Pelmel
5
/
10
Přehled fotografií
Zavřít
No Max!!! George Miller je machr. Nejenže dokázal zopakovat, ba dokonce znásobit úspěch třicet let staré série, když natočil nové dobrodružství Šíleného Maxe, které teď sbírá jednu trofej za druhou. Ví, že přestat se má v nejlepším, a tak oznámil fanouškům, že s případnými pokračováními už nechce mít nic společného. „Žádní další Maxové – ne se mnou,“ prohlásil po ceremoniálu Zlatých glóbů, na které byl nominován. Formát.
|
Zdroj: Profimedia
Patří burleska do kultury? Krása, tanec, drama, sabráž a odkládání oděvu na pódiu, to by snad šlo, ne? Jisté je, že burleska od začátku prosince patří zas o něco víc na mapu České republiky: po vinohradské show Prague Burlesque Royal otevřel na Žižkově v Jeronýmově ulici Cardinal‘s Burlesque Bar, kde se (zatím zdarma) pokocháte pohledem na vystoupení Stephanie van der Strumpf a dalších pin-up bohyň.
|
Zdroj: Profimedia
VÝROČÍ týdne 23. LEDNA 1986 PRVNÍ PŘIJÍMÁNÍ DO ROCK’N’ROLLOVÉ SÍNĚ SLÁVY V roce 1986 už byl rock’n’roll dostatečně stár a zaveden, a ještě něco na to, aby uvedl první klasiky a zasloužilé pracovníky na žánrové líše do síně slávy. K ceremoniálu došlo v hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku, ocenění se dostalo pionýrům z první brázdy s Elvisem v čele. Bylo v tom až cosi osudového. Na den přesně třicet let předtím posbírali policisté v Clevelandu, stát Ohio, všechny mladé lidi pod osmnáct, kteří tančili rock’n’roll na veřejnosti. A kde se nachází rock’n’rollová síň slávy? No právě.
|
Zdroj: Profimedia
Výrok týdne „Nemůžeš celý život strávit jenom zíráním do telefonu, kámo.“ — Zlatým glóbem oceněná Jennifer Lawrenceová (Joy) vyčinila na tiskové konferenci novináři, protože si dovolil číst otázku z mobilu. Amazonka teenagerských snů, jež odmítá být „pouhým tweetem nebo fotkou z internetu“, to pak schytala shodně od fanoušků i médií. Jsi nevychovaná a necitlivá, vzkázali jí.
|
Zdroj: Profimedia
Palach se dočkal Praze se konečně dostalo důstojného pomníku Janu Palachovi, jehož návrh hlavnímu městu věnoval ještě těsně po revoluci – za primátorování Jaroslava Kořána – americký architekt s českými kořeny John Quentin Heyduk. O instalaci sousoší na travnaté ploše u budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové na kraji Palachova náměstí se uvažovalo více než dvacet let, na jeho výrobu došlo až v loňském roce, na zadání bývalého vedení Prahy. Některé kauzy se prostě dlouho táhnou, více takových soch do našich veřejných prostorů!
|
Zdroj: Profimedia
Vybraná slova (1984) … Mycí myčka umývárna mýval mýdlo pomyje vyzývavě odmykati – vlastní jméno Ruzyně povykovat vyza vyžle kavyl Výtoň cavyky brzy jazyk nazývati světovými jazyky … Vladimír Merta slaví sedmdesátku. Můžete s ním – 2. února v pražském Paláci Akropolis
|
Zdroj: Profimedia
„Jsem nyní naprosto přesvědčena, že pokud jde o tvorbu, jsou ženy neschopné (s výjimkou rození dětí) – jsou příliš malicherné a nedokážou se soustředit a plně se ponořit pouze do jedné věci.“ Tuhle velkou pravdu napsala fotografka a politická aktivistka Tina Modotti (1896–1942) své životní lásce, fotografovi Edwardu Westonovi, v listu ze 7. července 1925. Knížka Tina Modotti: Mezi uměním a revolucí, tedy výbor z korespondence zapálené komunistky a volnomyšlenkářky, která seznámila svou přítelkyni Fridu Kahlo s Diegem Riverou a jež byla v Mexiku podezřelá z přípravy hned dvou atentátů, vyšel péčí iberoamerikanistky Hany Bortlové-Vondrákové v nakladatelství Labyrint. Nesmírně zajímavý osud v krásně vypravené knížečce.
|
Zdroj: Profimedia
„Vy si myslíte, že víte, co je zlo?“ ptá se Eva Greenová v ukázce na květnovou premiéru třetí řady seriálu Penny Dreadful, načež tam po někom skočí a velmi pravděpodobně ho sežere. Penny Dreadful (čili něco jako „Mord za korunu“ či „Morzakor“) je sympaticky ujetý seriál pro fetišisty zatížené na viktoriánskou Anglii: po vzoru Ligy výjimečných tu vystupuje Frankensteinovo monstrum, Drákulova Mína i pradědeček toho chlapíka z 50 odstínů šedi, Dorian Grey. Samozřejmě že scénář je absolutní maglajz – ale už jen za tu posedlou Evu Greenovou to stojí.
|
Zdroj: Profimedia
Raketa je znova na startu Kupodivu až aktuální, páté číslo přepěkného dětského čtvrtletníku Raketa se věnuje vesmíru. Víc o „časopise pro děti chytrých rodičů“, který nahradil před rokem zaniklý alternativní časáček Hrana (www.casopishrana.cz), člověk najde na raketa-casopis.cz. Komiksy, vystřihovánky, příběhy Doktora Racka i Nikkarinových hrdinů Rockyho a Terky, recepty, kvizy a spousta informací pro děti asi tak od tří do třiceti.
|
Zdroj: Profimedia
Hrát klasiky v moderním jevištním hávu není nic neobvyklého. Koneckonců díla Shakespeara nebo Mozarta jsou z hlediska práva volná. Jiné to je s mladšími autory. Francouzský skladatel Francis Poulenc ve své opeře z roku 1957 Dialogy karmelitánek zpracoval skutečné události z Velké francouzské revoluce, jež vedly k popravě šestnácti jeptišek z kláštera v Compiègne. Hudebními prostředky znázornil i svištění nože gilotiny. Ruský režisér Dmitrij Čerňakov v Mnichově ale klášter i popraviště nahradil abstraktní scénou, čímž popudil Poulenkovy dědice. Ti se již nějakou dobu snaží soudní cestou dosáhnout toho, aby inscenace z roku 2010, jež se má koncem ledna opět hrát, byla předělána v realističtějším duchu nebo stažena. Divadlo se brání poukazem na nedotknutelnost umělecké svobody. Teoreticky by spor mohl trvat do roku 2033, kdy uplyne ochranná sedmdesátiletá lhůta od Poulenkovy smrti…
|
Zdroj: Profimedia
Zavřít