Státní nákupy zdravotnického materiálu? Chaos a servilita vůči Číně
Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil zprávu o státních nákupech roušek, respirátorů a dalšího materiálu. Není to veselé čtení. Zmatky, pořizování předražených a nefunkčních produktů, nedostatečná komunikace mezi ministerstvy.
Když na konci března 2020 přistálo na pražském letišti letadlo z Číny, plné ochranných zdravotnických pomůcek, vítala ho silná delegace: premiér, ministři Havlíček či Hamáček. Také mluvčí prezidenta republiky tweetoval o každém přistání letadla z Číny velkolepým stylem. Vypadalo to, že Česká republika je na tom podobně jako kdysi Paulusova Šestá armáda u Stalingradu či o pár let později izolovaný západní Berlín během sovětské blokády. Že přežití či nepřežití národa závisí na jediném: udržení leteckého mostu s Čínskou lidovou republikou. Mocné východní diktatuře ostatně výslovně poděkoval i prezident. Vláda i její opatření měly tehdy masívní podporu obyvatelstva, občané – respektive především občanky – se záhy vzepjali k domácímu šití roušek, nemalá část národa očekávala, že teď se konečně projeví premiérův manažerský talent, dlouho budovaný ústřední bod Babišovy politické image.
Blamáž
Výsledky po roce známe. Česká republika jede na permanentní pandemické špici co do poměrného počtu úmrtí na počet obyvatel. Babiš masívně ztrácí podporu, vládním opatřením už nikdo nevěří, státní dluh je katastrofální. Stejně jako počet krachujících podniků a provozoven. Rok boje republiky s virem je jedna velká blamáž. A nedávno zveřejněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ukazuje, že neschopnost odpovědných míst začala ještě dřív, než si covid vyžádal 22. března 2020 první českou oběť.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!