15 důvodů, proč jet letos na festival do Varů
4
/
15
Přehled fotografií
Zavřít
1. Omládnete tu. Všimli jste si, že z těch třinácti tisíc akreditovaných návštěvníků je drtivá většina mladá a neklidná? Jsou to studenti, kteří po zkouškách vyklidili kolejní kamrlíky a Vary jsou často první prázdninovou destinací, kam vyjeli. Jsou optimističtí i svobodomyslní – a vy se tím od nich nakazíte. Věřte, že bez ohledu na to, jestli letos ve Varech podstoupíte lákavé lázeňské procedury, omládnete mezi mladými ajťačkami a inťouši z fildy o pět – ne, o deset! – let.
|
Zdroj: Archív
2. Vytříbíte si vkus. Ve Varech proběhne téměř pět set představení a promítají se více než dvě stovky filmů. A víte, kdo je pro vás vybírá? Nic proti dramaturgovi vašeho kina, určitě se snaží, ale takovou zkušenost a takové možnosti prostě nemá. Výkonný ředitel Kryštof Mucha, umělecký ředitel Karel Och (na snímku s Jiřím Bartoškou) a parta lidí z programového oddělení objíždějí festivaly od Berlinale až po Sundance a vybírají a jakožto zástupci „áčkového“ festivalu filmy získávají.
|
Zdroj: Archív
3. Je to blízko. A teď upřímně: Kdo z nás má na to, aby na festivaly lítal přes půl světa? Do Varů to máte mnohem blíž než do San Sebastiánu nebo do Berlína, o Redfordově Sundance v Utahu nemluvě. A uvidíte tu prakticky totéž co v Tokiu nebo Torontu plus spoustu nových českých snímků, po nichž karlovarské publikum pravidelně prahne i přes to, že leckdy měly premiéru před dlouhými měsíci. Blíž už to nebude a na větším plátně taky ne.
|
Zdroj: Archív
4. Dvě česká želízka v ohni. Letos nastala výjimečná situace: do Hlavní soutěže se probojovaly hned dva české snímky. Autobiografický Vlk z Královských Vinohrad nedávno zesnulého Jana Němce a Učitelka z plodné dílny Jana Hřebejka a spol. (no dobře, to je česko-slovenská produkce). Nechte se zlákat na varskou premiéru – povídání členů delegací k filmům vždycky stojí za to!
|
Zdroj: Archív
5. Dotknete se hvězd. Jude Law zpíval ve varské vinárně Bokovka, Mel Gibson si natáčel nadšením zdivočelé publikum v Letním kině a John Malkovich vás galantně pustil před sebe ve frontě na kafe. Pánové Banderas, DiCaprio nebo Redford vycházeli z projekce z Velkého sálu tak blízko vás, že jste cítili jejich kolínskou. Je to povrchní, chtít být nablízku géniům? Ani náhodou – zvlášť když letos přijede Charlie Kaufman! I on musí někam chodit čurat, tak se u mušle dobře rozhlížejte...
|
Zdroj: Archív
6. Projdete se Thermalem. Jsou tu koridory i kanceláře bez oken, padesát let staré ovzduší a krvavě vínová křesla. Thermal. Brutální stavba, tyčící se nad údolím říčky Teplé, postavená speciálně z toho důvodu, abyste v ní mohli sledovat brutální filmy. Už od roku 1976. Je to neopakovatelná kombinace totalitního chladu a současné energie, starých a nových časů. Občas se tu nedá dýchat, ale to ke směsi deprese a radosti, že jsme zase v Thermalu, patří. Letos si to zvlášť užijte, na rok 2017 se chystá velká rekonstrukce a kdo ví, kolik z magických zákoutí, polorozbořených teras a dalších artefaktů minulosti vidíte tenhle rok naposledy!
|
Zdroj: Archív
7. Je to tu krásný. Ani ne padesátitisícové Vary jsou roztažené na docela velké ploše, ale vás bude nejspíš zajímat výhradně centrum obklopené malebnými kopci. Z jakékoli z pěti místních kolonád je to na jinou, co by kamenem dohodil, a vy si můžete vybrat, jestli dáte přednost procházce po zelených, nad střechami noblesních hotelů se tyčících kopcích, nebo zajdete do jednoho z tuctu místních honosných kostelů, nebo se vyšplháte na Goethovu vyhlídku, nebo vyjedete lanovkou na romantickou Dianu. Nemůžete přece pořád sedět v kině!
|
Zdroj: Archív
8. Budete honit pačlověky! Skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán, s puškou v ruce s ohněm v srdci uhání vpřed… takovej trochu tlustej chlapeček, co utekl z domova v neskutečně vtipné novozélandské dobrodružné komedii s bizarním názvem Hon na pačlověky. Uvidíte ji ve Varech a ztrháte se smíchy, slibujeme. Třináctiletý Julian Dennison je hereckým objevem roku, a i když v buši neběhá zrovna nejrychleji, rebelující spratek v jeho podání je odpovědí protinožců na malou miss Sunshine. Předchozí snímek režiséra Taiky Waititiho, upíří mockument Co děláme v temnotách, ohodnotil na ČSFD sám agent Verbal pěti hvězdičkami (vy víte, co to v jeho pojetí většinou znamená: skvostná megaúchylárna s precizním scénářem), takže Hon na pačlověky by ve Varech měl být vaše jasná první volba.
