Mixér
7
/
13
Přehled fotografií
Zavřít
Je krátce po poledni. Nový antikvariát je takový protimluv, že ho člověk musí zkusit. Sejde do kobky a cítí nezaměnitelný pach kůže a zpuchřelého papíru. Klasika! V regálech hledá něco pro syna, alternativu pro monitor, a má štěstí. Platit! Prodavač zapíná jehličkovou tiskárnu, snad na páru. Podle velkých nástěnných hodin na zdi trvá tisk čtyřicet šest vteřin, takže si zákazník jako bonus stihne prolistovat Raffaelovu monografii. Na účtence je pak všechno, co má Andrej rád: cena (60 korun), čas (13 h 24 min) a titul: Ernst Hemingway: Smrt odpoledne.
|
Zdroj: Archív
Žánrovky budou! Ceny Anděl nakonec po všech zmatcích i letos budou mít své žánrové ceny. Nominace jsou k dispozici na stránkách SAI, vítězové budou vyhlášeni 17. května v pražském Lucerna Music baru.
|
Zdroj: Archív
HOSTINA S TERRYM GILLIAMEM Terry Gilliam je filmař, jemuž to v hlavě chodí JINAK, o tom není pochyb. Stejně jako o tom, že se nerozpakuje ukázat návštěvníkům svých besed PONOŽKY – to je v Česku dobře známo. Ve své knize Gilliameska odhaluje ještě víc a vypráví o tom, co všichni jeho fandové chtějí vědět: jak to bylo s jeho kreslením, s Monty Pythony i s jeho filmy. Opulentní hostina, nemůžu se nabažit.
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne (podle Marka Douši) Tahle kresba není tak úplně vtip a není ani tak úplně nová; je z roku 2011. Jako by ale úplně přesně vystihovala náladu lidstva (ano, lidstvo je to nešťastné dítě, jež si chce prostě jenom užít koupání) a strašáků, kteří se nad ním neustále vznášejí. V některých částech světa stačí si před výletem k rybníku nepustit zprávy, jinde se k vodě ale nedostanete vůbec. Autorem kresby je Don Kenn, další jeho práce najdete na donkenn.tumblr.com. Už tam dlouho žádná nepřibyla. Snad ho něco nesežralo.
|
Zdroj: Archív
Válka v Malém divadle Švéd Lars Norén napsal stovku úspěšných divadelních her, jež se ale v Česku hrají jenom zřídka. Prý je to proto, že má pověst nelehkého autora, a jak se ukazuje v právě odpremiérované hře Válka, kterou uvedli v Malém divadle v Liberci, něco na tom bude. Těžký kus, z něhož člověk neodchází rozesmátý, je ale možná právě to, co diváci v záplavě plytkých estrád začnou hledat.
|
Zdroj: Archív
Video týdne IGGY JAKO ANDĚL Chcete vidět čerstvého sedmdesátníka, rytíře Řádu umění a literatury Iggyho Popa s andělskými křídly? Podívejte se na trailer chystaného obskurního francouzského artového filmu Starlight. Hraje tam anděla dohlížejícího na velmi problematický potulný cirkus. tiny.cc/iggyAndel
|
Zdroj: Archív
Jen málokterý československý film měl toho roku pověst jako ten o autu z automobilky Ferat, jezdícím na krev. Byl to horor, žánr v tuzemské kinematografii věru málo pěstovaný. Bylo v něm napětí (no... ale jo). Byly v něm akční scény (na tu dobu a místo vzniku jo). Plus velevzácné koření tehdejší československé kinematografie, o kterém se značná část mužské populace navzájem informovala kryptickým sdělením „sou tam prsa“. Největší nimbus však obestíral sám automobil, prototyp vozu Škoda 110 Super Sport, vytvořený v Mladé Boleslavi už v roce 1971, o němž si lid pokoutně šeptal, že „to měli vyrábět v Boleslavi, ale Rusáci to zakázali“.
