány konflikty, úzkosti či pocity sebedestrukce“.
|
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Změna je budoucnost. Známé hudební vydavatelství Warner Bros. Records po 61 letech změnilo oficiální název na nynější Warner Records. Spolu s „rebrandingem“ značky představila firma i nové logo, jehož dominantou je kromě nápisu i kotouč. Ten podle slov zástupců prý může evokovat gramofonovou desku, slunce i zeměkouli zároveň. Značí prý vědomí minulosti, přítomnosti i budoucnosti značky a také otevřenost všem hudebním žánrům na celém světě.
|
Zdroj: Archív
Dárek i pro věrné. The Cure jsou aktuálně na turné k 30. výročí svého slavného alba Disintegration. Na koncertě v ikonické budově Opera House v australském Sydney značně překvapili i své skalní fanoušky. Nejenže došlo na skladby Homesick a Untitled, které na koncertech naposledy zazněly v roce 2002, ale v bohatě aplaudovaném osmiskladbovém přídavku zařadili hned šest písní, jež v souvislosti s albem vyšly na B stranách singlů. A které na pódiu kapela dosud nikdy nehrála.
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne (PODLE MARKA DOUŠI): Kreslíř časopisu The Independent Dave Brown poslední dobou kreslí hlavně premiérku Theresu Mayovou. A užívá si to. V tradici britské novinové kresby není příliš uctivý, zato je velice precizní. To mu však nijak nebrání místo „celé“ Theresy použít jenom „znak“, v tomto případě botičky.
|
Zdroj: Marek Douša
Báseň týdne: Tma mně svítíš do noci ty vyvaleným bílým břichem talířem krupicové kaše na níž balancuje obdélník mobilu propadlo v částečně ochlupené scenerii temné, dokud se tvá dcera nezeptá kdo nosí mláďata čápům děti, odpovídám uvnitř lebky čápi, odepisuješ poslepu. Básnířka a literární kritička Olga Stehlíková vydala svou čtvrtou sbírku veršů. Vykřičník jako stožár (vyd. PERPLEX) plní zvláštně neklidné, místy rozmazané obrazy z manželských postelí i z kanceláří slečny sekretářky (té vilné i té cudné), duše se vznášejí nad babiččiným svátečním kuřetem à la kachna a „za dveřmi do komory krčila se elita národa s rodem myšice malooké“. Dramata všedního dne ohlodávají podstatu člověčí existence.
|
Zdroj: Archív
Bratři v akci: „Černá gangsterská romantická hudební komedie.“ Tak definuje svůj nový film Bourák režisér Ondřej Trojan, který právě začal natáčet v severočeském Varnsdorfu. Scénář napsal (kdo jiný než) Petr Jarchovský, hrají v něm (kdo jiný) než Jiří Macháček, Kristýna Boková a Kateřina Winterová, ale také Ivan Trojan. To lze označit za zlomovou událost, protože Ondřej Trojan svého bratra do větší role ještě nikdy neobsadil. Příběh se inspiroval předlohou Evity Naušové, z původního sociálního dramatu je však „těsněporevoluční komedie“ o dospělé dceři, jež se rozhodne zachránit manželství svých nedospělých rodičů. S premiérou se počítá na jaro 2020.
|
Zdroj: Archív
Výročí týdne: 8. června 1949 NEVĚDOMOST JE SÍLA. Svoboda je otroctví. Válka je mír. A slova a slovní spojení jako doublethink nebo newspeak nebo Ministerstvo pravdy. A slavná věta „svoboda spočívá v možnosti říci, že dvě a dvě jsou čtyři“. Co vás jako první napadne, když se řekne „George Orwell a 1984“? Je velmi pravděpodobné, že některé z výše zmíněných hesel, termínů a citátů. George Orwell, jejž několik let předtím světově proslavil román Farma zvířat, psal svůj opus magnum prožraný tuberou, se smrtí na jazyku. Původně chtěl, aby se kniha jmenovala Poslední člověk v Evropě. Když ji ale dopsal, změnil poslední dvě čísla v datu právě probíhajícího roku. Další rok vyšla a on sledoval její ohlas z plicního sanatoria v Gloucestershiru. Půl roku nato zemřel. Román 1984 postavil Orwellovi pomník kovu trvalejší a jeho jasnozřivost se nám dodnes připomíná. Tak často, až to hezké není.
|
Zdroj: Archív
Co znamená Tenet? Se začátkem natáčení odhalil tajnůstkářský vizionář Christopher Nolan i jméno svého nového filmu. Tenet znamená hlavní zásada nebo klíčový princip a snímek má být „epickým akčním příběhem z prostředí mezinárodní špionáže“. Před deseti lety podobná situace nastala s Nolanovým filmem Inception. Tuzemský distributor při volbě českého názvu mohl vycházet téměř jen z informace, že půjde o „epický akční příběh z prostředí architektury snu“, a tak se snímek u nás jmenuje Počátek, přestože by se daleko lépe hodil název Vnuknutí, jak se „inception“ ostatně překládá v ději. Tenet, v němž hrají Robert Pattinson, Clémence Poésy či Nolanův oblíbenec Michael Caine, má mít premiéru v červenci 2020.
|
Zdroj: Archív
Po stopách zmizelých klubů. „Na zániku klubu je dle mého názoru nejsmutnější, že se rozpadne ono společenství, které je na něj navázané, přestane fungovat parta. Přeruší se sociální kontakty stejně jako vazby sousedské. Zaniknou komunitní aktivity. Člověk je vázán na konkrétní prostor často více, než si je ochoten připustit,“ říká spoluautorka facebookových stránek Zaniklé pražské kluby Karolina Válová, jež spolu s kamarádkou Věrou Šebestovou tuto oblast mapuje více než tři roky. Nyní se „punkerkám na mateřské“ podařilo vydat útlou stejnojmennou knihu o padesáti již neexistujících pražských klubech, kde popisují vznik legend, jako byl Bunkr, Delta, Petynka, Mamma Club nebo Kotelna, ale i novějších podniků (Rybanaruby, Punto Azul, Škabetka…). Tahle nenápadná knížka určitě stojí za pozornost.
|
Zdroj: Archív
Konec jedné éry. „Historicky největší filmový festival a pocta českému filmu“ Kinematograf odstartoval už 1. června a poběží až do 10. července. Akce neutuchajícího filmového nadšence Jiřího Králíka chce připomenout, že uplynulo 100 let od zrodu českého optického průmyslu a 10 let od začátku masívní digitalizace českých kin (a konce 35mm formátu). Po celé republice i u slovenských sousedů, celkem ve 34 městech, se budou promítat klíčové tituly naší historie, projekce navíc doprovodí besedy s tvůrci i protagonisty – účast přislíbili například Juraj Jakubisko, Eliška Balzerová, kameraman Jaromír Šofr, Jaromír Nohavica, Zdeněk Svěrák nebo Saša Gedeon. Za příznivého počasí vypomůže i historicky první promítací maringotka Lady P. Čadíka.
|
Zdroj: Archív
Zavřít