Jefim Fištejn: Na pozadí fotbalového MS v Kataru se odehrává zvláštní boj o podobu budoucího světa
Pokrok nezastavíš. Vyhodíš ho dveřmi a on se ti vrací oknem. Důležité je vědět, co je v tento okamžik míněno technickým termínem pokrok. Je proměnlivý jak tekuté písky a jen každodenní zprávy nám umožňují vyznat se v okamžitém stavu věcí. Jako všechno ostatní ale i on rychle zastarává. Není radno držet se včerejšího pokroku, to z nás zaručeně činí nechutné zpátečníky.
Hnutí #MeToo bylo ještě nedávno zaručeně pokrokové, dnes už za ně ruku do ohně dá málokdo. Hnutí Black Lives Matter (BLM) je nyní vysloveně „démodé“ poté, co celá věrchuška hnutí byla odsouzena k trestům odnětí svobody za zpronevěru a tunelování fondů. Dokonce i lesklý povrch vědy všech věd, klimatologie, byl poškrábán výroky apoštolky ochrany počasí Grety Thunbergové, která světu prozradila, že skrytým smyslem její ideologie je nastolení komunismu všude, kde ještě nastolen není, a že bez komunismu nemůže být ani správného podnebí.
Aktuálním příkladem vítězného pokroku jsou události kolem fotbalového mistrovství světa v Kataru. Samotná pořadatelská země ještě před pěti lety, kdy se vyostřoval konflikt mezi ní a zbytkem části arabského muslimského světa, byla pokládána za svým způsobem pokrokovou, neboť proti ní stály teokratická Saúdská Arábie a egyptská vojenská diktatura. Malý, leč nezlomný Katar bojoval s bezprávím pomocí antiimperialistické a antisionistické televize al-Džazíra.
Jenže pokroková pověst je, jak již bylo řečeno, velmi pomíjivá. Když v roce 2010 světová fotbalová federace FIFA svěřila pořadatelství letošního mistrovství Kataru, vypluly na povrch nepěkné věci, které beztak byly všeobecně známé. Novinkou bylo podezření, že pořadatelství Kataru bylo výsledkem vtipných korupčních schémat, která úspěšně prosadil tehdejší prezident Francie Nicolas Sarkozy. Katarský emír pak na oplátku koupil Sarkozyho milované mužstvo Paris Saint-Germain, spustil ve Francii odnož al-Džazíry a pořídil si francouzské stíhačky za pouhých 14,5 miliardy dolarů. Od té doby jsou skoro všichni funkcionáři FIFA vyšetřováni kvůli notorickému podezření z úplatkářství.
Samé stížnosti
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!