Soudržnost za časů koronaviru: Když Česko vaří roušky v hrncích na špagety
2
/
6
Přehled fotografií
Zavřít
Paní Eva Šterclová z Komořan je dcerou legendárního komika Jaroslava Štercla. Na petřínské paliativě se před pár lety postarali o její maminku, proto se jim ihned rozhodla pomoci. Hlavním výrobcem roušek je však její partner pan Stanislav Švercl. Společně poslali do nemocnice 40 kusů.
|
Zdroj: Alena Ježková
Třetího dne jsem se po slíbené roušky vydala do vzdálenějších oblastí. S fotografem mých knih Jiřím Chalupou už máme výjezdy nacvičené.
|
Zdroj: Alena Ježková
Restaurátorka a výtvarnice Marie Čermáková taky šije. Pomáhá jí dcera Eliška, která jde v nošení roušek příkladem.
|
Zdroj: Alena Ježková
Jednou z ochotných dodavatelek pro paliativu je i mistrová krejčová Eva Judová. Normálně šije autorské modely na zakázku, teď jede od rána do večera jen roušky. Paliativě věnovala 30 kusů a šije dál.
|
Zdroj: Alena Ježková
Jakmile zdravotnická zařízení v Česku začala hlásit katastrofální nedostatek ochranných pomůcek, rozhodla jsem se shánět roušky pro paliativní oddělení nemocnice Pod Petřínem. Mají hospicový režim, takže i v době epidemie přijímají návštěvy rodinných příslušníků, včetně dětí. První den jsem strávila u počítače. Na mou výzvu odpovědělo pár mých přátel i neznámých šiček z Prahy. Druhý den jsem nahodila batoh a vydala se po Praze vybírat přislíbené roušky. Ten den jsem jich do nemocnice osobně donesla asi 150 kusů, převážně od maminek z Prahy 1 a z Prahy 6, které byly doma s malými dětmi.
|
Zdroj: Alena Ježková
Možná vás to překvapí, ale sestry na paliativě Pod Petřínem jsou většinou mladé a veselé holky. Všeobecné nadšení z darovaných roušek tam neznalo mezí. Některé firmy jsem přesvědčila, aby roušky na oddělení doručili sami. Celkem se mi za tři dny podařilo sehnat na 400 kusů roušek, které tam teď mají k dispozici.
|
Zdroj: Alena Ježková
Zavřít