Mixér
1
/
9
Přehled fotografií
Zavřít
ROČNÍ ÚRODA JANA GEMROTA: Během korony byl veřejnosti aspoň částečně znovu otevřen pavilón Expo 58 na pražské Letné. Sídlí v něm společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, jež se věnuje především aukcím moderního umění. JAN GEMROT se nyní stává prvním žijícím umělcem, kterému se tam společnost Vladimíra Lekeše rozhodla uspořádat sólovou výstavu (do 24. července). Výstava Observace je shrnutím roční práce osmatřicetiletého malíře, který patří k poslední generaci absolventů AVU v ateliéru realistické malby Zdeňka Berana. Gemrot osciluje mezi figurativností a jakousi mašinérií. V první části expozice se loučí s geometrickými tvary, jimiž si zvykl překrývat tváře, ve druhé zkoumá jev, který zažívají piloti stíhaček, když prorážejí zvukovou bariéru. V obraze Nesnesitelná složitost bytí se mu na křídle letadla usídlil ženský korpus. „Jde o tvarovou symbiózu lidského těla a těla stíhačky. Lidské tělo je stíhačkou neseno a chráněno. Složitý stroj rozhoduje o jeho existenci. Bez stíhaček dnes lidská existence není možná,“ okomentoval dílo sám Jan Gemrot. (MG)
|
Zdroj: Archív
PÁREČEK POVEDENÝCH POVÍDKOVÝCH PUBLIKACÍ: Věštírna zná vaši budoucnost. Ošklivka zbožňující sladké najde nadpřirozeného ctitele. Dědouškové zabijáci, vražedný sulc. Povídky souboru Temná rána (vyd. Jota) z pera ZBYŇKA VIČARA, někdejšího zahraničního reportéra ČT, nyní brněnského stand-up komika, budete číst s otevřenou pusou a vyslovenou rozkoší z hravosti a absurdity. Zajímavé psychologické portréty (anti)hrdinů vržených do komplikované životní situace pak najdete v Čistém, skromném životě (vyd. Host), novém povídkovém souboru výtvarníka, knihovníka, básníka a prozaika Viktora Špačka. Skvělé postřehy „ze života“, věrohodné dialogy a hlášky do každého počasí. (KK)
|
Zdroj: Archív
HUDEBNÍ HODY ZAČÁTKU LÉTA. I S DEPPEM!: Vedle právě zahájeného festivalu Metronome Prague 2022, který na Výstavišti vyvrcholí koncerty Becka (24. 6.) a Underworld (25. 6.), se na publikum řítí další smršť koncertů. V sobotu (25. 6.) kalifornští hardcoreoví Ignite a v neděli (26. 6.) slovenské hiphopové legendy Moja Reč na Štvanici doplní skejťácký svátek Mystic Sk8 Cup. V neděli jsou k vidění i koncerty dvou zavedených anglických jmen: písničkáře Toma Odella (Forum Karlín) a hiphopové hvězdy vystupující pod nickem Scarlxrd (Žluté lázně). Následující týden se o přízeň publika budou ucházet britský zpěvák Passenger (Žluté lázně, 28. 6.), islandský multiinstrumentalista a autor filmové hudby Ólafur Arnalds (Forum Karlín, 29. 6.) a kytarista a zpěvák skupiny Alice in Chains Jerry Cantrell (Lucerna Music Bar, 29. 6.). A ještě před Colours of Ostrava (13.–16. 7.) za zmínku stojí pražské koncerty Aerosmith (O2 arena, 4. 7.), Jacka Whitea (Forum Karlín, 5. 7.), Thievery Corporation (Žluté lázně, 7. 7.), kytaristy Jeffa Becka s Johnnym Deppem jako hostem (Forum Karlín, 11. 7.) a Michaela Kiwanuky (Forum Karlín, 12. 7.). (MG)
|
Zdroj: Archív
DENÍKY STALINOVA VELVYSLANCE: Nakladatelství Academia vydalo obsáhlou knihu GABRIELA GORODETSKÉHO Stalinův velvyslanec v Londýně s podtitulem Deníky Ivana Majského 1934–1943. Bývalý menševik si v době, kdy některé sovětské diplomaty povolali do vlasti a poté se po nich slehla zem, vedl vcelku upřímně psané deníky, v nichž si všímal nejen sovětsko-britských vztahů, neblahé politiky appeasementu, ale také vlastních osobních styků s politiky Spojeného království, zejména s Churchillem, intelektuály i členy královské rodiny. Pro nás je cenné, že autor vytvořil speciální českou verzi, v níž se zaměřil hlavně na mnichovskou konferenci. