Mixér
7
/
9
Přehled fotografií
Zavřít
NARODIL SE DRAK. SERIÁL Tak už jen pár dní a úvodní díl prequelu jednoho z nejlepších seriálů všech dob, Hry o trůny, uvidí celý svět. Nakonec se ze všech zamýšlených spin-offů vylíhlo mládě z jediného vejce, Rod draka. V době covidu, války, inflace a nejistoty tu jsou následující jistoty: neprobádaná zákoutí mapy Západozemí stále skýtají fantastické příběhy, George R. R. Martin je úžasný vypravěč, skladatel filmové (ehm, i seriálové) hudby Ramin Djawali možná jednou na trati doběhne Hanse Zimmera a Ennia Morriconeho, ještě pořád je mezi tzv. začínajícími i poměrně neznámými herci dost talentů se strhujícím charismatem a draci jsou magičtí a děsuplní, když se do speciálních efektů vrazí patřičné peníze… A HBO Max z těch schodů do sklepa, po kterých se už pár měsíců kutálí dolů, v pondělí 22. srpna vzlétne jak Fénix z popela a po následující bezmála tři měsíce bude zářit jako vlasy mladé targaryenské královny Rhaenyry. (KK)
|
Zdroj: Archív
NA NEVERMORE 68 ROVNOU Z FRONTY. BENEFICE Paralely mezi srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa a nynější ruskou okupací Ukrajiny podtrhne benefiční koncert NeverMore 68 21. srpna na pražském Výstavišti. Hlavní hvězdy, jedna z největších ukrajinských indierockových kapel Brunettes Shoot Blondes, na akci dorazí přímo z fronty, kde působí v rámci domobrany. Se svou novou skupinou zahraje také popová a r’n’b zpěvačka, písničkářka a producentka Birdsy, která se zúčastnila ukrajinské verze soutěže The Voice a po začátku války emigrovala do Prahy. Z tuzemských umělců vystoupí Jaroslav Hutka, Lenka Dusilová a alternativní rocková kapela Nylon Jail. Koncert doplní dvojvýstava fotografií Václava Berdycha z ruské okupace roku 1968 a snímky Very Blansh a Eduarda Kryzhanivského ze současné války. Vstupné dle možnosti návštěvníků poputuje ukrajinské ambasádě. (VR)
|
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Vtip týdne: Občas přemýšlím o tom, že kdyby na nás jednou nastoupili zenoví mistři, museli bychom na sebe prostě být hodní a byl by pokoj. Kolega BANX si vzal tužku a zenového mistra nakreslil. To srdíčko na rukávu je jasná zpráva, že tady už bude jenom láska a štěstí. A pán samotný se tváří, že jestli ne, tak budete mít velký problémy! (MD)
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: Zachraň člověka v sobě když říkám – zachraň člověka v sobě – ještě pořád s naprostou samozřejmostí mám na mysli to dobrý Všední, surový jazyk, absence ornamentů, náměty čerpané z každodennosti a temné tóny, to jsou poznávací znaky básníka JANA TĚSNOHLÍDKA (* 1987), které mu vynesly nálepku Hlas generace a v roce 2010 i Cenu Jiřího Ortena. Nová sbírka Garum (vyd. JT’s nakladatelství) se z autorovy bibliografie na první pohled nijak významně nevymyká. Jak se však básník nezadržitelně blíží střednímu věku, iluze se vytrácejí a životní strasti vystupují ještě palčivěji. (KE)
|
Zdroj: Archív
LÉTÁNÍ V PARKU V ČESKÉM KRUMLOVĚ. DIVADLO Na Otáčivé hlediště v zámeckém parku v Českém Krumlově se 23. 8. vrací Muž Dvojhvězdy z Jihočeského divadla v režii divadelníka PETRA FORMANA, který se obklopil skvělým uměleckým týmem. Scénář inscenace napsal Ivan Arsenjev podle knihy spisovatele Alexandra Grina. Arsenjev dlouhodobě spolupracuje s Divadlem bratří Formanů a působí i ve filmu, ostatně za scénář k filmu Krajina ve stínu získal Českého lva. Aby cen nebylo málo, scénograf a animátor Muže Dvojhvězdy Josef Lepša dostal Cenu divadelní kritiky za loňský rok. Choreografie plenérové inscenace se ujala Veronika Švábová, tanečnice a choreografka spojená s řadou uměleckých projektů v tanci a divadle. Muže Dvojhvězdy, inscenace o létání a snech, je v Krumlově k vidění až do 11. 9. (JB)
|
Zdroj: Archív
ŽÁDNÁ LÍBIVOST, SILNÝ PROŽITEK, JAZZ. HUDBA V pražském klubu Jazz Dock vystoupí 22. 8. mladý saxofonista ISAIAH COLLIER. Představitel současné jazzové scény z Chicaga s lehkostí přeplouvá od zvuku odkazujícího na 60. léta do současných stylů. Inspirace starými jazzmany i vesmírnými tělesy, žádná líbivost, silný prožitek. Náročnější, ale dobré! (JK)
|
Zdroj: Archív
HAVEL MELE MASO. LITERATURA Není tajemstvím, že Poláci mají českou literaturu v oblibě víc než my tu polskou. Jedním z dokladů této tendence je kniha Pražský slabikář. Od Kafky k Havlovi a zpět ALEKSANDRA KACZOROWSKÉHO (* 1969), kterou přeložil Martin Veselka a vydalo nakladatelství Host. Známý bohemista, žurnalista a překladatel se ve třinácti textech vydává po stopách slavných českých spisovatelů tu více, tu méně spojených s Prahou. Skvělá příležitost prosvištět si literární historii 20. století i zjistit, jak se na naše klasiky dívají zvenčí. (KE)
|
Zdroj: Archív
VZPOMÍNKY NA TURBULENTNÍ DESETILETÍ. LITERATURA Nakladatelství Lidové noviny vydalo memoáry národně socialistického politika a novináře JOSEFA DAVIDA, zvaného Jóža, Vzpomínky na deset let po Mnichovu (1938–1948). David se těchto dramatických dějových zvratů osobně účastnil. Čtenářům přibližuje ponurou atmosféru druhé republiky, zárodky formujícího se domácího odboje, málo známou činnost československé odbojové expozitury v Jugoslávii a v Palestině i nebezpečnou plavbu z Egypta do Anglie. Ani ve vytouženém Londýně nebylo kvůli častým náletům Luftwaffe právě bezpečno. A do toho rozbroje mezi demokratickými politiky a komunisty… (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít