Vývojářky, programátorky, ajťačky. Existují vůbec, nebo je to mýtus?
K ženám s technickými schopnostmi mám tedy logicky obrovský respekt, hraničící se strachem, že jim vůbec nebudu rozumět, a kombinovaný s pocitem intelektuální méněcennosti, který je ještě umocněný tím, že jsem emancipovaná žena, která se jen těžko smiřuje s premisou, že některé obory prostě z principu „nejsou pro ženy“.
A skutečně to tak chvíli vypadalo, při práci na tomto článku jsem se potýkala s klíčovým problémem: kde ženy programátorky vlastně v našich zeměpisných šířkách hledat?
„Na středních školách je spousta holek dobrých na matematiku, jenže ty jsou vedené k tomu, aby šly na ekonomku nebo učit,“ říkáDita Přikrylová, datová analytička a spoluzakladatelka organizace Czechitas, která vzdělává a sdružuje ženy v IT. „I na matfyzu je polovina holek, ale i ty většinou skončí někde ve finančnictví, protože by je vůbec nenapadlo, že mohou být dobré v programování.“
Část problému je i reputace, kterou mají programátoři. Lidi si je představují jako zhmotnění postav ze seriálu Teorie velkého třesku: jako skupinu sice inteligentních, ale zvláštních, asociálních týpků, kteří se nesprchují a po nocích něco ťukají do počítačů, což je prostředí, v němž se ženy (zvlášť ty, které si připadají „normální“, veselé a společenské) necítí zrovna dobře.
Jak nakonec Iva Rose programátorky vypátrala? Malují se? Uspokojuje je jejich práce? Stojí o ně muži? To vše a mnohem více se dočtete v novém čísle časopisu Reflex, které je v prodeji ode dneška, 10. března.