Dronový džihád: Rusko čelí stále častějším úderům ukrajinských bezpilotních letounů na vlastním území
Výbuchy a uzavřená civilní letiště v Moskvě, hořící vojenská letadla na ranvejích letišť v Kursku a ve Pskově. Bránící se Ukrajina přenáší válku do hlubokého zápolí ruské diktatury. Drahou vojenskou techniku okupantů ničí i drony vyrobené z lepenky.
Náckové začali tuhle válku s dětinskou představou, že oni mohou házet bomby na všechny, ale nikdo se neopováží házet bomby na ně. Ale jen zaseli vítr a teď sklízejí bouři, výrok leteckého maršála Sira Arthura Harrise je přes osmdesát let starý, přesto dnes velmi rezonuje. O fašistické podstatě Putinovy diktatury nemůže být sporu. Ruská armáda a letectvo devastují ukrajinská města přes rok a půl – od prvního dne agrese proti sousednímu státu. Ale s tím, že systémy protiletecké obrany budou muset na konci léta roku 2023 sestřelovat drony nad Moskvou, nikdo z ruské věrchušky před minulým únorem jistě nepočítal. Ostatně v Kremlu zjevně nepočítali s ničím z toho, co přinesla „speciální vojenská operace“, která měla být úspěšně a relativně pohodlně vyřízena v rámci dnů, maximálně týdnů.
Blíží se šestistý den trvání války na Ukrajině a drony na ruském nebi jsou jen další díl do truchlivé skládačky: statisíce mrtvých a raněných ruských vojáků, tisíce kusů ztracené techniky, rubl v troskách a hranice Ruska s NATO prodloužená o stovky kilometrů.
VZDEJ SE ROBOTOVI
Přítomnost dronů na bojišti není žádná novinka, jeden z prvních bezpilotních letounů, zvaný Ketteringův brouk, vyvíjela americká armáda už pro pozdní nasazení na západní frontě v roce 1918. S rádiově ovládanými bezpilotníky a námořními drony experimentovala ve stejné době i Velká Británie. Dnešní využití dronů v konfliktu na Ukrajině je nové především v tom, že komerčně a civilně dostupná technologie často nahrazuje tu vojenskou. Ukrajinská armáda se záhy naučila využívat například modifikované drony čínské firmy DJI. Pomocí těchto upravených strojů, které obvykle využívají kameramani, adrenalinoví sportovci či náročnější videoamatéři, dnes ukrajinské ozbrojené síly doslova loví okupanty v zákopech u Bachmutu či na záporožské frontě, hlavním směru letní ofenzívy. V květnu tohoto roku se dokonce povedlo zachytit situaci, jak se ruský voják vzdává původně komerčnímu dronu čínské výroby, řízenému pilotem ukrajinské armády. Šlo o jeden z prvních zdokumentovaných případů, kdy se člověk doslova vydává na milost stroji, byť (zatím) dálkově ovládanému.
DRONEM VPŘED!
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!