Mixér
5
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
NEJEN HRŮZYPLNÝ HOFFMANN. VÝSTAVA Výstava v pražském Goethe-Institutu nese název E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy. Podle mě tento geniální spisovatel (a méně známý hudebník), jehož dílem se inspirovali E. A. Poe i tucty dalších autorů, ale není zdaleka jen hrůzyplný – ostatně podle jeho Louskáčka se dodnes tančí celkem nehrůzně. Hoffmann, to je fantazie, kreativita, hravost, genialita, vzlety i satira, spojování nejvyššího s nejnižším. Podle mě je to nejúžasnější spisovatel historie a vy byste na tu výstavu měli juknout! Jede až do ledna stejně jako doprovodný program s filmy. (JK)
|
Zdroj: Archív
KDYŽ SWANS NEPŘILETÍ SPOLU… HUDBA Legendární newyorští Swans v podobě, v jaké se proslavili, nyní už neexistují. Návrat je možný, ale není na pořadu dne. V nadcházejících týdnech ale uvidíme dva jejich pilíře hrát u nás s jinými projekty. Zpěvačka JARBOE a spolu s ní slavný nizozemský loutnista JOZEF VAN WISSEM vystoupí 24. listopadu v rožnovské Vrátnici a o den později tohle neobvyklé duo spatří pražské hlavní nádraží. Jak to bude vypadat, nikdo neví. O překvapení možná nebude nouze ani na vystoupení zakladatele Swans, MICHAELA GIRY. Ten Prahu navštíví 3. prosince. V Divadle Archa s ním bude další exčlen Swans, hráč na steel kytaru KRISTOF HAHN, přičemž každý zahraje zvlášť. Co se asi semele? (JK)
|
Zdroj: Archív
PRAHA SPIRITISTICKÁ. literatura Po skoupé první polovině roku se na českém literárním poli v posledních týdnech objevilo hned několik pozoruhodných debutů. Jedním z nich je prvotina historičky umění, kurátorky a galeristky JOLANTY TROJAK (* 1977) Svatava (vyd. Host). Příběh třísetpadesátistránkové knihy, jejímiž protagonisty jsou pražští okultisté a novopacké médium jménem Svatava, je zasazen do začátku dvacátého století a točí se kolem spiritismu. Důležitou roli hrají v románu rovněž jóga, umění, zaprodání duchovních sil či příchod mesiáše. Autorka při psaní vycházela z pečlivých rešerší, což se někdy projevuje trochu neblaze: především zpočátku působí román jako beletrizovaná příručka. Mírná pachuť se však postupem času rozplyne v živelném vyprávění, humoru i neotřelém tématu. (KE)
|
Zdroj: Archív
Vtip týdne: Vejce jsou momentálně téma, které mě ne a ne opustit. Nejen lidé, ale i slepice totiž mají své představy. A zatímco my chceme, aby vejce byla levná, nebo aby alespoň nebyla drahá, slepice chtějí snášet, když zrovna ne zlatá vajíčka, tak třeba nějaká s překvapením, jak to vidí kreslíř SLÁVA ŠILOV. No, já si udělám poslední volské oko a pak o vejcích nechci nejmíň měsíc slyšet. (MD)
|
Zdroj: Archív
Báseň týdne: Jsem Jsem unavený chlap, pomalý jako slon. Jsem zakouřený pub, kde kašlou na bonton. Jsem tlustokožný hroch a olysalý výr a zasypaný loch a pátý mušketýr. Jsem vyškrtnutý spoj zrušených starých drah a kulka pro náboj, v němž dávno není prach. Tak přijde k člověku to, čím si smí být jist, jako když na řeku na podzim spadne list. Ani ve své jedenácté sbírce O jablko lehčí ráj (spolu s gloskami cyklu #Ranní ji vydalo Druhé město) si PETR KUKAL (* 1970) neodpustil pohledy pod ženská trička. Ale dokáže tuto skutečnost sám ironizovat a vztáhnout k situaci stárnoucího muže tak pochopitelně, že na to čtenáři a čtenářky rádi přistoupí a hledají v prostých verších s půvabnými metaforami a ostrými pointami průsečíky se svým vlastním osudem. Kukalova poezie nejen pro chvíle „po pátém pivu“, nejen pro „svět (…), co se náhle smrsknul do Globusu“, je ohlédnutím i za naším věkem nevinnosti. (KK)
|
Zdroj: Archív
NÁVRAT MINISALONU 1984 DO NOVÉ SÍNĚ. VÝSTAVA Výtvarník JOSKA SKALNÍK v „orwellovském roce“ rozeslal 244 československým umělcům, zpravidla představitelům tzv. paralelní kultury, krabičky o velikosti 15 × 15 × 5 cm, aby je pojednali dle svého nejlepšího vědomí. Veřejné premiéry se projekt Minisalon 1984 dočkal až po revoluci v roce 1992 v Nové síni, kam se nyní přesně po třiceti letech vrací. Mezi autory jsou z velké části stálice českého výtvarného prostředí, ať již klasici s uzavřeným obdobím tvorby, jako byli Libor Fára, Adriena Šimotová, či Václav Boštík, nebo tehdy nejmladší generace, kterou zde zastupují například Vladimír Kokolia a Margita Titlová-Ylovsky. Výstava v pražské galerii Nová síň se koná od 16. listopadu do 3. prosince. (MG)
|
Zdroj: Archív
KONEČNĚ FRANCOUZSKÉ FILMY! FILM ... například Konečně neděle! a čtyři další snímky klasika Françoise Truffauta. Festival francouzského filmu se dále ohlédne za Alainem Resnaisem, Jacquesem Rivettem, Amélií z Montmartru a znalkyní (nejen) francouzské kinematografie Evou Zaoralovou. Těžiště přehlídky ale představují nové tituly, často ostřílené z festivalů v čele s Cannes: drama Blízko, Navždy mladí, utopení v osmdesátkách, krimikomedie Nevinný, nová verze známé Hračky původně s Pierrem Richardem, animované Mikulášovy patálie… V sekci Výběr české kritiky se pak utká šest snímků, jež zatím nebyly zakoupeny do české distribuce a které se ucházejí o Cenu diváků TV5MONDE. Je mezi nimi i křehká Maminka, kterou osobně uvede její autorka Céline Sciamma. Festival běží od 24. do 30. listopadu v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. (VR)
|
Zdroj: Archív
Zavřít