Klidná ropná válka. Rusko nenašlo efektivní odpověď na sankce a cena ropy i benzínu klesá. Změní se to?
Dlouho odkládaný ropný úder Západu Putinovu Rusku přišel s prvním prosincovým týdnem. V pondělí 5. prosince začal platit zákaz dovozu ropy prostřednictvím tankerů do Evropské unie a Velké Británie. Zároveň s tím zavedla EU spolu se skupinou vyspělých zemí G7 strop na cenu ruské ropy, kterou mohou západní loďařské společnosti přepravovat a kterou pojišťují a financují banky a pojišťovny, jež nechtějí přijít o byznys v nejvyspělejší a nejbohatší části světa.
Vyhlášení světové obchodní války vyvolávalo dopředu velké obavy z toho, co bude následovat. Zatím se zdá, že šlo o obavy zbytečné a Rusko zřejmě není schopné adekvátně reagovat. Přestože Putin i jeho mluvčí Peskov dopředu avizovali zásadní a tvrdou odpověď, nestalo se (zatím) nic zvláštního. Reakce ale evidentně přijde. Ruský vicepremiér Alexander Novak po zavedení sankcí prohlásil, že Moskva do konce letošního roku spustí mechanismus, jenž zakáže ruským společnostem dodávat ropu do zemí, které akceptují Západem nařízený cenový strop, ale zatím není jasné, jak by tohle omezení mělo fungovat a na koho by dopadlo.
Cenový pád
Pro Západ je naopak výsledek sankcí zatím velmi pozitivní. Severomořská ropa Brent se minulý týden chvíli prodávala i za 75,5 dolaru za barel, což bylo její letošní cenové minimum. Také ceny pohonných hmot v Česku nabraly sestupný trend. Zvlášť silně to pocítili rovněž v Americe, kde spadly průměrné ceny benzínu na 3,29 dolaru za galon, tedy zhruba na dvacet korun za litr. To je dokonce cena citelně pod průměrem celého loňského roku. Letos v létě přitom benzín v Americe pokořil na tamní poměry astronomickou sumu pět dolarů za galon. Strach z toho, že Putin půjde do energetické války naplno, a když omezí export, světové ceny ropy nastartují let do astronomických výšek, se tedy nepotvrdily.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!