Mixér
3
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
THEODOR PIŠTĚK 90 BLAHOPŘEJEME! VÝTVARNÉ UMĚNÍ Reflex blahopřeje doyenovi českého umění, malíři hyperrealismu, kostýmnímu výtvarníkovi, scénografu, dekadentovi, nadšenému automobilovému závodníku a samozřejmě i držiteli Oscara, Césara i Českého lva THEODORU PIŠTĚKOVI k jeho devadesátinám (* 25. října 1932 v Praze). Jeho dílo si do 30. října můžete připomenout na Hluboké na výstavě Senzační realismus. Den před ukončením tam pořádající Alšova jihočeská galerie s nakladatelstvím KANT pokřtí stejnojmennou publikaci. V Praze pak běží výstava Pištěk & Pištěk – Dva světy, která představuje Mistrovu tvorbu v kontrastu s pracemi jeho syna Jana (61). Publikovaný snímek fotografky Reflexu Nguyen Phuong Thao je ze série portrétů vzniklých k rozhovoru, který vyjde v některém z příštích čísel. (MG)
|
Zdroj: Archív
AMERIKA, AFRIKA, EVROPA, ŽIŽKOV. HUDBA V neděli 6. listopadu do Prahy poprvé zavítá jedna velká instrumentální pohoda. Trio z Baltimoru, HORSE LORDS, spojuje tradici americké jazzové muziky a radost z objevování hudby dalších kontinentů: bubeník Sam Haberman studoval hudbu dalších národností, včetně Pygmejů, kytarista Owen Gardner se učil ze stylů z Mauritánie a všechno ovlivnila i nadupaná Evropa. Energickou fúzi bude hostit komorní žižkovský klub Punctum. (JK)
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne: Když dneska vyrážíte na výlet, je potřeba hlavně dobít baterky do všech zařízení, která jste si pořídili. Zkušení čundráci však vědí, že je potřeba mít i nějaké rezervy pro případ, kdy se všechny baterky vybijí nebo prostě selžou, a tak mají někde na dně batůžku svíčku a zápalky. MATT, kreslíř britského Telegraphu, nakreslil, že svíčka a zápalky se můžou hodit, i když náhodou prodáváte elektrické automobily a vypadne proud. (MD)
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: jsme snadný cíl ovšem vyjednávat nebudeme když z nás promlouvají nevlastní otcové můžeme se akorát tak opít do němoty zásoby se úží podpalubí je prázdné přitom naše spory o nástupnictví započaly dávno dávno před vyplutím MIROSLAV ČERNÝ (* 1977) toho přes své relativní mládí stihl mnoho. Katalog Národní knihovny u jeho jména uvádí: Doc., PhDr., Ph.D., KEG, amerikanista, anglista, etnolingvista a vysokoškolský učitel, překladatel z angličtiny, starogermánských a indiánských jazyků, spisovatel, básník, editor a cestovatel. V nakladatelství Protimluv mu právě vychází sbírka Proleženiny. Neobvyklá je už tím, že její prostřední část zhudebnil alternativní muzikant Petr Uvira a poslechnout si ji můžete zdarma na Bandcampu. (MŠ)
|
Zdroj: Archív
NEJVĚTŠÍ HVĚZDA MACY V BRNĚ A PRAZE. HUDBA V neděli 30. října v brněnském Sonu a o den později v pražské Lucerně zahraje jedna z největších (i postavou) hvězd současného amerického černošského vokálu, MACY GRAY. Její jedinečně nakřáplý hlas je důvěrně znám každému fanouškovi soulu, r’n’b i hip hopu. Ač je právem považovaná za superstar, má Macy Gray v pětapadesáti letech jen jedinou cenu Grammy za nejlepší popové vystoupení v roce 2001. Dovolujeme si tvrdit, že její vystoupení v České republice budou zcela jedinečnými zážitky. (MG)
|
Zdroj: Archív
MILAN LANGER PĚKNĚ POKUPĚ. VÝTVARNÉ UMĚNÍ Po pěti letech od smrti královéhradeckého vizuálního umělce a bohéma MILANA LANGERA (1944–2017) vychází kolektivní monografie jeho díla. Veřejnosti byl znám především v devadesátých letech jako textař a mentor legendárního hard core uskupení Meat House Chicago I.R.A. Ve výtvarném umění začínal jako akční umělec a performer, přes vytváření výloh se postupně dostal k sítotisku, digitální grafice a videoartu. Byl tuzemským průkopníkem pop-artu a později založil uměleckou skupinu Victory Nox Art Division Team, jež funguje dodnes a stará se o jeho odkaz. Publikace vyšla v edici GMU s bohatým obrazovým materiálem a texty předních kurátorů, kteří ho zasazují jako významnou figuru do kontextu dějin umění. „Sejdeme se na modrém Gibraltaru...“ (PM)
|
Zdroj: Archív
SPOLEČNÁ CESTA DĚJINAMI. LITERATURA Nakladatelství Lidové noviny přináší titul Židé v českých zemích s podtitulem Společná cesta dějinami. Jeho editory jsou KATEŘINA ČAPKOVÁ a HILLEL J. KIEVAL. Z angličtiny ho přeložila Tamara Vosecká. Židé po staletí ovlivňovali naši historii stejně jako Němci. Od zatracovaných a většinovou společností opovrhovaných bytostí se stali významnou součástí naší kultury. Autoři zpracovali příběh židovských komunit v českých zemích od raného středověku až po současnost. Dobře napsané dějiny od mezinárodního badatelského kolektivu zaujmou komplexním pojetím. Po listopadu 1989 zájem o historii Židů na našem území značně vzrostl, na což nakladatelství reagovala řadou knih s požadovanou tematikou. Tahle patří k těm nejzdařilejším. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít