Švejk 21: Josef Švejk očima současných umělců. Prohlédněte si jejich díla v naší fotogalerii
6
/
10
Přehled fotografií
Zavřít
Tomáš Císařovský: Švejk dnes (kvaš na papíře, 21 × 30 cm). Tomáš Císařovský (59), malíř: „Švejk se mi vrátil ve veškeré své nadčasovosti jako rychlo-kvaš-ňák.“
|
Zdroj: Tomáš Císařovský
Markéta Hlinovská: Přeci Švejk (suchý štětec na papíře, 21 × 30 cm). Markéta Hlinovská (42), malířka a ilustrátorka: „Udělat Švejka dneska jinak? Nejdřív jsem zaprotestovala, že bych na to potřebovala půl roku, protože když se řekne Švejk, automaticky vidíte Ladu a Hrušínského. Až pak mě napadla ptačí budka – jsme přece zavření v lockdownu. Spojilo se mi to i s kamarádkou, herečkou Gábinou Míčovou, která četla Haškův životopis a vyprávěla mi, jak Haška vyhodili z časopisu Svět zvířat, protože psal i o druzích, které neexistovaly – prý to byl docela slušný skandál.“
|
Zdroj: Markéta Hlinovská
Michal Škapa: Himlhergot (airbrush a ilustrace na papíře, 21 × 30 mm). Michal Škapa (42), vizuální umělec z první generace české graffiti scény konce 90. let, dnes známý především velkoprostorovými muraly: „Švejk je rebel, proto mě přitahuje. Texty se mi tam přimotaly i proto, že Lada své staré obrázky občas vybavoval nápisy na zdech, což mi přišlo v uvozovkách jako jistá forma pragraffiti.“
|
Zdroj: Michal Škapa
Jan Gemrot: Švejk, spalovač mrtvol (olej na plátně, 40 × 50 cm ). Jan Gemrot (37), malíř, jeden z mnoha absolventů legendárního ateliéru Zdeňka Berana na AVU: „Švejka nevnímám jako kladnou postavu. Sice si vždycky nějak poradí, ovšem většinou na úkor druhých. Z každé situace se snaží něco vytěžit, ale vždy pouze pro sebe. Na systém nadává, rád na něm však parazituje. Kým je Švejk dnes? Právě v této vypjaté době se cele odhaluje jeho podstata. Rozsah a mechanismy pandemie nechápe. Není ochoten se omezit, uskromnit či být jen elementárně slušný. Naopak, porušuje, co se dá, a mylně své konání považuje za boj proti establishmentu. Tisíce lidí umírají zbytečně, krematoria nestíhají spalovat přebytek těl. Na stříbrném plátně sdílí Švejk tvář herce Rudolfa Hrušínského s další známou postavou, se spalovačem mrtvol Karlem Kopfrkinglem. V současnosti sledujeme splynutí těchto dvou charakterů v jeden. Švejk se tak stává spalovačem mrtvol, i když možná jím byl vždycky a my to jen s pobaveným úsměvem na rtech nechtěli uvidět.“
|
Zdroj: Jan Gemrot
Jaromír Švejdík: Na Bělehrad! (papercut, 25 × 35 cm). Jaromír Švejdík (57), výtvarník, ilustrátor, hudebník a textař: „Techniku kratochvílné vystřihovánky používám, když vytvářím strašidla. A Švejk je svým způsobem monstrem, že?“
|
Zdroj: Jaromír Švejdík
Pavel Beneš: Landamarškumpačka (fotomontáž, 15 × 22 cm). Pavel Beneš (61), grafik a ilustrátor, v devadesátých letech člen redakce Reflexu: „Knihu ODVŠ mám odjakživa rád a rád si ji čtu vlastně kdykoli… Ideálně u jídla podobně jako Fimfárum nebo Saturnina. A protože miluju Josefa Ladu, nemohla mě netrknout záměna S OBRÁZKY JOSEFA LADY za to, co tam mám já. Pro mě Landa tím Švejkem je – za okázalé vlastenectví také schovává své mindráky.“
|
Zdroj: Pavel Beneš
Štěpán Mareš: Vzkaz od Jaroslava Haška (kombinovaná technika – tuš a tužka na papíře, 30 × 42 cm). Štěpán Mareš (48): „Nabídku ilustrovat Osudy dobrého vojáka Švejka jsem před pár lety od jednoho vydavatelství skutečně dostal. Byla to pro mne velká čest, ale nabídku jsem vzápětí s díky odmítl – slova Jaroslava Haška v mé ilustraci jsou i má slova.“
|
Zdroj: Štěpán Mareš
František Štorm: Tauglich (kombinovaná kresba na papíře, 20 × 25 cm). František Štorm (55), světově proslulý typograf, ilustrátor a hudebník, který v letech 2003 až 2008 vedl Ateliér typografie na VŠUP: „Dnes jsem poslouchal Oldřicha Kaisera na Vltavě, jak čte Švejka, a tohle jsem si při tom škicoval. Je to trochu psycho, trochu zavádějící a trochu nedokončená kresba – to ostatně Švejk taky…“
|
Zdroj: František Štorm
Roman Franta: Josífek Švejk pozoruje svět (akryl na plátně, 70 × 60 cm). Roman Franta (58), malíř, docent na Akademii výtvarných umění v Praze: „Vyšel mi z toho malý Josífek Švejk, jak před sto lety začal pozorovat svět.“
|
Zdroj: Roman Franta
Věrka Vybíralová: Švejk VE SVÉM STAVU BEZTÍŽE (tuš a akvarel na papíře, 21 × 30 cm). Malířka a ilustrátorka nepřiznaného věku Věrka Vybíralová: „Pojem STAV BEZTÍŽE podle mě dokonale vyjadřuje jeho charakter a bytí samotné. I po sto letech je český národ národ Švejků. Děláme si stále všechno po svém. Jdeme si vždy svou cestou. A stejně, jako má Švejk svůj vesmír, máme ho i my všichni. Žijeme ve svém vesmíru a je jen otázkou, nakolik VE STAVU BEZTÍŽE.“
|
Zdroj: Věrka Vybíralová
Zavřít