Neuvěřitelný příběh první kandidátky na prezidenta USA, které se přezdívalo Mrs. Satan
Charismatická kráska provokující volnou láskou si vydělávala jako dětské médium, pak prostitucí, přikládáním léčivých magnetů a burzovními spekulacemi se zlatem. Kandidaturou do Bílého domu by šokovala i dnes – natož v roce 1872. Sufražetka Victoria Woodhullová jako první vydala Marxův Kapitál v angličtině a na newyorské burze vyvolala černý pátek.
Jako by její veřejný život začal v jedenatřiceti. Jen den po těchto narozeninách, v pátek 24. září 1869. Valnou část onoho dne strávila na newyorské burze, přesněji před budovou, v kočáru u kraje Broad Street. Na burzu totiž tehdy měli přístup pouze muži. Victorii Woodhullové to nezabránilo, aby pracovala jako finanční poradkyně obdivovaného i nenáviděného magnáta.
Její pozornost se tehdy soustředila na rychle stoupající cenu zlata. Když kurs dosáhl hodnoty 150 dolarů za troyskou unci, oči madam Wood- hullové nejspíš zazářily. Vyhrála. Před několika dny totiž poradila svému klientovi Corneliu Vanderbiltovi, který pohádkově zbohatl na lodní a železniční dopravě, nakoupit co nejvíce drahého kovu.
Jeho příklad strhává další investory, Woodhullová z pozadí tahá za nitky a rozdmýchá psychózu horečných nákupů. Mnozí se neváhají zadlužit. Vrtoch marnivé ženy? Něco víc. Vanderbilta totiž upozornila, aby po dosažení mety 150 dolarů začal stejně energicky… prodávat.
Události 24. září 1869 vstoupí do dějin jako první černý pátek v historii – nejen na newyorské burze. Ožebračí řadu investorů. V hodinách zbývajících do půlnoci jich 25 spáchá sebevraždu a šokující zprávy z Broad Street povedou k zalarmování policie i vyslání vojenského oddílu z Brooklynu na Manhattan.
V tu chvíli se radují jen dva spiklenci, ne nutně milenci. Vanderbilt se o závratný zisk 1,3 miliónu dolarů (v dnešních cenách a po přepočtu na české koruny více než půl miliardy) s Woodhullovou podělí spravedlivě – půl na půl. On dodal kapitál, ona strategii. Victoria Woodhullová si na svých zdrojích zasvěcených informací zakládala. Na rozdíl od ostatních finančníků je nesháněla v horních, nýbrž ve spodních patrech společnosti. Právě odtud totiž pocházela.
Malá věštkyně
Měla osm sourozenců, ale tři z nich záhy zemřeli. Její dětství a dospívání formovalo prostředí alkoholismu, domácího násilí, zanedbávání a zneužívání. Victoriin otec, Buck Claflin, platil za podvodníka a vyděrače. Aby unikl ruce spravedlnosti, věřitelům i napáleným členům podsvětí, neustále měnil s rodinou místo pobytu. Brzy si uvědomil, že se dá dobře vydělat i na pohledných dcerách. Největší úspěchy slavil s extrovertní malou Victorií, vystupující jako věštkyně a dětské médium při různých seancích. Hlasy ze záhrobí jí šly výtečně, spiritistické vlohy prý zdědila po matce trpící duševní chorobou. Brzy živí celou rodinu.
Její život nakonec od základu změnil jeden ze zákazníků. Mužného soudce a zároveň prezidenta železniční společnosti Jamese Blooda prý k léčitelce poslala jeho vlastní manželka. Z války se totiž vrátil psychicky zlomený. Médium slibující nemožné se jej mělo pokusit zkontaktovat s jeho mrtvými kamarády.
Vznikl nepravděpodobný milenecký i intelektuální vztah muže s formálním vzděláním a přirozeně inteligentní ženy ze společenského dna, v lecčem bez zábran. Spojila je mimo jiné sociální nespravedlnost. On teoretizoval, ona vycházela z vlastních zkušeností. To Blood Victorii líčil boje na evropských barikádách revolučního roku 1848 a seznamoval ji s marxismem stejně jako s ideálem volné lásky.
Reflex č. 7/2016|Celou Causu Victoria Woodhullová čtěte v tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 18. února.