Sítě kontra svoboda. Rozkládají digitální platformy demokratický systém?
Poté, co se koncem září přehnal přes jižní část Spojených států ničivý hurikán Helene, pustili se v zasažených oblastech do práce zaměstnanci Federální agentury pro krizové řízení (FEMA). Úkolem FEMA je koordinovat záchranáře, policii, hasiče a další složky v případech, kdy rozsah živelní katastrofy, jakou jsou právě hurikány, záplavy či požáry, přesáhne organizační kapacity místních samospráv či složek záchranného systému. Tentokrát to ale zaskřípalo.
Ve státech Tennessee a Severní Karolína došlo k případům, kdy pracovníci FEMA museli místa, kde zasahovali, opustit. V okolí se totiž pohybovaly skupiny příslušníků lokálních ozbrojených milicí, kteří chtěli podle vlastních slov záchranáře „lovit“. Milicionáři své záměry zveřejnili na sociálních sítích. Minimálně v jednom případě byli pracovníci FEMA přímo konfrontováni skupinou ozbrojenců. V Severní Karolíně již v souvislosti s těmito incidenty došlo k zatčením. Důvodem, proč ozbrojenci zaměstnance FEMA ohrožovali, bylo přesvědčení, že federální agentura, potažmo vláda USA, je za hurikán přímo zodpovědná. Absurdní teorie o tom, že americká vláda řídí počasí a pomocí tajných technologií způsobuje hurikány, jež pak „posílá“ do oblastí s velkou převahou republikánských voličů, jako je právě Tennessee či Severní Karolína, se v průběhu katastrofy i po ní masívně šířily americkým digitálním prostorem. Propagovali je takřka výhradně digitální konspirátoři a nejrůznější „alternativní“ média, fandící Donaldu Trumpovi.
Moskevská Marge
Podobná situace se opakovala o měsíc později, kdy hurikán Milton zdevastoval část státu Florida. Tentokrát se cílem především on-line útoků stali meteorologové a pracovníci Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který mimo jiné monitoruje vznik a průběh tropických bouří v Mexickém zálivu. Řada amerických médií, včetně liberálního deníku Washington Post i konzervativního bulváru New York Post, informovala o obřím nárůstu výhrůžek smrtí, jemuž v souvislosti s hurikánem Milton čelili meteorologové a další odborníci napříč USA. Internetová lůza, která vědcům vyhrožovala zejména prostřednictvím Muskovy sítě X a on-line platformy Donalda Trumpa, pojmenované orwellovsky Truth, tedy Pravda, při tom čerpala inspiraci z nejvyšších míst. O tom, že jacísi tajemní „oni“ zcela určitě „manipulují s počasím“, tweetovala jedna z nejhlasitějších zastánkyň Donalda Trumpa, kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová, jinak též pro své pevně proputinovské postoje přezdívaná „Moskevská Marge“.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!