Je čas koupit fabriku, říká Jan Brávek z Jet Investment
Brněnský Jet Investment patří mezi nejznámější investiční společnosti zaměřené na průmyslové podniky v Česku. Založil ji už před 25 lety úspěšný investor Igor Fait. Od té doby do svých fondů kvalifikovaných investorů nakupuje, restrukturalizuje a prodává středně velké firmy s výjimečným zhodnocením. Nejvýznamnějším úspěchem je Kordárna Plus, kterou Jet Investment prodal s výnosem odpovídajícím 5,75násobku vstupní investice. O tom, jak se investicím daří v současné, složité době, jsme hovořili s ředitelem investiční společnosti Janem Brávkem.
Průmyslové firmy bojují s energetickou krizí, a ne vždy jim to jde. Jak se vede firmám, jež kontrolujete prostřednictvím vašich fondů Jet 1 a Jet 2?
Jsme relativně v klidu. Máme v portfoliu menší množství firem, které aktivně spravujeme, a víme tak velmi dobře, co se kde děje. Takže nejsme překvapeni vývojem. Máme navíc štěstí, že až na výjimky firmy v našem portfoliu jsou energeticky méně náročné. A i tam, kde jsou náklady na energie podstatnější, se nám daří udržovat marže a růst nákladů přenášet do cen. Představuje to hodně diskusí se zákazníky, ale daří se nám.
To, že máte energeticky méně náročné firmy, je náhoda, nebo nějaký dlouhodobější záměr při výběru cílů vašich investic?
Trochu je to štěstí, ale je to i výsledek toho, kam se posouváme. Soustřeďujeme se na průmysl vytvářející vyšší přidanou hodnotu, což nás přirozeně směruje do firem méně energeticky náročných. Snažíme se být co nejblíže finálním zákazníkům a ve výrobním řetězci čím jdete výš, tím typicky klesá energetická náročnost.
Spustili jste upisování podílů v novém fondu Jet 3. Čím chcete přesvědčit investory, aby investovali zrovna do středoevropského průmyslového fondu, když velké evropské firmy začínají hovořit o tom, že výrobu vystěhují mimo Evropu?
Problém s energiemi tady nebude věčně a stěhování firem z Evropy není otázka měsíce či pár let. Je to komplikovaná záležitost, která má svoje souvislosti. Střední Evropa, kde působíme, je a i dále bude průmyslovým srdcem Evropy.
Proč si to myslíte?
Má to geografický důvod. Odtud je všude blízko. A pokud podnikáte v moderním průmyslu, který je hodně propojený se službami, tak musíte mít blízko k zákazníkům. Možná s produkcí hodně náročnou na manuální práci můžete jít třeba dál na Východ. Pro technologicky náročnější výrobu je ale nutná blízkost k zákazníkům a vzdělanost pracovní síly. To předurčuje náš region k tomu, aby zde průmysl zůstal.
A investoři tomu věří?
My tomu věříme a naši úspěšní investoři mají díky zkušenostem s námi důvody, aby věřili s námi. Inovace vznikají při řešení problémů našich zákazníků, my musíme umět řešit problémy, jež jim při tom vznikají. Pomáháme jim s jejich produkty. Jsme například velmi blízko Siemensu, kde se podílíme na rozvoji jeho vodíkového programu a vidíme, že ta spolupráce je tak moc intenzívní, že mu jako dodavatel prostě musíme být opravdu velmi blízko. Zákazník zvláště nyní preferuje jistotu, že dostane objednaný výrobek tak, jak si ho zadal, včetně inovací a inženýringu. A dostane ho včas. To je důležitější než nějaká malá sleva na ceně. Pokud máte správný produkt na správném trhu, tak si za to zákazník rád připlatí.
Kdo jsou vlastně vaši investoři? Jsou to instituce, nebo fyzické osoby a vracejí se k vám?
Velká část našich investorů jsou čeští podnikatelé nebo bývalí podnikatelé či manažeři. Většina z nich s námi investuje od počátku investiční společnosti Jet Investment. A investují opakovaně. Ty si hýčkáme. Postupně se přidávají i investoři z řad institucí lokálních, ale i mezinárodních. Čtvrtina kapitálu je ale stále vlastní, tedy ze strany Jet Investment a jeho partnerů.
Patnáctiprocentního výnosu, který slibujete investorům do Jet 3, dosahujete už od svého založení v roce 1997?
To dosahujeme lepších výsledků, ale protože je to těžko uvěřitelné, tak se tím raději veřejně moc nechlubíme. Když se nyní koukáme na nové projekty, tak u konkrétních akvizic vyžadujeme alespoň dvacetiprocentní roční výnos.
Jaké byly vaše nejúspěšnější investice?
