Mixér
4
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
UMĚNÍ NA KOKOŘÍNSKU. KULTURA Spoustu báječných kulturních a uměleckých počinů je možné najít mimo velká centra, na místech trochu nečekaných. V CHKO Kokořínsko v obci Vysoká, což je autem čtvrt hodiny od Mělníka, se rozvíjí kulturní centrum FARMSTUDIO, které založil Pavel Matela. V atmosféře bývalého statku ze začátku 19. století probíhají nejrůznější umělecká setkání, od fotografie po tanec. Průběžně se tu konají také výstavy rezidenčních umělkyň a umělců. Nakouknout do Farmstudia můžete ještě 12. listopadu při Svatomartinském průvodu. A naplánujte si rovnou celý den, ať máte taky čas ztratit se a zase najít v kokořínských lesích. (JB)
|
Zdroj: Archív
JAZZ PRO OTEVŘENOU MYSL. HUDBA Podzimní sezóna přinese jednu méně známou, ale hodně sympatickou kapelu: v pražském Jazz Docku zahrají 9. listopadu američtí THE BAD PLUS. Vystoupí v rámci festivalu Jazz On5, během něhož Prahu navštíví i Joe Lovano, Gretchen Parlato a Huntertones. Čtveřice z Minneapolisu eklekticky spojuje moderní jazz s trochou rocku a díky jejímu letošnímu eponymnímu albu se o nich začíná víc psát. A to, že se původní trio rozšířilo o saxofonistu Chrise Speeda, jim fakt prospělo. Těžko je popsat nějak stručně, ale pokud máte otevřenou mysl, mohli by vám svědčit. (JK)
|
Zdroj: Archív
S CEJCHEM ŠPANĚLÁKA. LITERATURA Chebské nakladatelství Svět křídel vydalo knihu Říkali jim španěláci autorské dvojice DAVID MAJTENYI a JIŘÍ RAJLICH, jejíž spolupráce přinesla cenné plody už v jejím předchozím díle Jan Ferák a ti druzí. Oba tituly mají společné to, že pojednávají o méně známých aspektech občanské války ve Španělsku v letech 1936 až 1939. Naši dobrovolníci tvořili mezi interbrigadisty po Francouzích, Italech, Polácích, Američanech, Němcích, Jugoslávcích a Belgičanech osmý největší kontingent. Autoři na osudech tří českých a jednoho slovenského „španěláka“ dokládají, jaké vzestupy, ale i pády tato kategorie nesporných bojovníků proti nacismu a fašismu prodělala. Tito komunisté se podíleli na nastolení a upevňování moci ideologie, v niž slepě věřili a která je později beztak semlela. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne: Podzim přeje strašidlům a postavám nadpřirozeným. Ty bývají na obrázcích dua WAR AND PEAS stabilně. Slečna čarodějka svému lidskému protějšku způsobuje často zážitky nehledané, ale, jak to tak na obrázcích chodí, jsou stále spolu. V dnešní příhodě pozvání na večeři nepatří tomu sympatickému mladíkovi, nýbrž kámošovi ze záhrobí, který se opozdil. Ale zoubky má ostré a chuť velikou. (MD
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: Blažený hledím na svou ženu v posteli zděšen oním novým životem Ona celá pentlemi ověnčená protahuje kulatící se břicho Erární prostěradla pomačkaná Ztuhlý hledím na mrtvou dceru V pokoji je vedro Dveře jsou otevřené – kam ale jít? Bolestný motiv mrtvorozeného, poškozeného, „špatného“ dítěte plyne novou sbírkou JEANA-GASPARDA PÁLENÍČKA (* 1978). Knížku ke krásné matce, Mater speciosa, právě vydala Revolver Revue. Pod výstižnou, půvabnou obálkou Viktora Karlíka najde čtenář verše z let 2011–2017 v původním, tedy francouzském znění, i v překladu, s nímž bilingvnímu Kašparu Páleníčkovi pomáhal Ivan Matoušek. Dekadentní atmosféru zmaru, přítomnou v člověku od narození do hrobu a vydechovanou vším vůkol, naruší jen podivná sarkastická „divadelní vsuvka“ a pár korektorských renonců. (KK)
|
Zdroj: Archív
BLÍŽÍ SE VÁNOCE = LOUSKÁČEK. DIVADLO Baletní pohádka Louskáček na hudbu Petra Iljiče Čajkovského je předvánoční klasika, která se začíná hrát už v listopadu a představuje příležitost vyrazit na balet i s dětmi. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě mají zbrusu novou inscenaci, jež se bude od premiéry 10. listopadu dávat průběžně až do ledna. Kostýmy pro ni navrhl Roman Šolc, někdejší tanečník, který se po odchodu z jeviště stal vyhledávaným kostýmním výtvarníkem. V Ostravě půjde o choreografii Maďara Youriho Vàmose; v Praze se na program dostává 23. listopadu. A Louskáčka, od jehož premiéry uplyne letos 130 let, mají na repertoáru třeba i v brněnském baletu. (JB)
|
Zdroj: Archív
KARLOVARSKÉ VARIACE PODRUHÉ. FESTIVAL Kombinaci koncertů a filmových představení i letos přinese projekt Variace, za kterým stojí karlovarský filmový festival a Česká filharmonie. Varské kino Čas uvede projekce tří mimořádných snímků. Ve filmu Tár ztvárnila Cate Blanchettová celebritu mezi dirigenty a skladateli Lydii Tár. Anthony Hopkins dominuje dramatu Armageddon Time o dospívání v židovské rodině v New Yorku osmdesátých let. A ironicky katastrofická podívaná Melancholia Larse von Triera cituje Wagnerovu operu Tristan a Isolda. Hudební část Variací představí posluchačům mistrovská díla v netradičních prostorách – v bývalé spořitelně na Divadelním náměstí či ve Vřídelní kolonádě. Vrcholem programu se stane koncert České filharmonie v Městském divadle s repertoárem od Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Variace se konají 11. a 12. listopadu. (VR)
|
Zdroj: Archív
Zavřít