DAN HRUBÝ: Zeman s Ovčáčkem na Slávii, BIS do terénu a Höschl na Hrad
Zprávou minulého týdne byly nepochybně nákupy čínské investiční společnosti CEFC v Česku. Po palácích v centru Prahy přišla na řadu fotbalová Slavie, letecká společnost Travel Service, mediální skupina kolem televize Barrandov a pivovary Lobkowicz. To vše dohromady za deset miliard korun.
Dnešní Lidové noviny přitom upozorňují na nejasnou vlastnickou strukturu CEFC. Doslova píší: „Kolem podnikatele Jie Ťien-min-ga, který stojí v čele CEFC, se objevuje mnoho dohadů. Řada pozorovatelů si klade otázku, jak je možné, že se tento mladý, dnes osmatřicetiletý muž dostal do čela tak obrovské – a přitom soukromé – ekonomické skupiny. Podle některých nepotvrzených informací byl jeho otcem generál čínské lidové armády Jie´Suan-ning, který působil ve významné funkci v jejím politickém oddělení. Také další indicie poukazují na možnost, že ve zrodu celé struktury kolem CEFC měla určitou úlohu právě čínské armáda.“
Nic z toho nebrání prezidentu Zemanovi, aby Jie Ťien-min-ga neoznačoval za svého poradce (jistě dojde i na „přítele“) a z investic čínské státně-kapitalistické společnosti, zcela nepochybně napojené na vládnoucí stranu a státní struktury, se neradoval jako malé dítě. Kdyby mu bylo o pár let míň, asi by poskakoval.
Vše čínské nyní na Hradě letí. A kdo ví, třeba není daleko doba, kdy vládní tým složený se Zemana, Ovčáčka či Forejta nalezne zalíbení v kopané a ve slávistickém kotli se bude – pod vedením šéfa vlajkonošů Strašáka – zúčastňovat fanouškovského chorea. Ostatně podobná davová cvičení a synchronizovaná vystoupení jsou v Asii velmi populární.
A marně může komentátor Lidových Novin Martin Zvěřina upozorňovat na zprávu BIS, která hodnotí jako riziko čínskou infiltraci do českých politických a státních struktur „za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků“ (doslovná citace zprávy BIS).
Ano, kdo jsou tito politici?
Agenti BIS vyrážejí pátrat do terénu. Obyčejnému člověku stačí pročíst noviny.
Zároveň sílí debata o tom, kdo se může Zemanovi v příští volbě postavit. Kdo by mohl alespoň na pár týdnů sjednotit konzervativce a liberály, letité katolíky i mladé levičáky a stát se vyzyvatelem bohorovného hradního rétora. Nabízím tip, který není snad až tak utopický (na stupnici utopie se pohybuje, řekněme, kolem poloviny).
Polyhistor nadaný pragmatickým, navýsost „nesluníčkářkým“ uvažováním, vyznávající zároveň etické hodnoty a ideály, o nichž se mluví v české společnosti stále skromněji a tišeji. Profesor Cyril Höschl. Své postoje k hlavnímu tématu současnosti – tedy k uprchlické krizi - demonstroval v rozhovoru, který poskytl serveru iDnes. Mimo jiné v něm říká: „Potřebným se má pomáhat - což zase neznamená, že bychom tu měli začít stavět mešity a nechat sem navalit lidi, kteří tu nikdy nežili. To bychom si museli předem říct, že jsme se rozhodli vygumovat svoji civilizaci a nahradit ji jinou. Nechme stranou, zda horší či lepší - je to, že někdo žije v naprosto rozvrácené zemi, v níž přestávají platit státní struktury a zákon, samo o sobě dostatečným důvodem, aby se celá kultura přestěhovala někam, kde to dosud fungovalo? Aby nahradila tu fungující? Obávám se, že tohle morální právo ty rozvrácené země nemají. Zároveň ale ti, kteří jsou ohroženi na životě, mají právo, abychom jim pomohli. Jednou z možností je začlenit je do naší společnosti, poskytnout jim naše výhody - pokud dodržují místní předpisy a zákony.“
Poté profesor Höschl pokračuje: „Obecně nám - a to je zásadní - hrozí dvě obrovská nebezpečí: že se sem dostane tolik lidí s odlišnou hierarchií hodnot, že s tím naše společnost bude mít problém, druhé, že radikalizace a volání po silné ruce dá vznik nějakému novému vůdci a totalitě, deklarující se jako síla, jež je schopná tu zajistit pořádek.“
Tedy: „I na obranu evropských hodnot může vzniknout nějaký nový -ismus. Obávám se, že ta nebezpečí jsou velmi vyvážená. Že úkol těch, kteří mají o osud civilizace obavy, je se těch nepříjemných témat chopit, neznevažovat je, neodsouvat je směrem k radikálům. Tím by se jich jen chopili extremisté, xenofobové, rasisté. To je nebezpečí stejně velké - a nám mnohem bližší - jako invaze islámských přistěhovalců.“
Ano, podobně strukturovaně by měl uvažovat český státník a prezident.