Mixér
6
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
DO BRANÍKA ZA ŽENAMI. (DIVADLO) Kdysi se do Braníka jezdilo na Divadlo Járy Cimrmana, které pár let sídlilo v Branické ulici. Na jeho bývalé adrese dnes najdete taneční školu, konzervatoř Duncan Centre, o kus dál dojdete do Branického divadla. Je to pěkná procházka čtvrtí, která si stále udržuje klidnou atmosféru. Teď se divadlo jmenuje Bravo!, je domovskou scénou pro Losers Cirque Company a vystupují tu i další soubory, jako jsou třeba Bratři v tricku nebo Squadra Sua. Na Losers se můžete vypravit 15. ledna a pak zase 28. února, kdy hrají svou prosincovou akrobatickou i taneční novinku Žena, růže, píseň, kost, věnovanou inspirativním ženám. Na scéně jsou tentokrát jen performerky – Martina Illichová, Kristýna Stránská, Šárka Tětěruková a Ivona Szantová. (JB)
|
Zdroj: Archív
ČESKO SLAVÍ STO LET SESTER VÁLOVÝCH. (VÝTVARNÉ UMĚNÍ) Sto let od narození dvojčat KVĚTY a JITKY VÁLOVÝCH připomíná na nejrůznějších místech Česka hned několik projektů. Na Kladenském zámku představují jejich obrazy a obrazy jim blízkých umělců v tamní galerii a hned vedle v Kabinetu fotografie vystavují jejich snímky pořízené manžely Jiřím a Jiřinou Hankeovými. V Uhelném mlýně a v kotelně v Libčicích nad Vltavou jsou pak vystaveny dopisy a další artefakty z rodného domu obou výtvarnic. V pražské galerii Art in Box představují jejich kresby a grafiky, v kutnohorském GASK je pak k vidění největší z právě probíhajících výstav, Cesta předurčena osudem, kterou připravil Richard Drury. A aby informace byla úplná, vězte, že těsně před Vánoci v nakladatelství Torst vyšla kniha rozhovorů Marcely Pecháčkové Jitka Válová: Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě. (MG)
|
Zdroj: Archív
LETECKÁ VÁLKA NAD PROTEKTORÁTEM (LITERATURA) JIŘÍMU RAJLICHOVI nelze upřít neuvěřitelnou pracovitost a produktivitu. Koncem loňského roku jsme zde věnovali glosku knize o „španělácích“, na níž se podílel jako spoluautor, a vzápětí tu máme další, jak jinak než objemný, titul, tentokrát věnovaný letecké válce nad českým územím na sklonku druhé světové války. Nebe nad protektorátem 1945, nesoucí podtitul Epizody z letecké války nad českými zeměmi, vychází stejně jako „španěláci“ v chebském nakladatelství Svět křídel, jehož nakladatel Arnošt Moucha tuto bichli doprovodil zasvěceným úvodním slovem, a všímá si klíčových i méně známých a zmapovaných událostí. Mějme na paměti, že na české a moravské obloze se s německou Luftwaffe střetávaly mnohdy v urputných bojích mohutná letectva Spojenců: americké, britské, sovětské… (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
BÁSEŇ TÝDNE: Žena, která se často projevovala jako vzdorovité dítě, najednou podívá se dolů – a hle! Nosí dítě, které následně porodí. A ono vzdoruje. Dva vzdory v jednom pokoji. Pořád spolu jako siamská dvojčata. Žena v noci potmě zaboří tvář do polštáře a šeptá: „Vyvázla jsem jako vítěz. Ještě jedno takové vítězství a budu nadobro ztracena.“ (4, část Apendix) Hrával kromě jiných ve skupinách Výkřiky břich a Sledě, živé sledě. Je prospektorem zvuků, doluje je třeba z jednolůžkového pletacího stroje Dopleta 160. Improvizuje. Je architektem. A navíc básníkem. IVANOVI PALACKÉMU (* 1967) vyšla sbírka Škody jsou tajné (vyd. dybbuk). Zlomky příběhů z Brna o ženách bydlících v jeho existujících i vymyšlených ulicích… Co ten člověk bere? zeptá se možná někdo. Poezie je bohudíky ještě pořád magie, zatím v ní nezvítězila systematická nomenklatura. (JŠ)
|
Zdroj: Archív
VTIP TÝDNE: Něco, co se netýká politiky, války, voleb, loučení s prezidentským úřadem, by to chtělo na začátek roku dvacet tři, jsem si říkal. A nakonec jsem našel, nebo alespoň mě ten obrázek potěšil. Ostatně, musíme tam všichni. Stručně k obsahu: Miláčku! zdálo se mi, že jsi mrtvá! – Ale my už jsme mrtví, umlátil nás ten magor sekerou! – No jo, vlastně... to se mi ulevilo. Autorem je dvojice podepisující se na Twitteru @warandpeass. Ale vy už je určitě znáte. (MD)
|
Zdroj: Archív
ZHUDEBNĚNÁ PLANETA (HUDBA) Česká pobočka organizace Greenpeace oslavila třicáté výročí a jako dárek sobě i příznivcům vydala hudební kompilaci Soundtrack pro planetu. Zajímavá je i pro ty, kteří jinak podobné projekty nemají v lásce. Jednak na album přispěli známí tuzemští tvůrci, třeba Beata Hlavenková, Ben Cristovao, Barbora Poláková, Lukáš Turza, Charlie One, Josef Sedloň & Sonority, Himalayan Dalai Lama… A pak – ve všech skladbách jsou použity unikátní zvuky přírody, jež byly pořízeny během expedic Greenpeace. Jedná se tak o tuzemskou a současně celoplanetární kompilaci plnou neobvyklých aranžmá a nápadů. Na soundtracku, který dramaturgicky vedla známá česká dýdžejka IM Cyber, se potkali hudebníci, kteří spolu běžně nespolupracují, přesto jim to se zvuky přírody i zvířat hezky ladí. (Kna)
|
Zdroj: Archív
NININA ŘÁDNÁ ŘADOVKA (HUDBA) Koncertů je v lednu a únoru pomálu, ale já jsem stejně pevně zanořena do množství článků, playlistů a dalších formátů, kterými lidi sdělují, co zajímavého je v hudbě zaujalo v minulých měsících. A pak tu jsou ještě desky, co kritika nemusí, ale podle mě stojí za poslech: po jedenácti letech vyšlo nové řadové album NINY HAGEN, plné síly, energie a náboje. Britská kritika ohrnuje nosánky, že je deska Unity moc chaotická. Pche! Nina je plná řádu, stačí se nechat okouzlit! (JK)
|
Zdroj: Archív
Zavřít