USA: Magor, nebo socialista? Miliardář Michael Bloomberg zatím vstal ze židle …
Průzkumy jsou průzkumy a volby jsou volby. Primárky v New Hampshiru tedy definitivně potvrdily značnou radikalizaci americké politiky. Mezi demokraty suverénně vyhrál 74letý socialista Bernie Sanders, který o bankéřích mluví jako komunistické Rudé právo, a u republikánů stejně suverénně bodoval prázdný fanfarón Donald Trump.
Co to znamená a co ne? Především to neznamená, že Trump a Sanders skoro jistě nominace svých stran získají a v listopadu se budou voliči muset rozhodovat mezi radikálním levičákem (jaký třeba dnes stojí v čele britské opozice v osobě Jeremyho Corbyna) a magorem (jaký třeba dnes sedí na Pražském hradě). Naopak, tipnout si na to, že Trump vyzve Sanderse, by byla bláhovost. Seriál primárek a volebních shromáždění je dlouhý a klidně se může rozhodnout až v pozdním jaru, či dokonce v létě.
Víc o nominacích napoví březen, kdy bude na řadě balík voleb ve velkých státech. New Hampshire a Iowa, jež tradičně začínají volební kalendář, jsou totiž důležité jen proto, že jsou první, ale jinak jsou pro Ameriku velmi nereprezentativní. Newhampshireský volič je většinově nezávislý, tvrdohlavý a bílý. Amerika je mnohem komplikovanější a barevnější.
Po Iowě to vypadalo, že by jím mohl být mladý konzervativní senátor z Floridy Marco Rubio, ale značně si zavařil slabým výkonem v poslední debatě. Několikrát v ní zopakoval dobře naučenou větu o prezidentu Obamovi, a když ho za to soupeř Chris Christie ostře napadl, udělal to – nepochopitelně – znovu. V New Hampshiru skončil ve skupině tří kandidátů s Jebem Bushem a Tedem Cruzem v uctivé vzdálenosti za druhým, guvernérem Ohia Johnem Kasichem.
Je docela možné, že deficit se Rubiovi už nepovede dohnat, že se jeho nástup zastavil. Jeho chyba v debatě totiž souzní s častou kritikou na jeho adresu: že je příliš mladý a nezkušený. Nepomáhá ani jeho malý vzrůst v kombinaci s velmi mladistvou tváří.
Že u demokratů vyhrál Sanders, není překvapivé, zarážející je ovšem jeho náskok a suverenita, s jakou do země zadupal Hillary Clintonovou. Tu opouštějí i mladší voličky, což je varovným signálem její slabosti. Hillary je i nadále favoritkou, především proto, že teprve přijdou na řadu státy s minoritami důležitými pro demokraty, a je skoro nemyslitelné, že by takoví Hispánci a černoši ve velkém volili Sanderse. Jeho tým je však nyní elektrizován podporou mladých, studentů a aktivistů, jimž socialista říká to, co chtějí slyšet, a přitom netuší, že nic z toho není prosaditelné.
A ve své newyorské kanceláři se zatím v křesle zavrtěl miliardář, exstarosta Michael Bloomberg, jenž flirtuje s kandidaturou za nezávislé (mimo republikány a demokraty). Pak zvedl obočí i telefon a zavolal svému politickému poradci, aby začal připravovat tým pro kampaň.
Ne, to jsem si vymyslel. Po New Hampshiru však něco takového každý očekává.