Příběhy bezpráví podvanácté: Tentokrát se školáci vzhledem k migrační krizi poučí o českých uprchlících
2
/
3
Přehled fotografií
Zavřít
Snímek Swingtime letos Člověk v tísni školám spolu s dalšími filmy poskytuje zdarma. Film je inspirován provokační akcí Státní bezpečnosti, která v padesátých letech záměrně mystifikovala ty, kdo chtěli ilegálně odejít do ciziny. V rámci tzv. akce Kameny je spolupracovníci StB převáděli přes falešnou státní hranici do „západní“ zóny. V inscenovaném americkém táboře od nich fiktivní Američané získávali důležité informace o lidech, kteří nesouhlasili s komunistickým režimem. V letech 1949–1952 tak byly v průběhu této akce zatčeny a uvězněny téměř dva tisíce československých občanů. Hlavní hrdina filmu, klavírista Pavel, je při jedné takové akci zadržen. Aby ochránil svou ženu, která zůstala v Čechách, přijme nabídku StB a stává se součástí celého komplotu.
|
Zdroj: jsns.cz
Loňský lauerát Ceny Příběhů bezpráví Josef Odehnal. Svým postojem k režimu se nikdy netajil – už v osmnácti letech se dostal před soud pro mladistvé, kde byl žalován za pobuřování a hanobení SSSR. Později se se skupinou tzv. budislavských Jánošíků domluvil, že střelbou vystraší místopředsedu místní komunistické strany. Sám se nakonec této akce nezúčastnil, přesto byl v roce 1950 zatčen. Při výslechu odmítl cokoliv prozradit a u litomyšlského soudu byl odsouzen k patnácti letům odnětí svobody, konfiskaci veškerého majetku a peněžní pokutě. Propuštění na základě amnestie se dočkal po šesti letech.
|
Zdroj: jsns.cz
Loňská Lucerna při loňském zahájení Příběhů bezpráví. Podobně plná možná bude i dnes od 19.00, kdy se uskuteční slavnostní zahájení 12. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách.
|
Zdroj: jsns.cz
Zavřít