Orbánův poker s Babišem: Proč si maďarský premiér Viktor Orbán vybral za spojence i předsedu české vlády?
Není moc frází, jež by Andrej Babiš opakoval častěji než „můj přítel Viktor Orbán“. Asi ví proč – maďarský premiér je podle průzkumů v Česku populární a Babiš si ho pozval i na závěrečnou kampaňovou akci do Ústí nad Labem. Tam Orbán poněkud kuriózně po Babišově boku vyprávěl o svém boji proti komunismu. Co vede ve skutečnosti Orbánovu zahraniční politiku a proč se z nich stali na evropské půdě spojenci?
O příteli Orbánovi mluví Babiš nejčastěji v souvislosti s migrací a do omrzení opakovanou historkou o tom, jak „s Orbánem v Bruselu ve čtyři ráno zastavil migrantské kvóty“. Viktor Orbán je ale dnes už univerzálně použitelný symbol pro kteroukoli ideologickou stranu. Euroskeptici a konzervativci se k němu hlásí, pro liberály je zas odstrašující příklad moderního autoritáře a jako novinku teď Piráti varují před jeho názorem na Benešovy dekrety. Český premiér na něm v poslední době vyzdvihuje kromě migrační politiky i finanční podporu rodin. Zkrátka každý může pomocí názoru na Orbána vyjádřit, na jaké straně barikády stojí. Jak už to bývá, každá z těchto nálepek je jen úzký výsek reality.
Až za několik týdnů či měsíců odejde Angela Merkelová z čela Německa, stane se Orbán nejdéle vládnoucím vrcholovým politikem Evropské unie. Zároveň už téměř dvacet let nedostal v parlamentních volbách pod 40 procent hlasů a třeba v Česku je dle průzkumů třetí nejpopulárnější politická osobnost ze světa. Kladně jej hodnotilo v dotazníku agentury STEM 48 procent lidí. A co taky stojí za pozornost – jen 22 procent dotazovaných uvedlo, že maďarského premiéra nezná. U jiných politiků je to daleko vyšší číslo. Z pohledu šéfa hnutí ANO je tedy sázka na jeho podporu před volbami celkem logický tah, nemluvě o tom, že Babišovy firmy dostávají i v Maďarsku mastné dotace. Co ale do partnerství s předsedou české vlády přivedlo Orbána?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!