10 tipů Reflexu: Severní Kypr zatím čeká, až ho turisté objeví
6
/
8
Přehled fotografií
Zavřít
Jídlo, nekonečný výběr: Vepřové zde, jako jinde, kde žijí většinově muslimové, nehledejte, ale jinak je jídla nepřeberné množství a ve vysoké kvalitě. V kvalitních hotelech je tak velký výběr, že někdy nestihnete všechno ochutnat ani za týden pobytu. Náš tip: pokud půjdete do restaurace, zvažte, kolik toho sníte, raději sdílejte, porce mohou být skutečně velké.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Unikátní Maraş (Varoša): Čtvrť Maraş (známá více pod řeckým jménem Varoša) ve městě Famagusta bývala v 60. a 70. letech minulého století jedním z nejvyhlášenějších letovisek Evropy. Po turecké invazi z roku 1974 zůstala i se svými plážemi po desetiletí neprodyšně uzavřena a chátrala. Dnes sem opět můžete a je to zážitek. Část pláže je otevřená, ale bývalé hotely, obchody a domy jsou zatím opuštěné. Náš tip: půjčte si u vchodu do areálu kolo a projeďte si místo, kde se nedávné dějiny skutečně nepěkně vyřádily.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Velká tolerance a bezpečí: Na Severním Kypru jsou obyvatelé tolerantní a turisté jim nevadí. Možná i proto, že jich ještě není tolik a jsou vítaným zdrojem peněz. Kromě mešit a ortodoxních klášterů, kde se vyžaduje u žen určité zahalení, nenarazíte na žádná větší omezení. Náš tip: nebojte se vyrazit na cestu kamkoli, kromě tolerance je zde i velmi bezpečno.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Moře jako lusk: Moře je všude na Severním Kypru mimořádně čisté. Dokazují to nejrůznější měření a analýzy. Protože teploty od června do konce září přesahují i přes 30 stupňů, voda je příjemně teplá na koupání. Náš tip: velkou výhodou je, že většinou bývá přístup do moře jednoduchý i pro děti.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Dvě vlajky, ale kolik zemí? Prakticky všude na Severním Kypru uvidíte, jak se ve větru třepetají dvě vlajky. Používají obě stejné barvy, červenou a bílou, jen jejich kombinace je různá. Nacházíte se sice v Severokyperské turecké republice, ale tu uznalo pouze Turecko. A to jsou vlajky právě těchto dvou států. Taková evropská rarita. Náš tip: i na vojenských či policejních objektech vlají tyto vlajky, ale tato místa nikdy nefotografujte, je to zakázané.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Pití, jaké budete chtít: A opět, i když jsme na muslimském území, pro turisty zde nejsou žádná větší omezení v pití alkoholu. To platí v restauracích i hotelech. Pokud chcete ochutnat všemožné pití (nemyslíme jenom alkoholické), je dobré si koupit zájezd, jenž má služby all inclusive. Náš tip: pro Čechy jako národ pivařů doporučujeme pivo Efes. Je to kvalitní pití, ale trvejte na tom, ať je dobře vychlazené.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Oslí safari: Ojedinělá věc i z celosvětového hlediska. Při cestě na poloostrov Dipkarpaz na severovýchodě Severního Kypru potkáte po cestě i divokého osla. A ne jednoho. Tato zvířata žijí sice v přírodě, ale už si zvykla na lidskou společnost, protože turisté je krmí. Nějakou mrkev vám prodají po cestě. Náš tip: zastavte, vystupte z auta a nakrmte si svého osla, bývají to většinou dobré fotografie. Nemusíte se zvířat bát.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Fantastická Zlatá pláž: Pokud chcete zažít vynikající koupání v moři a být u toho „skoro sám“, zajeďte si na Golden Beach (turecky Altın Kumsal) na poloostrov Dipkarpaz. Pláž je čtyři kilometry dlouhá, na některých místech až 500 metrů široká a má jemný zlatý písek. Náš tip: nudistické pláže se v této turistické destinaci nevedou, ale neoficiálně právě tady naháči nevadí. A vezměte si sem slunečníky a krémy, nic zde není.
|
Zdroj: Viliam Buchert
Zavřít