Islamistický terorismus ve Velké Británii
Britský think-tank The Henry Jackson Society zveřejnil studii o islámském terorismu ve Velké Británii. Podle této studie bylo v letech 1998 až 2015 ve Velké Británii odsouzeno za islámský terorismus 253 osob, přičemž 5 muslimů zahynulo jako sebevražední atentátníci. V souvislosti s islámským terorismem je celkově evidováno 153 případů. Vzhledem k velikosti obyvatelstva Velké Británie (64 milionů) se může zdát, že jde o malé číslo, ale vzhledem k tomu, co dokázalo čtyřčlenné komando islámských teroristů 7. července 2005, bych osobně bral toto množství spíše jako varování a považuji za úspěch, že ostatním zadrženým se nepodařilo zopakovat rozsah útoků z července 2005.
Podle studie v období po roce 2010 prudce vzrostl počet případů islámského terorismu. Před rokem 2010 bylo v průměru 12 případů ročně, po roce 2010 je to však v průměru 23 případů ročně. Podle statistiky měla přibližně 1/3 teroristů vysokoškolské vzdělání a 47 % odsouzených studovalo nebo pracovalo. Varovné je, že pouze 22 % odsouzených prošlo před útokem výcvikem v řadách teroristických organizací, tedy 78 % pachatelů bylo tzv. amatérskými teroristy.
Autorem zprávy je Hannah Stuartová, která se odborně věnuje problematice islámského extremismu a džihádistického terorismu a vypracovává odborné práce pro uznávaná média Wall Street Journal, The Times či Foreign Policy. Zpráva pod názvem Islamistický terorismus: analýza trestných činů a útoků ve Velké Británii (1998-2015) obsahuje podrobný popis jednotlivých případů a pachatelů, kteří byli již odsouzeni za islámský terorismus.
Mezi další zajímavé údaje patří například to, že 93 % pachatelů jsou muži, 72 % pachatelů má britskou národnost a 55 % pachatelů žilo se svou vlastní rodinou nebo v rodinném domě. Pouze 16 % pachatelů pocházelo z řad konvertitů k islámu a jen 26 % pachatelů bylo předtím soudně trestáno.
The Henry Jackson Society je britský think-tank založený v roce 2005 akademiky a studenty z univerzity v Cambridge a svým názvem odkazuje k postavě Henry M. Jacksona (1912–1983), amerického politika z Demokratické strany, který byl kongresmanem i senátorem. The Henry Jackson Society prosazuje zahraniční politiku založenou na podpoře šíření lidských práv a demokracie.
Henry M. Jackson byl zastáncem tvrdé linie vůči Sovětskému svazu a patřil mezi hlavní propagátory politiky antidiskriminace. Patřil mezi stěžejní postavy americké politiky, u kterých se inspirují stoupenci neokonzervativismu, jako je Elliott Abrams, Douglas Feith nebo Charles Horner. Později dosáhli neokonzervativci významných pozic ve vládě amerického prezidenta George W. Bushe.