Mixér
3
/
7
Přehled fotografií
Zavřít
VALAŠSKÝ HOROR V DOX (VÝTVARNÉ UMĚNÍ) Přes své relativní mládí patří JAN VYTISKA (* 1985) mezi zásadní autory okruhu současného šéfkurátora DOX Otty M. Urbana. Existenciální postpunker Vytiska vždy dělil své zájmy mezi malbu a hudbu; pro pochopení jeho výpravné vizuální estetiky je toto spojení zásadní. Tématy i zpracováním obrazů autor navazuje na tradici českého kreslířství v širokém žánrovém rozpětí, od Jana Preislera přes Jiřího Trnku po například Josefa Ladu, kterou koření černým humorem. Pro jeho tvorbu se vžil příměr „valašský horor“, Urban uvádí souvislost s mexickou funerální kulturou… Svou zatím největší sólovou výstavou Rituál prokletých srdcí (DOX, do 10. 9.) se Vytiska zařazuje mezi nejvýznamnější současné surrealisty, tedy žánru, který byl v posledních desetiletích umělci opomíjen až vysmíván. (MG)
|
Zdroj: Archív
ÚCTYHODNÁ ANIMOVANÁ SOUTĚŽ (FILM) Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm začíná v Liberci 2. 5. Letos se na něm vedle úctyhodného soutěžního programu, který přitahuje největší divácký zájem, představí animovaná tvorba z Japonska. Anifilm také letos – již počtvrté – uvede soutěž filmů pro médium virtuální reality. Objeví se tam český oceňovaný VR film Tmání, který se na festivalu bude prezentovat i formou speciální instalace. Do mezinárodní soutěže počítačových her komise vybrala patnáct titulů, které se budou ucházet o ocenění ve dvou kategoriích: Výtvarný počin a Hra pro děti. V sekci Narozen v Liberci bude letos připomenut Oldřich Kaiser. Anifilm končí 7. 5. (VB)
|
Zdroj: Archív
TEMPLETONOVÁ. VELVET TEMPLETONOVÁ (KOMIKS) Scenárista komiksů ED BRUBAKER je u nás dostatečně známý díky úchvatným noirovým detektivkám Criminal. Dílo tohoto tvůrce je však mimořádně rozmanité a zdaleka nekončí u této série. Dokládá to Velvet, více než čtyřsetstránkový komiks, který v překladu Richarda Klíčníka vydalo nakladatelství BB/art a na němž Brubaker pracoval s kreslířem STEVEM EPTINGEM. V centru spletitého příběhu stojí bývalá agentka Velvet Templetonová, která po konci kariéry pracuje jako sekretářka. Avšak pouze do chvíle, kdy je zavražděn tajný agent a ona se vrhne po hlavě do pátrání, které ji přiměje rozpomenout se na dobu, kdy musela myslet několik tahů dopředu jako šachový velmistr. Protože kdo v této hře prohraje, může ztratit úplně všechno. (KE)
|
Zdroj: Archív
BÁSEŇ TÝDNE: slova tečou po náměstí a mně po lýtkách obrazy uvnitř mlčí jak barvy v negativu roztřesenou rukou lovím vzpomínky ze svého dna jako ryby z Vajgaru v dálce světel rej roztřesené náměstí a v deníčku další zápisek V pořadí čtvrtá básnická sbírka KATEŘINY KOMORÁDOVÉ (* 1982) má název Kniha jihu (vyd. Dauphin) a je dedikovaná „Mému rodnému kraji“. Jak se můžeme dočíst v katalogu Národní knihovny, autorka se narodila v Jindřichově Hradci, a proto se celou sbírkou prolínají místní reálie, jako třeba v citované básni rybník Vajgar. Psát o jakémkoliv kraji je ošidné, vizte obrozenské obásňování vlastikrás, ovšem v téhle sbírce je ještě spousta dalších rovin – nejen ta jihočeská. (MŠ)
|
Zdroj: Archív
VTIP TÝDNE: Kreslíř MARTIN ROWSON pracuje nejčastěji pro The Guardian a Daily Mirror a dělá to výborně: má brilantní linku i styl. Na dnešním obrázku vidíme v centru dění dva uštvané jedince, Vladimira Vladimiroviče Putina a jeho koně, z nichž toho druhého nám může být líto. Martinův pohled na situaci v Rusku z britských ostrovů nemůže být úplně reálný a realistický, ale já to vidím ze severních Čech stejně. Nebo bych alespoň chtěl, aby to tak bylo. (MD)
|
Zdroj: Archív
PROŠMEJDĚTE JATKA78 (DIVADLO) Skupina My kluci, co spolu chodíme se věnuje improvizaci, klaunérii a absurdnímu humoru. „Kluci“ se nebojí trapnosti, experimentují a neostýchají se vtáhnout do dění publikum. Diváci tak mohou zažít situace, které se spontánně rozvíjejí v daném čase a prostoru a jichž jsou součástí. My kluci, co spolu chodíme „úřadují“ na pražských Jatkách78. Tam uvádějí svůj cyklus Šmejdění, s muzikou a na netradičních místech daného prostoru, 1. 5. konkrétně v kanceláři. Nejde sice o úplnou novinku, jenže u improvizace je zajímavé právě to, že se jede pokaždé nanovo, a tak na premiéře tolik nesejde. Pokud byste si místo Šmejdění chtěli užít raději Hostinu, hraje se tamtéž od 23. 6. Ale pozor, kluci varují: „Pozdní hosti jedí kosti.“ (JB)
|
Zdroj: Archív
LÉKAŘ KOMUNISMU, KTERÝ SE VZEPŘEL MOSKVĚ (LITERATURA) MARTIN GROMAN vydal v Nakladatelství Paseka a v personální krizí otřásaném Ústavu pro studium totalitních režimů objemnou, doslova vyčerpávající monografii Kriegel. Voják a lékař komunismu. František Kriegel se zapsal do povědomí naší veřejnosti coby statečný politik, jenž jako jediný odmítl podepsat hanebný Moskevský protokol a na podzim 1968 patřil ke čtyřem odvážným, kteří hlasovali proti smlouvě legalizující „dočasný“ pobyt sovětských okupačních vojsk. Nicméně v únoru 1948 patřil také k velmi aktivním protagonistům podílejícím se na nastolení nadvlády komunistů v té počáteční, tedy nejbrutálnější podobě. Autor přesvědčí svou vysokou fundovaností, že dějiny ani jejich aktéři nejsou černobílí. Vynikající nakladatelský počin! (ŠAJ)
|
Zdroj: Archív
Zavřít