Video placeholder
„V podstatě se dá říci, že trh je dnes stabilní.“
„Pokud se předběžné odhady potvrdí, zákazníci na elektřině ušetří.“
2 Fotogalerie

Elektřina by v příštích letech neměla zdražovat. Na rozdíl od plynu, říká Roman Šmíd z epetu

Jan Novotný

Snižující se ceny elektřiny zvyšují konkurenci mezi dodavateli energií. Některé společnosti se uchylují k praxi, kterou lze označit za „podplácení“ zákazníků – nabízejí různé pobídky, jako jsou poukázky, cashbacky nebo jednorázové bonusy ve formě slev na faktuře. „Tyto nabídky často vypadají lákavě, ale jsou poskytovány na úkor konečné ceny,“ varuje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet. Ta je jedním z největších dodavatelů energií v Česku.

Jak se letos ­změnily ceny elektřiny na trhu?

Když se podíváme na celý letošní rok, tak z pohledu velkoobchodních cen nebyly ty rozdíly tak vysoké, jak jsme byli zvyklí z doby, kdy vypukla válka na Ukrajině, nebo z jiných minulých krizí. Ty rozdíly byly letos v řádech jednotek eur, v rozmezí deseti procent. V podstatě se dá říci, že trh je dnes stabilní.

Jak se vyvíjely maloobchodní ceny a jak jste zlevňovali energie zákazníkům?

Víme, jaké jsou zhruba velko­obchodní ceny – to jsou ceny, za které my jako dodavatelé můžeme energie pořídit. Každý dodavatel má samozřejmě jiné režijní náklady a to se promítá do maloobchodních cen. Dnes je na trhu opravdu celá škála cen, s rozdíly od stovek až po tisíce korun. Je velmi složité se v tom vyznat a rozlišit, co je a co není výhodné pro konečného zákazníka.

My se samozřejmě snažíme reagovat na velkoobchodní ceny. Snažíme se vždy nakoupit v nejlepší možný okamžik pro zákazníka, kdy si myslíme, že jsou ceny takzvaně na minimu. Tak, abychom konečnému spotřebiteli mohli nabídnout vždy atraktivní cenu na další období, a to u elektřiny i u plynu.

Cenu elektřiny hodně ovlivňuje cena plynu, je to jedna spojená nádoba. Jestliže se zdraží plyn, zpravidla se zdraží i elektřina. Většinou nejvýhodnějším obdobím pro jakoukoliv fixaci bývá léto, tedy doba, kdy ceny bývají nejnižší.

„V podstatě se dá říci, že trh je dnes stabilní.“„V podstatě se dá říci, že trh je dnes stabilní.“|Nguyen Phuong Thao

Novým zvoleným americkým prezidentem je Donald Trump. Jaký dopad má tento fakt na ceny energií?

Na tuto variantu jsme se připravovali s našimi obchodníky, kteří mají na starost nákupy, a dívali jsme se na to z dlouhodobého pohledu. Opravdu jsme se obávali, že ten skok bude velký buď nahoru, nebo dolů. Pravda je ale opačná. Výsledky amerických voleb vyvolaly rychlý nárůst cen jen po dobu jednoho až dvou dnů. Opravdu nic zásadního. Mnohem větší vliv na trhy má ukrajinsko-ruská válka, potažmo izraelsko-palestinský konflikt. Současný americký prezident Joe Biden povolil Ukrajině používat rakety dlouhého dosahu, což na cenu komodit mělo větší a trvalejší vliv než přímo volby.

Vytváříte predikce cen právě i s ohledem na to, abyste zákazníkovi nabídli tu optimální cenu na trhu. Dokážete odhadnout, jak se budou vyvíjet ceny v příštím roce?

Jak už jsem zmínil, rok 2024 byl v porovnání s jinými lety relativně stabilní. Vyhlídky na následující dva roky vypadají velmi podobně – ceny se pravděpodobně ­udrží na úrovni letoška. Tento rozhovor probíhá v listopadu, těsně před zveřejněním regulovaných cen stanovených státem. Už nyní máme předběžné informace o možných cenách, ale čekáme na jejich finální schválení. Mohu však říct, že pokud se předběžné odhady potvrdí, zákazníci na elektřině ušetří. Jinými slovy, v roce 2025 budou regulované složky elektřiny levnější. Bohužel u plynu k takovému poklesu nedojde.

Jaký vliv má nižší cena elektřiny na konkurenční boj mezi dodavateli?

Z mého pohledu je správné, že zákazník má možnost volby, a pokud si může vybírat, představuje to pro něj obrovskou výhodu. Horší scénář by nastal, kdyby na trhu existovala pouze jedna společnost, jež by určovala cenu a ovládala celý trh. Z tohoto důvodu je konkurence nezbytná a prospěšná. Bohužel se však domnívám, že konkurenční boj leckdy zašel příliš daleko. Některé společnosti se uchylují k praxi, již lze označit za „podplácení“ zákazníků – nabízejí různé pobídky, jako jsou poukázky, cashbacky nebo jednorázové bonusy ve formě slev na faktuře. Často to vypadá lákavě, ale vždy to jde na úkor konečné ceny. Tímto způsobem si tak zákazníka „kupují“. My však touto cestou jít nechceme. Místo toho preferujeme nabídku spolehlivých a dlouhodobě výhodných cen. Cílem je zajistit, aby byl klient spokojený dlouhodobě, a ne pouze v období, kdy má cenu zafixovanou. Aby s námi zůstal ideálně v řádu desítek let a neměl důvod odcházet. Proto o naše zákazníky pečujeme a dbáme na jejich důvěru.

„Pokud se předběžné odhady potvrdí, zákazníci na elektřině ušetří.“„Pokud se předběžné odhady potvrdí, zákazníci na elektřině ušetří.“|Nguyen Phuong Thao

Už jste naznačil některé stinné stránky konkurenčního boje. Na co dalšího by si zákazníci měli dát pozor?

Současná podoba konkurenčního boje je často skrytá. V mnoha případech se aktivuje až ve chvíli, kdy zákazník oznámí svůj odchod. Teprve poté mu některé společnosti začnou nabízet velmi vysoké jednorázové částky. Někdy jsou tyto částky tak přemrštěné, že pokryjí zákazníkovi i celou roční fakturu. Viděl jsem nabídky, jež byly zcela nesmyslné a z hlediska návratnosti zákazníka neudržitelné. Těžko říct, jak mají tyto společnosti nastavenou strategii. Já bych však zákazníkům nedoporučoval nechat se zlákat takovou jednorázovou slevou. Mnohem důležitější je zaměřit se na celkovou cenu a podmínky, které mohu získat dlouhodobě, než na krátkodobý benefit, jenž se ve výsledku nemusí vyplatit.

Jak se ale v té džungli nabídek a různých lákadel vyznat?

Když začněme bonusy, ať už jde o různé poukázky, peníze na účet, nebo jiné výhody, ty nejsou zpravidla veřejně dostupné nebo transparentně zveřejněné. Pokud se už někde objeví, obvykle jde o obecné informace, které na první pohled vypadají atraktivně. Když se však zákazník podívá podrobněji a porovná je se svou spotřebou, často zjistí, že skutečná hodnota nabízeného bonusu je mnohem nižší, než jak byla původně prezentována.

Z tohoto pohledu oceňuji krok Energetického regulačního úřadu, jenž na svých stránkách vytvořil platformu pro transparentnost. Dnes tak mají všichni dodavatelé povinnost posílat na úřad své smlouvy, ceníky a další relevantní informace. Hovořím zde i za naši společnost, protože tohle je součástí našich postupů. Věřím, že takto postupují i ostatní dodavatelé, pokud chtějí být považováni za férové, spolehlivé a dlouhodobě stabilní partnery. Každý nový ceník, vzor smlouvy či předsmluvní informace, včetně detailů o délce trvá­ní smlouvy, konkrétních cenách a srovnání, zasíláme na Energetický regulační úřad.

Tato instituce na svých stránkách poskytuje sekci nazvanou „kalkulačka“, kde si zákazníci mohou porovnat nabídky všech dodavatelů. Tato iniciativa umožňuje zákazníkům snadnější orientaci na trhu. Mají tak přístup k důležitým informacím, na jejichž základě mohou učinit informované rozhodnutí.

Jaký typ smlouvy byste v této chvíli doporučil zákazníkům, kteří zvažují přechod od jednoho dodavatele k druhému? Na jak dlouho by měli svou cenu fixovat?

Z legislativního hlediska lze smlouvu podepsat maximálně na tři roky, na dobu delší to aktuálně ani nelze. Nicméně ideální volbou je dle mého smlouva na roky dva – nebojte se ji uzavřít, pokud je tedy nabízená cena zajímavá. A zda zvolit jednoletou, nebo dvouletou smlouvu, závisí spíše na preferencích zákazníka. Zda chce záležitosti spojené s energiemi řešit každý rok.

Osobně vnímám situaci tak, že život už tak přináší spoustu starostí, a ne každý chce každoročně myslet na to, že je smlouvu potřeba vypovědět před jejím koncem. Od roku 2023 navíc musí být na kaž­dé roční faktuře, kterou zákazník obdrží, povinně uvedeno datum ukončení jeho smlouvy. Tato informace je zásadní pro to, aby se zákazník mohl správně rozhodnout. Stačí se tedy podívat na poslední roční vyúčtování, kde na konci faktury najdete přesné datum, kdy končí smlouva u současného dodavatele. A právě proto doporučuji spíše smlouvu na dva roky. Nemusíte si v kalendáři dávat připomínku, že jeden až tři měsíce před koncem smlouvy je třeba podniknout kroky k jejímu vypovězení. Dvouletá smlouva vám tak poskytne větší klid a méně starostí.

Proč byste nedoporučoval tří­letou fixaci?

Tříletá smlouva zasahuje až do roku 2027, kdy se očekává zásadní změna legislativy, již bude muset Česká republika přijmout v rámci evropských předpisů. Rád bych upozornil na jednu klíčovou záležitost, o které již dnes víme, že nastane. I když zatím není jasné, jaký dopad bude mít na ceny. Jde o zavedení systému emisních povolenek pro plyn, označovaného jako ETS 2. Všichni dodavatelé budou povinni tyto povolenky nakupovat a náklady na ně se pravděpodobně přenesou na zákazníky. Problém je, že příslušná legislativa dosud neexistuje a podle dostupných informací ji bude přijímat až nová vláda, jež nastoupí v roce 2026. Proto je velmi obtížné odhadnout, jaké budou ceny plynu o rok později a jak se do toho emisní povolenky promítnou.