Eso reportážní fotografie Ron Haviv: Příběhy krve a bezpráví
1
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
Bosna, 1995 – Bosenský voják je jediný člověk, který přežil masakr své vesnice, vybojované na Srbech na podzim 1995.
|
Zdroj: Ron Haviv
„Snímek z roku 2005, ze San Salvadoru, kterým zmítá násilí a války gangů. Tyhle čerstvě zatčené gangstery policie právě předvedla před novináře. El Salvador je příkladem toho, jak násilí dokáže zničehonic zdevastovat, rozervat zemi. Představte si, že tyhle gangy se zrodily ze Salvadorců, kteří byli zatčeni a vsazeni za mříže v Los Angeles. Ve vězení se dali dohromady a po propuštění byli deportování zpátky do vlasti, která nikdy gangy neměla. Tak je tam založili.“
|
Zdroj: Ron Haviv
„Jedna z mých nejoblíbenějších fotografií. Je z Dárfúru, kde jsme spolupracovali s UNICEF. Bylo šest ráno, jel jsem po poušti a najednou v dáli uviděl tři malinké postavy. Jeli jsme k nim a zjistili, že to jsou dívky z uprchlického tábora. Jdou prý pro dřevo – dostaly nějaké jídlo z humanitární pomoci, ale nemají ho jak uvařit. Nikde nejsou stromy, půjdou třeba den dva, najdou nějaké klestí a vrátí se zpět, pokud je někdo neznásilní a nezabije. Všimněte si, jak důstojně a odhodlaně ta holčička v tak hrozné situaci vypadá.“
|
Zdroj: Ron Haviv
Kábul, Afghánistán, 17. 11. 2001 – Burky se suší v ulicích Kábulu
|
Zdroj: Ron Haviv
„Obrázek z válčícího Sarajeva, z podzimu roku 1994. Welcome to Sarajevo, ten nápis na zdi domu, je mimochodem také název hollywoodského filmu. Je to blízko letiště, ve velmi nebezpečné zóně. Jeli jsme tam hodiny, pořád pod palbou, a když jsme se tam dostali, byli najednou všichni v klídku, zapálili si cigárko… Loni jsem se v Srbsku setkal s příbuznými těchhle dvou bosenských vojáků. Třetí zemřel.“
|
Zdroj: Ron Haviv
„Tohle je fotka z jara 1992, z bosenského města Bijeljiny. Tohoto muslimského muže vyhodili srbští vojáci z okna a já netušil, co se s ním stalo. Tedy až do loňského roku. Na Facebooku jsem našel jeho jméno, pak mluvil s jeho rodinou a zjistil, že bohužel zemřel pár dní na to, co jsem ho vyfotil. Trvalo jim dvanáct let, než jeho ostatky díky rozboru DNA identifikovali.“
|
Zdroj: Ron Haviv
„To je srbský válečný vůdce Željko Ražnatović, nechvalně známý spíš pod přezdívkou Arkan z chorvatské, bosenské a kosovské války. Asi nejnebezpečnější člověk, jakého jsem kdy potkal. Fotografoval jsem ho na podzim roku 1991 v chorvatském Erdutu; byl jsem tu s kolegyní z agentury VII, krásnou Alexandrou Boulat, a na ženskou krásu Arkan odjakživa slyšel. I proto souhlasil s portrétem, shromáždil své lidi ze Srbské dobrovolnické gardy známé též jako Arkanovi tygři, a když si stoupl před tank, někdo mu vrazil do rukou tygříka, kterého prý osvobodili ze zoo.“
|
Zdroj: Ron Haviv
Panama, 24. 5. 1989. Panamský viceprezident Guillermo Ford zápasí s vojákem poté, co diktátor, generál Manuel Noriega, anuloval prezidentské volby.
|
Zdroj: Ron Haviv
Zavřít