Sovětský „Photoshop“: V manipulaci s realitou a v cenzuře byli Rusové vždy napřed
1
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
Lenin pronáší svůj projev před vojáky, kteří míří na polskou frontu. 5. května 1920 na Divadelním náměstí před budovou Velkého divadla v Moskvě mu na improvizované tribuně dělají společnost Lev Davidovič Trockij a Lev Kameněv – tehdejší významné osobnosti bolševického hnutí. Na další fotografii se pak poroučeli do propadliště upravených dějin. Po konkurenčních bojích ve straně byl roku 1927 Trockij ze strany vyloučen, deportován do Kazachstánu a následně v roce 1929 definitivně vyhoštěn z Ruska. Kameněv byl v roce 1936 popraven. Trockij byl pak v roce 1940 zavražděn v mexickém exilu. Původní fotografie ale ještě před cenzorským zásahem obletěla svět a stala se jedním ze symbolů revoluce.
|
Zdroj: Petapixel
Sovětský „Photoshop“ se uplatnil i ve válečné propagandě. Snímek zmoženého a nešťastného německého vojáka po vítězství Rudé armády po bitvě v Kurském oblouku v roce 1943 by možná žádné úpravy ani nepotřeboval. Rusové jsou však odjakživa megalomanští, takže nešťastníka pro efekt obložili dalšími zničenými děly a střelami, které už nevystřelí.
|
Zdroj: Petapixel
Na této fotografii postupně mizí znepohodlnělí kolegové. Až zůstane nakonec Stalin sám samec. Pleť má přitom po všech úpravách jako dětskou prdelku. Postupně odpadávají Nikolaj Antipov, Sergej Mironovič Kirov, Nikolaj Michajlovič Švernik a Nikolaj Komarov.
|
Zdroj: Soviet visuals
Tento snímek ukazuje, že nejen lidé potřebovali občas trochu upravit fasádu nebo nadobro zmizet. Fotografie zachycuje Velkou říjnovou revoluci a oslavy vítězství bolševiků. Místo původního nápisu Hodinky a stříbro zdobí obchod v pozadí údernější: Bojujeme za svá práva a na vlajce se skví nápis Pryč s monarchií – ať žije Republika!
|
Zdroj: Wikimedia
Velkou výzvu pro sovětské retušéry představovalo mateřské znaménko Michaila Sergejeviče Gorbačova. Většinou se posledního sovětského vůdce snažili na oficiální fotografie vyfotit z úhlu, ze kterého by nebylo vidět. Což nebylo zrovna snadné. Na portrétu z roku 1978 se s tím přestali párat a jednoduše znaménko vyzmizíkovali.
|
Zdroj: Petapixel
Jednou z nejslavnějších sovětských retuší je vypaření se šéfa Stalinovy tajné policie Nikolaje Ježova ze snímku, na kterém se společně se Stalinem prochází kolem Moskevského průplavu. Při Velké čistce, lidově zvané „Ježovština“, bylo zatčeno 1 548 367 Rusů, 681 692 pak zastřeleno. Tajná policie NKVD, které velel právě Ježov – 150 centimetrů vysoký sadista se základním vzděláním, který začínal jako asistent krejčího a dělník v továrně – oběti mučila, před očima otců znásilňovala dcery, zatýkala nemocniční pacienty i čerstvé ženichy. Stalin se ale vehemence, se kterou se Ježov vrhl „do práce“, nejspíš trochu polekal. Nechtěl přijít o svou popularitu. Ježov se tak záhy stává nepohodlným, je přeřazen na nepříliš významnou pozici lidového komisaře lodní dopravy a roku 1938 po paranoidním obvinění Stalina ze spiknutí zatčen. V únoru roku 1940 byl pak bez soudu zastřelen. Vymazán z přítomnosti, budoucnosti a díky zásahům cenzorů i z minulosti.
|
Zdroj: Wikimedia
Sovětský svaz už sice zanikl, ale staré zvyky mají pevné kořeny. V roce 2012 tak Kirill I., patriarcha moskevský a veškeré Rusi a nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve, přišel o hodinky za 30 000 dolarů. Cenzoři se opět činili. Co vymažou příště?
|
Zdroj: Petapixel
Zavřít