|
Zdroj: Archív
9. Už to není „puppek“ světa. Na honosný Pupp a pozvánkové večírky se i letos s klidným srdcem vykašlete – festival bude jako každý rok pro všechny. Pro „diváka obecného“, tedy nejen pro zvané, se bude tentokrát promítat i zahajovací film! Napjatě očekávaná celosvětová premiéra Anthropoidu, vykreslujícího okolnosti atentátu na Heydricha očima parašutistů Gabčíka a Kubiše, proběhne v den zahájení 1. července hned ve čtyřech kinosálech současně.
|
Zdroj: Archív
10. Znělky. Žádný festival nemá tak jedinečné, vtipné, překvapivé a skvěle natočené znělky jako Vary! Většina festivalů ostatně nemá vůbec žádné znělky… V těch karlovarských hrají Miloš Forman, Věra Chytilová, Harvey Keitel, Danny DeVito, Jiří Menzel, Andy Garcia, Jude Law, Helen Mirrenová, Mel Gibson a další. Minipříběh letošní znělkové novinky vznikl v květnu pod vedením režiséra Ivana Zachariáše a jeho hlavním hrdinou je novopečený osmdesátník Zdeněk Svěrák, nositel Ceny prezidenta festivalu z roku 2014. O znělce, jejím protagonistovi i jejím tvůrci si přečtěte na stranách 6–7 této přílohy.
|
Zdroj: Archív
11. Přilétá sexsymbol planetárních rozměrů. Stejně jako loni i letos do Varů dorazí Jamie Dornan. Oficiálně nejvíc sexy chlap na téhle planetě, představitel nechutně bohatého a celkem chutně zvrhlého multimilionáře Christiana Greye z onoho padesátiodstínového nesmyslu, tu spolu s hvězdnými kolegy uvede světovou premiéru výše zmíněného Anthropoidu. A kromě krasavce Dornana přijede i oduševnělý Willem Dafoe, který by sice žádnou anketu pro hezouny nevyhrál, ale zase nikdo nezpochybňuje, že je to vážně výborný herec. Více o něm na stranách 8–9.
|
Zdroj: Archív
12. Sedmero (ne krkavců, ale) českých režisérů. V rámci zánovní sekce (letos se koná podruhé) Sedm blízkých setkání dorazí sedm českých režisérů, kteří už něco dokázali a mají město na říčce Teplé fakt rádi. Proto si pro vás vybrali film jejich srdci nejmilejší a taky si jej sami představí. Takže: Viktor Tauš uvede Falstaffa, Helena Třeštíková celovečerní debut Věry Chytilové O něčem jiném, Olmo Omerzu Otevřenou tlamu (my taky zatím nevíme, co to je), Jitka Rudolfová Poslední ženu, Jan Hřebejk si vybral Romanci pro křídlovku Otakara Vávry, Miroslav Janek Uherův film Slnko v sieti, ohlašující nástup československé nové vlny, a David Ondříček (na snímku s Marthou Issovou) opus Lindsayho Andersona Šťastný to muž, kde dělal kameru jeho tatínek Miroslav Ondříček.
|
Zdroj: Archív
13. ... a zase ta Lucie! Kapela Lucie má festival ráda. Loni vystupovala na jeho zahájení, během 48. ročníku MFF KV, roku 2013, zase v karlovarském Poštovním dvoře odehrála nezapomenutelný koncert pro 1500 lidí. Letos tu bude nový snímek Lucie: Příběh jedný kapely, jenž ukáže Lucii ve všech jejích náladách a odstínech během třiceti let její existence. Dokument jde do kin 7. července, ve Varech si ho kluci osobně uvedou!
|
Zdroj: Archív
14. První podání podruhé. Studují evropské filmové školy, dokončují své první filmy. Během 51. ročníku dostanou šanci se představit veřejnosti. Po loňském úspěchu nové sekce uvidíte i letos deset studentských filmů z deseti zemí. Všechny mají pod půl hodiny, všechny si jejich tvůrci osobně uvedou. Podávají fascinující obraz o současném světě. Česko letos v sekci nemá svého zástupce, tak se těšte na „postřehy odjinud“.
|
Zdroj: Archív
15. A víte co? Uvidíte taky živou Bohdalku! Možná se vám to zdá banální, ale Jiřina Bohdalová letos oslavila 85. narozeniny. Vidět ji jen tak na kolonádě se vám nepoštěstí každý rok. Letos si ji můžete užít; mluví jako Křemílek s Vochomůrkou dohromady a Reflexu s rychlostí sobě vlastní zodpověděla anketní otázky (více na stranách 38–39).
|
Zdroj: Archív
Zavřít