Mixér
4
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
Röyksopp SOUNDTRACK KE VZPOMÍNKÁM NA MILENU PALEČKOVOU (HUDBA) Severský elektronický pop je pro posluchače pořád atraktivní. Norští Röyksopp už před drahnou dobou oznámili, že 22. 2. vystoupí v pražském Foru Karlín v rámci evropského turné True Electric. Stejně jako u vystoupení skvělého Johna Calea (1. 3. Divadlo Archa) bude zážitek, alespoň pro hudební insidery, zesmutněn tím, že před nedávnem nečekaně zemřela pořadatelka akcí Milena Palečková, momentálně jediná majitelka umělecké agentury 10:15 Entertainment. Budeme na ni vzpomínat. (JK)
|
Zdroj: Archív
John Cale SOUNDTRACK KE VZPOMÍNKÁM NA MILENU PALEČKOVOU (HUDBA) Severský elektronický pop je pro posluchače pořád atraktivní. Norští Röyksopp už před drahnou dobou oznámili, že 22. 2. vystoupí v pražském Foru Karlín v rámci evropského turné True Electric. Stejně jako u vystoupení skvělého Johna Calea (1. 3. Divadlo Archa) bude zážitek, alespoň pro hudební insidery, zesmutněn tím, že před nedávnem nečekaně zemřela pořadatelka akcí Milena Palečková, momentálně jediná majitelka umělecké agentury 10:15 Entertainment. Budeme na ni vzpomínat. (JK)
|
Zdroj: Archív
TUTOcirk PLZEŇSKÉ PUSINKY A NAKLÁDAČKY (DIVADLO) Na tuzemské novocirkusové mapě koncem loňska vykrystalizoval nový umělecký subjekt, plzeňský TUTOcirk. Vzešel ze Žongléros Ansámblu, a co se týče cirkusového vzdělávání, je napojený na plzeňské Cirkulárium, kde se může nejširší veřejnost ponořit do různých novocirkusových technik. A propojený je i s jarním plzeňským festivalem Žonglobalizace. V únoru má TUTOcirk premiéru nové inscenace Pusinky a nakládačky. Na jevišti jsou performerky Martina Vaněčková a Lucie Bartošová i muzikantka Vi Huyen Tran. V pražském KD Mlejn má novinka premiéru 18. 2., v domovské Plzni na ni můžete zajít o něco později, a to 20. 2. do Moving Station. (JB)
|
Zdroj: Archív
DĚJINY V 51 PŘÍBĚZÍCH (LITERATURA) Nakladatelství Daranus vydalo objemnou knihu Drsný střed Evropy autorské pětice ZDENĚK ČECH, jenž byl šéfredaktorem Reflexu, MICHAEL BOROVIČKA, JAN KADLEC, MARTIN PITRO a PETR VOKÁČ. Již její první, dvousvazkové vydání z roku 2006 jí kromě příznivého čtenářského ohlasu vyneslo Cenu Egona Erwina Kische za literaturu faktu. Nyní vychází v rozšířeném vydání. Autoři nezahlcují čtenáře suchopárnými letopočty ani chronologickým výčtem událostí, nýbrž sázejí na živost autentických příběhů. Hezky vypravená publikace vypráví naši historii od vzniku státu za vlády Přemyslovců až po národní obrození. (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
BÁSEŇ TÝDNE: idylka promluvil vysokým hlasem ulehnul na zem vedle postele nahlas přemýšlel ve všem co říkal se hledal zdvořile procházel zdmi příběhů života dvořil se káral a dům pozvolna nemilosrdně hořel a hořel chátral … PAVEL HEROT (1965–2021) byl zdánlivě směšnou figurkou, známou z koncertů undergroundového uskupení The Hever & Vaselina Band. Málokdo tušil, že je znamenitý básník. Sbírku Piknik nezištně uspořádali z rukopisů jeho přátelé Honza Bartoň a Pavel Šuhájek, vydalo ji nakladatelství Ears & Wind Records. Obálku a ilustrační doprovod tvoří tzv. tremory a fotografiky, což je Herotův originální vynález. Jde o záměrně roztřesené fotografie pořízené digitálem. Doufejme, že editoři v pozůstalosti ještě něco zajímavého objeví. (MŠ)
|
Zdroj: Archív
Arve Henriksen a David Kollar MOŘSKÝ PŘÍLIV V PRAZE (HUDBA) Společná alba světově proslulého slovenského kytaristy DAVIDA KOLLARA a neméně skvělého norského trumpetisty ARVEHO HENRIKSENA mívají poněkud abstraktní názvy. Tomu nejnovějšímu, A Sense of Destiny (Smysl / pocit / tušení osudu?), spolu říkají také „soundtrack k mořskému přílivu“. U tohohle přílivu se každopádně vyplatí nehlučet: souhra jemných kytarových linek a zpěvu trubky v konejšivé ambientní atmosféře je dosti minimalistická a křehká. Ve zcela suchozemské Praze ji pánové představí 24. 2. v Paláci Akropolis. „Trubka je jako lidský hlas. Dokáže hrát melodie, které kytara nezahraje, myslím co do dynamiky a barvy. Proto jsem si zval ke spolupráci trumpetisty. Hodně jsem se od nich naučil i o kytaře,“ říká Kollar o společné tvorbě. (VR)
|
Zdroj: Archív
VTIP TÝDNE: Tohle není vtip, jak se ostatně někdy stává, ale obrázek, který se vztahuje k tomu, co se kolem nás děje. Zemětřesení v Turecku a Sýrii je katastrofa nepředstavitelných rozměrů a doufám, že po mně redakce nebude chtít kreslený komentář. Kolega PATRICK CHAPPATTE, který kreslí pro Der Spiegel, New York Times i Newsweek, tohle zadání dostal a tady je. „Tohle bombardování přišlo zespodu…“ (MD)
|
Zdroj: Archív
Ivo Kahánek HUDBA, KTERÁ MĚLA BÝT UMLČENA (HUDBA) Festival Věčná naděje se od roku 2017 věnuje prezentaci děl skladatelů i muzikantů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Letošní ročník zahájí 23. 2. v kostele sv. Šimona a Judy v Praze Verdiho Requiem v koncertním provedení, které proběhlo v terezínském ghettu roku 1943 – se sólisty, sborem a klavírním doprovodem. „Není provedení kolosálního díla za doprovodu jediného klavíru bláznivou ideou? Není, ubezpečil mě sbormistr Petr Fiala. Díky konotacím jde o velmi silný příběh, který stojí za provedení, za reprízu, za zmínku do naší pomyslné kroniky,“ říká dramaturg festivalu Petr Nouzovský. Věčná naděje letos nabídne také koncerty Iva Kahánka, Krása Quartetu, Tria Bohémo, přednášku o hudbě v ghettu Terezín či filmovou projekci dokumentu Defiant Requiem. (VR)
|
Zdroj: Archív
Zavřít