Mixér
1
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
SETKÁNÍ BUKOVACOVY PANNY. VÝSTAVA Expozice nejnovějších prací TOMÁŠE CÍSAŘOVSKÉHO (* 1962) odkazuje k panence, kterou malíř našel ve svém bývalém dejvickém ateliéru, kde dávno před ním tvořil chorvatský malíř Vlaho Bukovac, zesnulý před sto lety. Císařovskému se stala maskotem a fetišem a putovala s ním i do jeho současného ateliéru v bývalém hostinském sále v Hostouni u Prahy. Nakonec Bukovacova panna, jak ji malíř pojmenoval, dala vzniknout sérii obrazů, kde jako múza putuje časoprostorem a je předmětem často absurdních setkání se škálou tak odlišných osobností dějin, jako jsou Ladislav Klíma, Josef Váchal, Allen Ginsberg, Vladimír Padrůněk, Valentina Těreškovová, Pavlína Pořízková, Věra Chytilová nebo František Kupka. Výstava Bukovacova panna je v Galerii Václava Špály k vidění do 29. ledna 2023. (MG)
|
Zdroj: Archív
KOUKÁNÍ AŽ DO JARA. FILM Koncem roku budu žehrat na to, že se nekonají žádné koncerty, nicméně leden bude lepší a lákavá je mezitím nabídka on-line zábavy. Videotéka Edisonline ke svým zhruba pěti stovkám filmů, včetně klasických, přidává nové tituly i na konci roku. Šestnáctého prosince přijde na řadu počin Casablanca Beats o marockém rapu, 23. prosince bude následovat Kde je Anne Franková, animovaný film plný magie a cestování časem, který zaujal i v Cannes. Konečně se vrátím ke snímkům Ingmara Bergmana a doplním si vzdělání v on-line podobě filmové přehlídky Be2Can. Než se tím vším prokoušu, nastane jaro. (JK)
|
Zdroj: Archív
VTIP TÝDNE. Úvod věty „Ano, ale…“ všichni známe. Je to taková zvláštní formulace, která nám umožňuje zpochybnit jakýkoli (i dobrý) nápad. A tuhle formulku si vzal za mustr výtvarník, kterého najdete na Twitteru jako @like_gudim. Coby úvod do tématu používá větu: „Tohle nám o naší společnosti říká mnohé.“ Já jako ilustrační obrázek dávám ten aktuální. A vy autora dále sledovat můžete, ale nemusíte. (MD)
|
Zdroj: Archív
BÁSEŇ TÝDNE: Havrani Nad černým koutem s chvatem letí havrani, tvrdý křik zní polednem. Jejich stín pohladí laň těžkým snem, pak zas je hlína vábí do objetí. Ó, jak rozrývají hnědé ticho, v němž pole prožívá extázi svou jak žena posedlá zlou předtuchou a někdy přou se o vzduté břicho zdechliny, která kdovíkam zve je, vtom letí na sever. Proč? Kdopak ví. Mizí jak průvod za rakví v povětří, jež se slastí chvěje. Pokud by slovutný Klub 27 zahrnoval i literáty, bezpochyby by do něj patřil rakouský básník GEORG TRAKL (1887–1914). Přestože zemřel v pouhých sedmadvaceti, stihl vytvořit dílo, které podstatně ovlivnilo (nejen) českou poezii vlastně celého dvacátého století. O tom svědčí i řada překladatelů, kteří se Traklově tvorbě věnovali. K Bohuslavu Reynkovi, Ludvíku Kunderovi či Ivanu Wernischovi přibyl v posledních letech Radek Malý. Právě v jeho převodu nyní vydalo nakladatelství Archa v jednom svazku dvě Traklovy zásadní sbírky, Básně a Šebestián ve snu. (KE)
|
Zdroj: Archív
OSADO MÁ BASEBALLOVÁ. LITERATURA Když knihu určenou pro děti nadšeně zhltnou i dospělí čtenáři, obvykle to znamená, že jde o povedené dílo. Bitva o diamant (vyd. Labyrint) to dokazuje. Víc než dvousetstránkový román určený dětem od devíti let napsala BÁRA DOČKALOVÁ (* 1977) a skvělými ilustracemi jej doplnil JINDŘICH JANÍČEK (* 1990). Ten už do několika počinů promítl svou fascinaci Amerikou a Bitva o diamant mezi ně spadá. Příběh se odehrává v americké divočině, kde svádějí líté baseballové zápasy dva znepřátelené kluby ze sousedních osad. Než se ovšem do hry vloží jeden profesionální tým a v sázce je náhle víc než jen potupná porážka. Od strhujícího příběhu se čtenáři neodtrhnou. Ať už je jim devět, nebo třicet. (KE)
|
Zdroj: Archív
TANEČNÍ JEZDCI V KOMEDII DIVADLO Prosincová premiéra inscenace Riders připomněla v Divadle Komedie desáté výročí souboru tanečního divadla Lenka Vagnerová & Company. Odkazuje na Jezdce z doby, kdy se soubor formoval. Zatímco na další reprízu novinky si počkáme do 12. ledna, je možné si ještě do konce roku v rychlém sledu připomenout další taneční kousky, které má soubor na repertoáru. Ať zajdete na cokoli, užijete si taneční výkony, silné příběhy i humor. Jedenadvacátého prosince se hrají Amazonky, den poté Gossip, tanec věnovaný drbům, a 27. prosince Panoptikum o strachu z cizího a neznámého. A lístky na Riders můžete někomu, kdo to ocení, třeba darovat pod stromeček. (JB)
|
Zdroj: Archív
MALOVANÉ DĚTI. LITERATURA Nakladatelství Lidové noviny vydalo obsáhlou knihu Pionýři, malované děti? s podtitulem Pionýrská organizace ČSM a dětský kolektiv (1949–1968). Připravil ji kolektiv badatelů pod vedením opavského historika JIŘÍHO KNAPÍKA a výrazně se na ní podílel Martin Franc. Oba autoři získali před deseti lety ocenění Magnesia Litera v kategorii Literatura faktu. Mladý německý badatel Frank Henschel přispěl se svou troškou do mlýna příspěvkem o postavení pionýrského hnutí v dětských domovech. Jeho krajanka Martina Winklerová se zase zaměřila na postavy pionýrů v dětské literatuře. Autorský kolektiv tedy nahlédl na problematiku pionýrského hnutí z mnoha úhlů, díky čemuž je publikace pozoruhodně svěží a neotřelá. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít