Mixér
3
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
CO NOVÉHO U BRATRŮ ENŮ: A hudební film, pro změnu dokument, vzniká i o muzikantovi a průkopníkovi elektronické hudby Brianu Enovi. Nebude jediný, ten první už zmapoval Enovu kariéru mezi lety 1971 a 1977 a objevil se v roce 2011. Na tom aktuálním právě pracuje režisér Gary Hustwit, který už točil mimo jiné o kapele Wilco. Podle jeho Instagramu jde o „dobrodružnou objevitelskou cestu“ a film se má objevit v několika verzích na různých platformách, které využívají aktuální možnosti audiovizuálních technologií. Ve stínu svého slavnějšího bratra pak zůstává nezaslouženě ROGER ENO, který vydal novou, jemnou ambientní skladbu Bells a posléze i celé album The Turning Year. Bells jsou skutečně zvony: kompozice je věnována středověkým kostelům, kterých má Eno mladší v okolí bydliště několik a jejichž nástroje ho okouzlují.
|
Zdroj: Archív
Dílo týdne. THOMAS SCHÜTTE: OLD FRIENDS REVISITED. Hvězdu největšího světového formátu vystavují v Domě umění v Českých Budějovicích. THOMAS SCHÜTTE (67), oceněný mimo jiné Zlatým lvem pro nejlepšího umělce na Benátském bienále v roce 2005, patří ke generaci umělců (spolu například s Katharinou Fritschovou, jež získala Zlatého lva letos za celoživotní dílo), kteří v sedmdesátých letech studovali na proslulé düsseldorfské akademii u Gerharda Richtera nebo Daniela Burena. O jak výjimečnou událost v českém prostředí jde, dokládá i fakt, že šéf českobudějovické městské galerie, rovněž sochař Michal Škoda, Schütteho přirovnává ke dvěma největším hvězdám současnosti – k Anishi Kapoorovi a Antonymu Gormleymu. Výstava potrvá do 5. června.
|
Zdroj: Archív
LADY GAGA ZPÍVÁ DO BURÁCENÍ TRYSEK: Zpěvačka Lady Gaga zveřejnila novou píseň, která zazní v závěrečných titulcích a na soundtracku k dlouho připravovanému pokračování dávného filmového hitu Toma Cruise. Snímek Top Gun: Maverick z prostředí elitní školy pro stíhací piloty se v amerických i našich kinech objeví koncem května. „Tato píseň je milostným dopisem světu po velmi těžké době,“ napsala umělkyně o skladbě Hold My Hand, přičemž si velmi pochvalovala spolupráci jak se skladatelem hudby k snímku Hansem Zimmerem, tak se samotným panem Cruisem.
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: Rehek. jeho tělo jsem vytáhl ze sudu na dešťovou vodu vyletěl z hnízda a před světem a otevřenou krajinou jež na něj čekala toužil se napít a nabrat sil před dlouhou cestou Prvotina divadelního režiséra, literárního kritika a básníka VÍTA MALOTY (*1995) Bez obrazů navíc (vyd. Dobrý důvod) vyšla díky tomu, že se autor stal v roce 2020 držitelem Literární ceny Františka Halase a obdržel i Zvláštní cenu Klementa Bochořáka. Při pročítání strohých, na dřeň obnažených veršů, v nichž Malota reflektuje mimo jiné venkov a vlastní vzpomínky na něj, má čtenář chuť ocenit i porotu. Měla šťastnou ruku.
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne (PODLE MARKA DOUŠI): Jak vzniká a šíří se virál, nakreslil v šesti jednoduchých obrázcích ASAF HANUKA. Je to prostě chaos, někdy zábavný, ale pořád chaos. Docela by mě zajímalo, jestli to vidíte stejně, podobně, nebo úplně jinak. To bychom pak mohli naše chaosy někdy porovnat a prodiskutovat. Asaf Hanuka je Izraelec, který pracuje mimo jiné pro New York Times.
|
Zdroj: Archív
TANEC (NEJEN) PRAHA: Festival Tanec Praha se navzdory názvu neodehrává jen v hlavním městě, ale také v Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni a Pardubicích. Trvá celý měsíc – od 28. května do 28. června. Program kombinuje domácí produkce s hostujícími soubory a nabízí možnost prozkoumat místní taneční dění v zahraničním kontextu. Nenechte si ujít taneční sólo Stations: Kanadaňka Louise Lecavalierová v něm ukazuje, že tanci ve vrcholné formě nijak nebrání fakt, že je vám 60+. Vlámská choreografka Ann Van den Broeková, která před osmi lety spolupracovala v Česku se souborem 420PEOPLE, přijíždí na Tanec Praha s inscenací Joy Enjoy Joy, jež měla premiéru zkraje letošního roku ve Francii. Ann Van den Broeková tentokrát zkoumá oslavu života, kterou potřebujeme jako sůl.
|
Zdroj: Archív
AŽ JEDNOU VZPOMENETE NA SHALOM: Kompilace Až jednou připomíná jeden z největších hudebních fenoménů československé popové scény první poloviny devadesátých let – kapelu Shalom. Vychází k 30. výročí vzniku formace, která původně měla být jen bočním projektem skupiny Oceán a kterou založili její zpěvák Petr Muk, klávesista Petr Kučera a textař Petr Hons. Skupina nakonec Oceán zcela nahradila a dodnes zůstává pro svou dobu charakteristickou. Průřez jejich nahrávkami byl pojmenován podle největšího hitu, k němuž v Izraeli vznikl klip v režii Kataríny Ďurovičové. Kompilace obsahuje kromě všech zásadních hitů i anglickou verzi písně Až jednou, Someday, určenou pro zahraniční trh, a dvě coververze, které v podání Shalomu popularitou směle konkurovaly originálům: Bon soir, mademoiselle Paris a Stín katedrál.
|
Zdroj: Archív
UMĚNÍ POLITICKÉ KOMUNIKACE: Zdálo by se, že o povstání českých stavů roku 1618 už bylo napsáno a řečeno vše. Trojice Václav Bůžek, Pavel Král a Kateřina Pražáková nás v sice útlé, ale obsahově velice hutné knížce České stavovské povstání, nesoucí podtitul Mezi Prahou, Drážďany, Heidelberkem, Londýnem a Mnichovem a vydané v Knižnici Dějin a současnosti, přesvědčí o opaku. Autoři se v ní zaměřili na politickou komunikaci mezi českými zeměmi a mocenskými středisky jak příznivců stavovského povstání, tak jeho spíše neutrálních pozorovatelů, ale také přímých odpůrců. Těžiště své práce věnovali komunikaci nekatolických stavů s říšskými knížaty různého náboženského přesvědčení.
|
Zdroj: Archív
Zavřít