Darina Bitmanová nebyla spokojená s dětskými botičkami. Začala šít své

Darina Bitmanová nebyla spokojená s dětskými botičkami. Začala šít své Zdroj: Archív Dariny Bitmanové

„Mocná máma“ Darina Bitmanová: Nevydržím chvíli v klidu!

Kateřina Kadlecová

Jak vystudovaná učitelka s aprobací čeština–francouzština skončila (nebo snad spíše začala) u vlastnoručního šití dětských kožených capáčkůDarina Bitmanová je jednou ze sedmi českých matek-podnikatelek, které v průběhu mateřské převrátily svou kariéru naruby.

 

 

Regionální manažerka marketingové agentury Darina Bitmanová byla zvyklá pracovat z domova, ze Smržovky v Jizerských horách. Od rána do večera telefonovala a jezdila autem po schůzkách – adrenalin ji hnal kupředu a práce ji nesmírně bavila. Jenže smlouva na dobu určitou, noční můra všech těhotných žen, ji od práce odřízla. Předběžně se se zaměstnavatelem domluvila, že by se na částečný úvazek vrátila, jakmile synkovi bude půl roku, ale nedokázala se pak od miminka odpoutat. A když pro něj jednou potřebovala měkké dětské botičky a sehnala je až v Německu, napadlo ji otevřít si e-shop pro dobré značky obuvi.

Jenže kde ty dobré značky sehnat? Většina zboží byla nekvalitní čínské výroby, v Česku se nešilo nic, co by stálo za řeč… „Nejprve jsem asi rok prodávala různé značky měkkých capáčků a botiček, ale pak jsem si řekla, že je začnu vyrábět sama,“ vzpomíná na osudné rozhodnutí roku 2011 Darina Bitmanová, dnes hrdá majitelka firmy Dadoos. „Při jejich navrhování jsem vycházela ze zkušeností zákaznic s jinými značkami, snažila se udělat jinak to, co jim nevyhovovalo.“

A začala pěkně od podlahy – žena, která v životě nešila, si koupila šicí stroj a pustila se rovnou do náročného materiálu, do kůže. „Navíc jsem strašně nešikovná, ale zároveň jsem všechno chtěla mít dokonalé, což byla smrtící kombinace. Trvalo snad půl roku, než jsem ušila něco použitelného. Považuju za zázrak, že jsem to vydržela! Hlavní problém ale představovalo shánění dostatečně kvalitních materiálů, které by vyhovovaly atestům pro děti do tří let.“

Darina Bitmanová nebyla spokojená s dětskými botičkami. Začala šít svéDarina Bitmanová nebyla spokojená s dětskými botičkami. Začala šít své|Archív Dariny Bitmanové

Opravdový byznys se „paní Dadoos“ rozjel v momentě, kdy se umístila na druhém místě v Libereckém kraji v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy a jejím originálním botičkám se dostalo patřičné publicity. „V mém e-shopu dadůsky okamžitě vyskočily nad ostatní značky, takže nakonec prodávám výhradně je. V příštím roce mě pak čeká další přelom – obrat mé firmy překročí milion ročně, takže se stanu plátcem DPH, už se na to s daňovou poradkyní chystáme.“

Dnes manufaktura Dadoos ušije a prodá na dvě stě párů „dadůsek“ měsíčně a číslo každý rok roste. S gravírováním a řezáním aplikací pomáhá chráněná dílna, většinu kožených, bambusovým froté vystlaných a pěnovou vložkou opatřených botiček šije najatá švadlena. Darina jich vyzkoušela pět nespolehlivých a nepříliš zručných, než doslova za pět minut dvanáct objevila tu pravou – měsíc před narozením druhého synka, kterému jsou dnes necelé dva roky.

Darina Bitmanová se zpět do marketingu ani do školství nechystá. Plánuje kromě rozvíjení e-shopu opět spustit velkoobchod a zásobovat dadůskami kamenné prodejny, ze kterých se před druhou mateřskou strategicky stáhla. „Nedokážu si na rozdíl od většiny svých kamarádek představit, že bych se věnovala jen dětem,“ říká. „S těmi jsem přes den, ale noci patří mně, tedy práci. Bez podnikání bych se unudila, já prostě nevydržím chvíli v klidu.“