Co přinese a odnese trumponomika: Končí éra globalizace a nastává doba celních bariér a obchodních válek?
Donald Trump se vrací a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Vypadá to, že končí éra globalizace a nastává doba izolacionismu, celních bariér a obchodních válek, v nichž náš starý kontinent bude tahat za kratší konec.
Ekonomický program opírající se o vysoká cla v obchodě s Čínou a o něco nižší v případě jiných zemí je na první pohled jasný. Jasné ale není, jak všechno dopadne. Nejen proto, že Trump je nevyzpytatelný, ale i proto, že to nebude jen jednostranný proces a bude záležet na naší schopnosti reagovat a měnit evropský přístup k ekonomice. Ten je ale tak jako tak neudržitelný. Trump může být katalyzátorem změn, které jsme měli udělat už dávno.
V tuto chvíli bychom mohli drobet popřemýšlet nad tím, proč tak suverénně vyhrál, když, jak je známo od dob kampaně Billa Clintona v roce 1992, It’s economy, stupid neboli Všechno záleží na ekonomice, hlupáku. A americká ekonomika na tom po Bidenově prezidentství není vůbec špatně, jak nás o tom přesvědčují čísla o ekonomickém růstu, poklesu inflace, růstu burz a dalších poměrech v USA. Ve Státech se mohutně investuje a ve třetím čtvrtletí tohoto roku stouply soukromé investice do výrobních podniků na 236 miliard, což je i po očištění o inflaci dvojnásobek z tempa vrcholícího Trumpova volebního období.
Příliv jen pro někoho
Jenže tenhle příliv bohatství nezvedal všechny lodě stejně. Těsně před volbami publikoval americký deník The Wall Street Journal komentář na téma Bidenova ekonomika je skvělá, pokud jste bohatí. A dokládá na číslech, že se během posledních čtyř let silně rozevřely nůžky v životní úrovni mezi bohatými a lidmi s nižšími a středními příjmy.
Podle studie americké centrální banky FED se od roku 2018 zvedly spotřebitelské výdaje o necelých osm procent u lidí vydělávajících méně než šedesát tisíc dolarů ročně, zatímco výdaje lidí s příjmy nad sto tisíc dolarů rostly o 16,7 procenta. Majetným lidem rostly příjmy z akcií, zatímco pracující třída inkasovala při inflaci a vysokých úrokových sazbách facku v podobě zdražení hypoték. A podobně to fungovalo i s dalšími statky. Loni například na čtyřicet procent lidí s nejnižšími příjmy připadalo jen šest procent prodaných aut, zatímco v roce 2019 to bylo 18 procent.
V Evropě to nebude jiné. Různé zelené investice do solárů na střechách, tepelných čerpadel či elektromobilů si mohou dovolit jen majetnější, a ještě na to dostanou dotaci z daní vybraných těm chudším. Tato asociální politika vlastní Green Dealu pak vyvolává pochopitelnou reakci voličů, což vidíme ve volbách, které se konaly poslední dobou po Evropě. A uvidíme to nejspíše i u nás příští rok.
Éra celníků
Strach z celních válek je oprávněný, a kdo si pamatuje Trumpovo první volební období, ví, že to v jeho politice není žádná novinka. A mimochodem: cla zavedená proti Číně ponechal Biden v platnosti a přidal ještě stoprocentní clo na elektromobily. Další zesílení této americké politiky promění světový obchod dost zásadně. A k horšímu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!