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: Ti lidé: Foto, 1915 Ti dávno mrtví lidé stále očekávají cosi. Děsivě dychtivé jsou jejich oči. Sbírka Zeleně bliká Hilversum (vyd. Malvern) je rafinovaná koláž z textů starších i úplně nových. Z bojišť první světové války se čtenář střihem přenese mezi jihoafrické Hotentoty a zrovna tak bez výstrahy se tu smích střídá se smutkem. Je tu cítit rum a čpí slanečky a větvička máty ve snu osaměle voní… À propos, IVANU WERNISCHOVI bylo před týdnem osmdesát, takže gratulujeme a chválíme za dobrou práci. Ať se mu inspirace nevytrácí! (MŠ)
|
Zdroj: Archív
ODPOJENÉ FOTOEMOCE V KLÁŠTEŘE: Tři lákadla v jednom, soubory dvou výrazných fotografů a návštěvu zajímavého prostoru dosud nerekonstruované části benediktinského kláštera Rajhrad, v sobě spojuje výstava E-motion disconnected, která trvá do 15. července. Název odkazuje k tomu, jak nás pandemie odstřihla od ostatních lidí a okolního světa, i na to, jak pocit izolace spoluvytvářejí sociální sítě a internet. ALŽBĚTA JUNGROVÁ emoce vizualizuje prostřednictvím vybraných postav žen. „Rozhodla jsem se tisk fotografií přizpůsobit unikátnímu, takřka urbexovému prostoru, také svým způsobem odpojenému. Z děl vytvářím třeba novodobé fresky, které mým viděním vypovídají o dnešním světě,“ říká autorka. Petr Hricko, původně geodet, se k focení dostal kdysi v rámci terapie během těžké nemoci. Pro výstavu vybral cyklus autoportrétů, jež pořídil na Islandu a v Krušných horách a jež reflektují jeho emoce a prožitky. (VR)
|
Zdroj: Archív
ZA KLASIKOU DO OLOMOUCE: V letošní taneční sezóně, která jde do finiše, dostaly hodně prostoru klasické literární náměty. Když soubor Dekkadancers vsadil na dílo spisovatele Oscara Wildea Strašidlo cantervillské, hrubě se mu to nepovedlo. Naopak reprízy jeho Knihy džunglí jsou do konce června prakticky vyprodané (vizte recenze na str. 46). A tak se za klasikou vypravte raději do Moravského divadla Olomouc na balet Obraz Doriana Graye, opět podle Wildea. Jako asistent choreografie na inscenaci spolupracoval Jan Fousek, umělecký šéf olomouckého baletu a někdejší sólista baletu Národního divadla Brno. O tom, že je olomoucký balet ve výborné kondici, se lze před prázdninami přesvědčit ještě 29. a 30. června. (JB)
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne: Je to taková intelektuální záležitost, jak je poznat i ze zjevu obou mluvčích. A celkem tradiční je i obsah konverzace. Na otázku, kdy vyjde jeho nový román, odpovídá autor sebekriticky: Píšu ho pod pseudonymem, je to docela sračka. Své o tom ví též autorská dvojice MODERN TOSS, která se s tím většinou nemaže, ale vyprávět by mohl i Darek Mouša... (MD)
|
Zdroj: Archív
COŽE? TUC-TUC PRO FETKY?: Pro někoho součást života, pravidelná sklizeň zakázaného ovoce, pro jiného jen tuc-tuc pro fetky, nepochopitelná subkultura. Rave parties, kočovné celonoční mejdany s hudbou, která není v domácích diskotékách. Česko-anglická kniha Location TBA. Dočasná utopie pražských raves (2015–2020) / Temporary Utopia of Pragues’s Raves (2015–2020), kterou editovala Gabriela Kontra a vydalo nakladatelství Divočina, je pokusem přiblížit těžko zachytitelnou scénu (pro neúčastníky). Neobyčejně působivá fotografická výbava je doplněna rozhovory s aktéry, s těmi, co se „umějí napojit ve správný čas“. Fráze „to be announced (TBA)“, očekávaná informace o místu konání akce, je zásadním heslem tohoto fenoménu: nic není navěky, změna je život, užívej ho vrchovatě teď hned… (JŠ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít