Mixér
3
/
9
Přehled fotografií
Zavřít
POLITICKÝ MATOUŠEK „V době mého mládí se doma poslouchala Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, ale mně se nikdy politická témata do vlastní tvorby včlenit nepodařilo. Asi proto jsem obdivoval Pode Bal nebo Ztohoven – vždycky se trefili do černého. Až jsem dostal nápad, jak se s lidmi, kteří mi pijou krev, vyrovnat,“ vyprávěl Reflexu čtyřiapadesátiletý umělec, jenž své „džínové obrazy“ vytváří rozrušováním textilií, unikátní technikou vytrhávání nití z džínoviny, FRANTIŠEK MATOUŠEK, alias Francis de Nim. „Navedl mne mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, kterého se nebojím srovnat s Goebbelsem – v tom smyslu, že jeho lži a bláboly naznačují, že kdyby měl tu možnost, byl by pravděpodobně schopen vyrovnat se se svými nepřáteli obdobným způsobem jako nacistický ministr propagandy. Proto se první obraz mé nové série jmenuje Goebbels Jiřímu Ovčáčkovi. Další jsem věnoval Tomiovi Okamurovi a – po útoku na Ukrajinu – také soudruhu Lavrovovi,“ řekl Matoušek. Výstava Džíny, nůžky a sprej bude otevřena v Traffo Gallery do 7. srpna 2022. (MG)
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne Pod horou Meng Ding Ivanu Wernischovi Pod vrcholkem hory Meng Ding se třepotají mladé lístky zeleného čaje Gan Lu Pod horou Meng Ding můžeš být kýmkoliv a čas tu měří mrtvá včela, jíž šoupe po zápraží vítr Věci strnulé v ustavičné přeměně pod horou jejíž jméno zní jako dvojí rána do činelu Pokud něco spojuje dosavadních osm sbírek MILANA DĚŽINSKÉHO (* 1974), je to jejich setrvalá kvalita. Od roku 2003 do roku 2017 vydal básník žijící v Roudnici nad Labem čtyři knihy a všechny byly nominované na Magnesii Literu. Cenu získal Milan Děžinský až za poslední z nominovaných titulů, za Obcházení ostrova. A od té doby mu to píše. Jeho nejnovější sbírka nazvaná Šestý prst (vyd. Host) opět strhne výrazovou sevřeností, motivickou provázaností i šíří témat, jež Děžinský poskládal do promyšleného celku. Co na to asi řekne porota? (KE)
|
Zdroj: Archív
NA MORAVU TRAMVAJÍ NEDOJEDETE, ALE… Festivaly… Jo, užila jsem si Metronome a to, že na open air koncert Nicka Cavea můžu jet jen půl hodiny tramvají. Za aktuální scénou, nebo aspoň jejím festivalovým formátem, je ale tyhle prázdniny vhodno jet i na Moravu. Dva festivaly nabité současnými jmény se konají právě uprostřed prázdnin: v Brně proběhne druhý ročník ambiciózní Popmesse, kde budou 29.–30. července Kae Tempest, Acid Arab, Bicep, Skepta, Algiers, Son Lux a další, a už 5.–6. srpna přijde Beseda: Wu-Lu, Black Country, New Road a další party v malém, ale skvělou atmosférou slujícím Tasově. Těším se. (JK)
|
Zdroj: Archív
LES PŘED INVENTUROU Les… to je chrám, který nám rozkousal brouk. To by mohla být klidně jedna ze švandovnějších definic prostoru, kam někdo chodí na houby, někdo se kochat, někdo dělat lásku, jiný těžit dřevo a někdo zuřit, jaký je všude bordel. Odborně jde o soubor biocenóz, jehož determinantou jsou dřeviny stromového růstu. Uf! Teď vážně: na knize editorů VÁCLAVA CÍLKA, MARTINA POLÍVKY a ZDEŇKA VACKA Český a moravský les. Jeho počátky, současný stav a výhled do budoucnosti (vyd. Dokořán) se podílely tři desítky odborníků z oborů lesnictví, myslivost, klimatologie, právo, ekologie, pedologie, entomologie, ale i fotografů a dalších tvůrců. Jejich cílem bylo udělat inventuru „toho, co zabírá“ asi třetinu území ČR. Není to pláč a hledání viníků současného stavu našich lesů, ale opravdový audit (historie, porosty, hmyz a zvířata, lidská činnost) před očekávanými neodvratnými změnami. (JŠ)
|
Zdroj: Archív
HÁCHA V HRONOVĚ Cena Marka Ravenhilla, kterou před dvanácti lety iniciovalo Divadlo Letí a pojmenovalo ji po známém britském dramatikovi (ikonická je jeho hra Shopping and Fucking z roku 1996), oceňuje nejlepší inscenace současné hry. Letos v červnu se do výběru dostaly inscenace, které vznikly v průběhu celých dvou covidových let. Vítězství si odnesly zástupkyně nezávislého Divadla D21 z pražských Vinohrad a neskrývaly obrovskou radost. Porota vybrala jejich hru Emil čili O Háchovi, která vzešla z tvůrčí spolupráce Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka. Kdo je netrpělivý, nemusí přitom na další uvedení čekat až na novou divadelní sezónu. Už 1. srpna totiž bude Emil, vracející se ke kontroverzní osobnosti českých dějin, k vidění na festivalu Jiráskův Hronov. (JB)
|
Zdroj: Archív
POLITICKÉ FÓRY PRO ZVEDNUTÍ NÁLADY Politické vtipy významnou měrou přispívaly ke zvýšení leckdy ponuré nálady. Nakladatelství Academia přichází s publikací „Stretnú sa v lietadle…“ EVY ŠIPÖCZOVÉ, jež si vzala na paškál politicky motivované vtipy, od druhé poloviny minulého století až po současnost, která často rovněž nevyvolává mnoho důvodů k optimismu. Autorka svůj nevšední příspěvek pojala především jako folkloristický pohled na vtip v Československu a v jeho nástupnických státech. Vždyť politický vtip tvoří nedílnou součást kolektivní paměti. V druhé části, věnované období po listopadu 1989, si Šipöczová všímá politického vtipu na pozadí velkých dějin. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
VRAŽDY V ČESKU: POSLOUCHEJ „Popište mi, co se tenkrát stalo,“ říká klidným hlasem vyšetřovatel David Švehlík. A oni povídají. Sérioví vrazi, o jejichž činech jsme možná kdysi něco četli – ovšem teď se dozvíme vše o okolnostech, motivu, vztahu k jejich obětem, o jejich děsivém dětství i vyšinutých charakterech. Vynikající, skvěle vymyšlený a precizně vyrobený audioseriál Já, vrah z produkce Audioteky vychází z přepisů reálných výslechů a rekonstrukcí. Režiséři DAVID LAŇKA a MARTIN MÜLLER točili (spolu s Ondřejem Malým, Annou Fialovou, Ladislavem Cigánkem, Davidem Novotným a dalšími skvělými herci) podle scénářů prvního zmíněného nejen ve studiu, ale i venku, občas na místech činu. Až z toho člověka při poslechu mrazí, i takhle v létě. (KK)
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne Že je Země placatá, to ví každej – a snadno se o tom můžeme přesvědčit při pohledu na noční oblohu. Třeba když je úplněk, protože to, co vidíme, je přece čtverec, jak i pro ty méně chápavé nakreslil turecký karikaturista MUSA GUMUS. Tedy na nebi přímo to nevidíme, ale v nějakých novinách to psali. A ten, kdo by chtěl jejich tvrzení zpochybnit, neuznává svobodu slova! A to vůbec nemluvím o situaci, kdy z měsíce vidíme jenom srpek. Cha! Jak chcete vysvětlit tohle, vy astronomové… (MD)
|
Zdroj: Archív
VÍDEŇSKÁ OPERA NA RYNKU Inspirace odvedle: prázdninová kultura na plátně nemusejí být jen plytké komedie. Vídeňská opera nabízí celé léto každonedělní přenosy operních i baletních představení na venkovní plátno na tamním Radničním náměstí. Čtyřiadvacátého července tak bude k vidění Bizetova Carmen, 7. srpna Verdiho La Traviata a 21. srpna Griegův balet Peer Gynt. (JK)
|
Zdroj: Archív
Zavřít