Určitě to byla Kordárna, Less & Timber, MSV Metal. Ty vynesly minimálně pětinásobky investovaných částek. Nyní je to Tedom. To je firma, kterou máme ve fondu Jet 2. Pokud se nám tam náš projekt podaří dotáhnout, tak by to měla být nejúspěšnější investice v historii Jet Investment.
Tedom vyrábí kogenerační jednotky, takže firma zaměřená na energetiku?
Ano. Jsou to velké jednotky spalující mimo jiné zemní plyn a bioplyn a v budoucnu by měly i plně spalovat vodík. Při tom vyrábějí teplo i elektřinu. Energetická účinnost takového zařízení je velmi vysoká. Ve fondu Jet 2 držíme asi sedmdesát procent investic ve firmách zabývajících se výrobou zařízení pro energetiku. Plynovou a nyní zejména vodíkovou. V ní je velká budoucnost nejen pro Evropu. Tímto směrem se chceme zaměřit i při akvizicích pro nový fond Jet 3.
Úpis do fondu Jet 3 končí na konci roku. To už byste měli mít skoro hotovo. Jak jste úspěšní?
Blížíme se k cíli. Fond má dvě části. V té české, zaměřené na lokální investory, jsme asi na osmdesáti procentech toho, čeho bychom chtěli dosáhnout. Lucemburský fond je zaměřen na větší investory ze zahraničí. Ten budeme upisovat ještě v první polovině příštího roku. U něj bychom chtěli být na konci letoška na padesáti procentech.
Jaký má být celkový objem investic?
Chceme dosáhnout osmi miliard korun. Z toho by měla být necelá jedna miliarda z našich vlastních zdrojů.
Nevede současná, velmi nejistá doba ke změně strategie, do čeho investovat?
Chceme pokračovat v tom, s čím jsme uspěli v předchozím fondu. Musí jít o společnosti diverzifikované, s odlišnými produkty. A exportně orientované. Osmdesát procent produkce jde mimo náš region. Budeme se rozhlížet v oblasti energetiky, zejména decentralizovaných a obnovitelných zdrojů energie či mobility.
Kolik toho chcete nakoupit v Česku a kolik v regionu střední Evropy, na který jste zaměřeni?
Naším regionem je Česko a všichni naši sousedé a je nám vlastně jedno, kde ta společnost funguje, protože pod naším vedením bude fungovat napříč celým regionem. To je i naše role. Stojíme na sbližování a zmenšování regionu. Západ má rozvinutý průmysl s obřími společnostmi zaměřenými zejména na automotive či energetiku a v Česku nebo Polsku je možné levněji vyrábět to, co tyto společnosti potřebují.
A není vám střední Evropa už malá?
Není. Při naší velikosti aktiv, což je tři sta až čtyři sta miliónů eur, zde máme prostoru dost. Samotné Česko by nám malé bylo, ale Německo i třeba Polsko jsou obrovské trhy. A firem střední velikosti, u nichž dokážeme zhodnocovat kapitál podle našich představ, je tam dost.
Jsou v zemích střední Evropy srovnatelné podmínky pro investice, nebo se vám někde podniká lépe a jinde hůře?
Je trochu jiné, jak se kupují firmy u nás, na Slovensku či v Polsku a jinak v Německu nebo Rakousku. V Česku či Polsku je důležité mít lokální kořeny. Musíte zde mít vytvořené vlastní struktury a konexe. A my jsme lokální hráč, takže máme výhodu. V Německu i Rakousku je důležité udržovat vztahy s místním podnikatelským prostředím. Ať už to jsou právníci, bankéři, poradci, či insolvenční správci. A ty kontakty musíte udržovat intenzívně, což také zabere velké množství času. Ale celkově si myslím, že být investiční společností s původem v severovýchodní části našeho regionu je velmi důležité.
Hovořil jste o insolvenčních správcích. To kupujete také zbankrotované firmy?
I to je možné, ale na počátku podnikání Jet Investment bylo takových případů mnohem více. Dnes se více věnujeme růstovým firmám. Pokud se nicméně naskytne příležitost, že společnost v potížích hledá nového vlastníka, tak je to pro nás atraktivní.
Vzhledem k tomu, čím ekonomika prochází, by takových příležitostí mohlo být docela dost, co myslíte?
Z perspektivy někoho, kdo chce dobře koupit průmyslový podnik, to dnes vypadá velmi nadějně, řečeno trochu morbidně. Tím ale není řečeno, že bychom kupovali společnosti, jež vyklízejí pozice a mizí z trhu. Vždy kupujeme firmy, které jsou v potížích z nějakých vnějších důvodů, ale mají šanci se zachránit a silně růst. Nejsme tím, kdo by firmu koupil a rozprodával na kusy. To nás nezajímá.