|
Zdroj: Archív
Spotify se zpožděním Oblíbená streamovací služba Spotify oznámila, že podepsala novou smlouvu se společností Merlin, která zastupuje velkou část tzv. nezávislých vydavatelů, tedy dnes už slavné labely, jako jsou Domino, Sub Pop, Warp a další. Z kontraktu vyplývá, že pro ty, kteří používají Spotify v neplacené verzi, budou nově vydaná alba k dispozici se zpožděním, a to někdy až dvou týdnů. Tak koukejte cálovat, ať nejste pozadu.
|
Zdroj: Archív
Pod Himálaj s Richardem Ermlem Spisovatel a divadelní kritik (a odnepaměti spolupracovník naší redakce) Richard Erml miluje cesty na Východ a rodinná dramata – a jeho nejnovější román s názvem Můj muž, má žena je toho důkazem. Jako by ten příběh krize středního věku i manželství překladatelky a někdejšího herce, pijana a prodavače bytů přemosťoval patnáctileté údolí k autorově prvotině, intimnímu cestopisu Zuzanka a tibetské velehory (Ermlovou manželkou je tibetoložka Zuzana Ondomišiová). Podobně jako v předchozích Ermlových románech o cestách do Ladaku i o vztahových peripetiích (mj. výborné „malé dějiny jednoho rozvodu“ s názvem Bez lítosti) očekávejme jistou míru autobiografičnosti a příjemné čtení o horách a lidech.
|
Zdroj: Archív
DVANÁCT MILIARD LIBER ZE STREAMOVÁNÍ Streamování hudby je nejen trend pro milovníky novinek, ale už i megabyznysem: Druhým rokem po sobě výdělky streamovacího průmyslu rostou, loni to bylo 12 000 000 000 liber. Služby jako Spotify a Apple Music mají celkem 112 000 000 platících zákazníků. Hudební průmysl tak přece jen není v troskách – kritici si ovšem stěžují, že kapelám a autorům z toho připadá neúměrně málo.
|
Zdroj: Archív
AVENGEŘI JDOU DO DŮCHODU „Tak my už jdeme do finále... a možná přijde i kouzelník!“ Takhle nějak bude znít úvodní znělka chystaného, 22. marveláckého superhrdinského filmu Avengers 4; s tím, že kouzelník, o němž je tu řeč, je supermág Dr. Strange. Klasikům Marvelu, jako je Iron Man, Captain America a Hulk, se totiž s rokem 2019 blíží finální páska jejich plánovaných dobrodružství a hercům končí smlouvy. Modleme se, aby producenti odolali módnímu pokušení to celé zresetovat a začít nanovo s jinými herci, a místo toho předali žezlo novým hrdinům – jako je právě Dr. Strange.
|
Zdroj: Archív
Poslední premiéra Činoherního klubu patrně rozdělí jeho fanoušky. Ctitelé komediální linie režiséra Ladislava Smočka a herectví Petra Nárožného přivítají Tanec bláznů od Lea Birinského, židovského autora ruského původu píšícího německy, jako sžíravou frašku o prvních revolucionářích. Ti ostatní namítnou, že za pozornost stojí spíše postava samotného autora s neuvěřitelným osudem než hra, jež navzdory expresívně grotesknímu hereckému gestu nedosahuje, marná sláva, nadčasovosti takového Gogola.
|
Zdroj: Archív
Dílo týdne okopírovaná carmen Kdo by u nás neznal fotografii Tona Stana Smysl z roku 1992. Světově věhlasnou se stala, když ji William A. Ewing použil na titulku americké edice zásadní fotografické publikace The Body. Práva na použití nápadu později od Stana zakoupila společnost United Artists, k vytvoření plakátu pro film Paula Verhoevena Show Girls. Dodnes je jednou z nejčastěji kopírovaných fotografií. „Už asi dvacetkrát nebo třicetkrát se mi ozvali známí z nejrůznějších koutů celého světa, že tu a tamhle zahlédli variaci na můj Smysl,“ říká Stano. Naposledy jeho fotku okopírovali pro plakát na operu Carmen v Sydney: „Na jednu stranu mi to dělá radost. Myslím, že to, že ji chce někdo neustále kopírovat, potvrzuje sílu fotky. Zároveň jsem smutný, že kulturní instituce mají tak málo invence, že kopírují věci, které byly původně určeny k něčemu jinému, aniž by se ozvaly autorovi.“
|
Zdroj: Archív
Zavřít