Mixér
7
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
HVĚZDNÍ HOLLYWOODŠTÍ SKLADATELÉ V PRAZE (HUDBA) Chcete vidět thrillerového krále Christophera Younga, jak vystřihne titulní melodii filmu Nosferatu? Oscarového skladatele Mychaela Dannu, jak diriguje skladbu z filmu Božská Julie? Orchestrátora Conrada Popea s partem Hedwig’s Theme z Harryho Pottera? Pětinásobného vítěze Emmy Jeffa Beala, jenž uvede melodie z Domku z karet? Chcete zažít premiéru suity původem českého velikána Elii Cmírala z filmu Seven Cemeteries? Druhý ročník pražského festivalu Composers Summit (14.–20. 4.) vám to umožní. Kromě masterclassů pro profesionály chystá totiž pro nás všechny dva unikátní koncerty z děl těchto a dalších hollywoodských hvězd v podání Českého národního symfonického orchestru. Konají se v Obecním domě 14. a 18. 4. Loni to byl neuvěřitelný zážitek. (VB)
|
Zdroj: Archív
NECHÁPEJTE TU SMĚS DOSLOVNĚ (HUDBA) Po třinácti letech se do Prahy vrátí temný, podivný, hypnotický tvůrce DAVID EUGENE EDWARDS, jinak frontman kapely Wovenhand a dříve 16 Horsepower. Jeho myšlenkové pochody mi jsou trochu záhadou, ač ho už dlouhé roky pilně poslouchám a kratší roky civím na Davidovy prapodivné kombinace obrázků (vesměs stará muzeální díla) a citací či snad vlastní poezie, které vrhá na Facebook. Jeho prazvláštní směs americké hudební tradice, duchovní hudby a slov i dávných nomádských zpěvů má silné kouzlo, aniž ji musíte chápat doslovně. Pražský koncert potěší ty, kdo ho neviděli s jeho předchozími skupinami, protože do MeetFactory, kde vystoupí 12. 4., slibuje přivézt průřez i starší tvorbou. (JK)
|
Zdroj: Archív
MUSOLEUM DAVIDA ČERNÉHO (VÝTVARNÉ UMĚNÍ) Nezdá se to, ale DAVID ČERNÝ je na výtvarné scéně aktivní už šestatřicet let. Ještě před studiem na UMPRUM (1988–1996) spunktoval malou ilegální galerii v Dejvicích. Nevydržela sice dlouho, ale její provoz zahajoval „Tvrdohlavý“ Stanislav Diviš. Na škole pak začaly vznikat jeho první Hlavy, v devadesátém roce na Staroměstském náměstí rozchodil Trabant 601, o rok později vzbudil ohromný humbuk Růžovým tankem… Jeho sochy jsou na nejrůznějších místech po světě, tu nejnovější bude odhalovat koncem května v Los Angeles. V roce 2008 spustil provoz multikulturního centra MeetFactory, v roce 2017 spoluzaložil architektonické studio Black n’Arch. A minulý týden otevřel Musoleum, vlastní galerii v areálu bývalého zlíchovského lihovaru. Šest pater umění, šest pater Davida Černého je totálně nekorektních: baví, komentuje, provokuje. Já osobně se těším, až na přetřes přijde, zda to náhodou nepřehnal a zda to už nezavání kultem osobnosti… (MG)
|
Zdroj: Archív
BÁSEŇ TÝDNE: *** stará zaříkání už neplatí v novinách se objevují nové viny oheň v hlavě to nestačí pálit hahaha, zasmáli se roboti vysvětlují ti, kdo to byli luddité nad sporákem či mrazákem fláká se dušička ve full HD rozlišení ONDŘEJ KYAS (* 1979), hudební skladatel a muzikant známý třeba z kapel Mucha a Květy, v roce 2001 vychrlil smršť pozoruhodných básní, které se dají vnímat jako jednolitý proud, jako řeka, jako hudba slov. Svižností a nasazením by mohly za- ujmout především mladší generaci. Sbírka má název Démonoskopie a v lednu letošního roku ji vydalo nakladatelství Větrné mlýny. (MŠ)
|
Zdroj: Archív
VTIP TÝDNE: Tohle je takový překladatelský oříšek z angličtiny, který překvapí i v rámci češtiny: vůbec jsem netušil, že v našem jazyce existuje slovo regurgitovat. Naštěstí je tu internet a informace, že regurgitace je zpětný pohyb tekutého obsahu dutých orgánů, například návrat spolknuté potravy zpět do úst. Hleďme. Takže pan tučňák říká vrchnímu tučňákovi něco jako: To bylo tak krásně předžvýkané… skoro jako doma. Nové slovo nás naučil WAYNO®, kreslíř a muzikant z amerického Pittsburghu. (MD)
|
Zdroj: Archív
OD MEJDANU PO DRAMA (DIVADLO) V pražském Švandově divadle připravují Chlast, adaptaci stejnojmenného filmu oceněného v roce 2021 Oscarem za nejlepší cizojazyčný snímek. Autory převodu jsou režisér snímku Thomas Vinterberg a Claus Flygare. Ti svou divadelní verzi Chlastu postavili na ústřední pánské čtveřici: kamarádech, kteří jsou na hraně vyhoření a potýkají se s krizí středního věku. Na smíchovské scéně je ztvární Robert Jašków, Jacob Erftemeijer, Tomáš Petřík a hostující Petr Stach. Režie hořké komedie se chopil THOMAS ZIELINSKI, autor řady zajímavých inscenací v českých i německých divadlech. Chlast bude v české premiéře poprvé uveden 29. 4. ve Velkém sále Švandova divadla. Přijet by na ni měl i zmíněný Claus Flygare s manželkou, dánskou herečkou Tinou Gylling Mortensenovou. (VB)
|
Zdroj: Archív
ŠPÍNA MAGDALENINÝCH PRÁDELEN (LITERATURA) Jedním z literárních majstrštyků je napsat o A jeho umným upozaděním (nebo rozostřením) a popsáním skrze B. Irské spisovatelce CLAIRE KEEGANOVÉ se to povedlo tak, že byla loni za novelu Takové maličkosti (v překladu Hany Ulmanové ji právě vydal Prostor) nominována na prestižní Man Bookerovu cenu. Do necelých devadesáti stránek se jí vešel příběh Billa Furlonga, otce pěti dcer (a nemanželského původu), který na Vánoce nalezne v kůlně kláštera, kam veze fůru paliva, zavřenou dívku. Autorka tak poukazuje na existenci tzv. Magdaleniných prádelen, kam byly umisťovány „padlé“ dívky a panoval tam téměř středověk. Neměl by Furlong ten zážitek vyhnat z hlavy, když klášter je něco jako Kafkův Zámek a on sám se má co ohánět? Děje se v roce 1985. Ostatně v irské ústavě je dosud pasáž o tom, že místo ženy je v domácnosti. A pozor, Takové maličkosti budou zfilmovány – Billa bude hrát Cillian Murphy, po boku mu stanou Ciarán Hinds a Emily Watsonová. Režírovat je bude Belgičan Tim Mielants. (JŠ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít