Jak Ex-Twitter rozhodl americké volby? I manipulovat musíte umět aneb Když promluví miliony a sázkové předpovědi
Elon Musk proměnil sociální síť X ve svoji osobní zbraň a využil ji způsobem, jejž málokdo očekával. Zatímco si příznivci Demokratické strany stěžovali na pravicovou propagandu, Musk se věnoval sázkařským trhům.
Sešup serveru X (někdejšího Twitteru) z taktak fungujícího a taktak respektovaného fóra na díru, do níž házíte peníze a zpátky dostanete snůšku konspiračních teorií, se zdá být dokonán. Před volbami pověřil vlastník sítě Elon Musk své stoupence, aby hlásili všechny „potenciální případy volebních podvodů a nesrovnalostí“, a nechal na X založit fórum nazvané „komunita pro integritu voleb“.
Společenství o více než 50 000 členech svým konspiračním tónem a mořem neopravených dezinformací připomínalo facebookovou skupinu Stop the Steal 2020. Když došlo na volby samotné, přispěvatelé do tohoto kanálu začali poukazovat na údajné důkazy podvodů a zasahování do voleb.
Lidový soud
Došlé tweety ukazovaly všechno možné. Od hlasovacích lístků, které dorazily roztrhané, přes test systému ABC News až po zaměstnance pošty, který v souladu s literou i duchem svého povolání odevzdával poštou zaslané hlasovací lístky, prezentovali přispěvatelé jako důkazy o zmanipulování prezidentských voleb.
Falešná obvinění měla pré: jednou to bylo údajné nezákonné vhazování množství volebních lístků do uren, jindy bránění Trumpovým příznivcům v odevzdání hlasů. Jak velí netolerantní prostředí sociálních sítí, tento lidový soud pak často nic netušící zobrazenou osobu uznal vinnou, ať už právem, či nikoli. Objevily se pokusy o doxxing.
Musk sám využívá funkce X jako zbraň zcela nepokrytě. Když podpořil Donalda Trumpa, začal své sledující bombardovat zprávami v jeho prospěch; obnovil exprezidentovi zablokovaný účet; na Twitter Spaces s ním vedl velmi uctivý rozhovor.
Příznivci Kamaly Harrisové a Demokratické strany obecně na to reagovali jako na příslovečný červený hadr. Nepřenesli přes srdce, že platformu, která se v minulosti skrupulózně (byť ne zrovna úspěšně) snažila o jakous takous férovost, zcela ovládli příznivci jejich politického oponenta.
V množství absurdit, jimiž oplývá každá předvolební kampaň (a lecjaká událost, v níž hraje roli Donald Trump), tak trochu zanikl jeden důležitý fakt. Tím byl vstup sázkařských platforem na scénu; že prý umějí lépe odhadnout výsledek voleb než tradiční průzkumy veřejného mínění.
Musk se nedlouho před volbami postavil na stranu tohoto argumentu. Řekl, že decentralizované predikční trhy, jako je Polymarket nebo Kalshi, kde účastníci sázejí reálné peníze na volební výsledky, poskytují přesnější předpovědi.
Ptejte se na souseda
Takový sázkový predikční trh se od průzkumu liší pochopitelně tím, že v sázce jsou peníze „respondentů“. Ti tak mají dobrý důvod podporovat to, čemu skutečně věří, že se stane, protože záleží na přesnosti jejich odhadu (ne na jejich politickém přesvědčení), jestli peníze vydělají, nebo o ně přijdou.
Dva měsíce před volbami, na začátku září, rozhodl federální soud, že takové sázky na výsledky voleb jsou legální. O něco později přišla Muskova podpora. A v říjnu, zatímco průzkumy v médiích, jako je deník The New York Times, ukazovaly mírný náskok Harrisové, se sázkové platformy začaly přiklánět k Trumpovi.
Otázka je proč. Měli sázející k dispozici jiné informace než profesionálové z branže? Nebo je dokázali lépe vyhodnotit? To nemusí být nesmysl; sázkař vystupující jako Francouz s pseudonymem Théo na Polymarketu vsadil 30 milionů dolarů na Trumpa s odůvodněním, že průzkumy nepoužívají přesnější metodu dotazů typu „jak si myslíte, že bude volit váš soused?“. Přesnější má být proto, že odbourá syndrom stydlivého Trumpova voliče, tedy člověka, jenž chce volit Trumpa, ale z důvodů víceméně pochopitelných to o sobě nechce nikomu říkat.
Jak víme, výsledky nakonec daly za pravdu Théovi, Muskovi a Trumpovi. Otázka je jiná. Co je příčina a co následek?
Když mluví miliony
Musk měl k dispozici X. Jeho propagandistický potenciál využil, jak se dalo, ale sám patrně tušil, že na propagandu (po de facto letech oboustranné negativní kampaně) mnoho lidí neuslyší. Zato však mohou slyšet na upozornění na něco, co jim dá obrázek o stavu politického boje, jemuž bude věřit například sázkový trh.
Musk se začal tímto trhem zabývat ve chvíli, kdy decentralizované platformy jako zmíněné Polymarket nebo Kalshi obsahovaly sázky za dohromady desítky milionů dolarů. Když je řeč o Muskovi, není to mnoho peněz.
Co to znamená? U voleb má Muskův hlas váhu stejnou jako hlas newyorského starosty nebo dvaadvacetileté pologramotné pětinásobné svobodné matky z Mississippi, tedy ne velkou. Na čerstvě legalizovaném sázkařském trhu zvíci desítek milionů dolarů však má Muskův hlas váhu potenciálně větší než hlas kohokoli jiného na světě.
Představte si tedy, že je říjen a vy jste v kůži Elona Muska.
1) Máte silný zájem na zvolení Donalda Trumpa.
2) Máte přístup na prediktivní sázkový trh, na němž se pohybuje poměrně málo peněz.
3) Vy naopak máte peněz spoustu, takže dokážete takový prediktivní trh relativně levně přimět, aby předpovídal přesně to, co chcete.
4) Máte v ruce sociální síť a 200 milionů sledujících, jimž můžete tvrdit, že onen prediktivní trh je přesnější než oficiální průzkumy.
5) Jdete si do Washingtonu pro ministerskou funkci.