KNIŽNÍ ČTVRTEK Mašíni a ti druzí: Třetí odboj to nemá jednoduché
1
/
6
Přehled fotografií
Zavřít
Obyvatelé Belfastu neuniknou před politikou ani na procházce se psem. Identita je jedním z nejfrekventovanějších témat veřejné diskuze.
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
Josef Mašín (1896–1942) byl československý důstojník a hrdina druhého, protinacistického odboje. Člen legendárních „Tří králů“ představoval pro oba své syny životní vzor. Z cely smrti jim zanechal vzkaz, který je ovlivnil na celý život. Na ilustraci předválečný portrét pplk. Josefa Mašína v důstojnické uniformě Československé armády
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
Film Vracenky tematizuje mimo jiné i politické procesy a jejich dopady na každodenní život. Ukazuje perspektivu školáků, kteří se setkávají s tím, že některé postavy jsou doslova „vytrhávány“ z učebnic občanské výchovy a dějepisu.
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
Kopec křížů leží 12 kilometrů na sever od litevského města Šiauliai. Tradiční poutní místo bylo v době sovětské okupace Litvy (1944–1990) využíváno k demonstraci litevské národní identity, kulturních kořenů a nenásilného odporu proti sovětizaci.
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
V roce 2006 vznikl v Centru pro psychiatrii Weißenau (bývalé „sanatorium Weißenau“) v Ravensburgu Památník šedých autobusů. Pomník je tvořen dvěma sochami autobusů a odkazuje na nacistický program eutanázie, v jehož rámci byli pacienti psychiatrických léčeben určení k likvidaci sváženi do vybraných center právě tímto typem vozidel.
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
Dějiny 20. století na unionistickém graffiti (murals) v Belfastu.
|
Zdroj: Wikipedie, NLN
Zavřít