Den slabé vůle: Proč se lidem nedaří plnit předsevzetí, jako například přestat kouřit?
Pokud jste si i letos dali novoroční předsevzetí, tak 10. ledna je podle odborníků den, kdy ho už většina lidí opouští. Symbolicky se nazývá Dnem slabé vůle (Quitter’s Day). Nejčastějšími – a přiznejme, že skutečně bohulibými – předsevzetími jsou: Zhubneme, přestaneme kouřit, ušetříme více peněz, budeme jíst zdravěji, budeme více cvičit, strávíme více času s rodinou či přáteli a omezíme alkohol. Proč se ale opakovaně nedaří tyto cíle naplňovat? Tomu se věnují studie vědců a odborníků.
Jedním z výsledků jejich práce je doporučení, které může mnohé překvapit – příště si dejte stejné předsevzetí, ale pokuste se ho realizovat jinak, nebuďte maximalisté, úspěchem nemusí být jen absolutní vítězství. V překladu: zvolte alternativní postup.
Jak na to
Předsevzetí jsou spojena s tím, co psychologové nazývají „efektem nového startu“. Je to myšlenka, že lidé se cítí více motivovaní a nadšení na začátku něčeho nového. Může to být začátek nového roku, změna práce, čerstvý vztah, ale u někoho je motivací i to, že zažil nějaký ne- úspěch, a proto se vrhne po hlavě do něčeho jiného. Pak se ale často upneme na maximalistický výsledek, jenž nemusí být realistický. Život totiž není ani přímočarý, ani předvídatelný. Podobá se spíše kvantové fyzice, kde před námi vždy stojí více realit a možností.
Na prestižní americké Harvardově univerzitě provedli studii, která se zkráceně nazývá Zdivočelé cíle a pochází z roku 2009. Ta mimo jiné zkoumá účinky nadměrně stanovených předsevzetí i cílů a píše se v ní, že by se celá věc měla pojímat spíše jako lék na předpis, jenž vyžaduje pečlivé dávkování, přísný dohled a také eliminaci možných vedlejších účinků. Jak vědci upozorňují, to neznamená, že nemáme mít vysoké cíle, že nemáme být ambiciózní nebo že se nemáme honit za svými sny. Měli bychom ale zvážit, jakým způsobem si naformulujeme svůj vytoužený výsledek, jak k němu přistupujeme a jak přemýšlíme o možných alternativních řešeních, jež, pokud jsou dosažena v rámci „vyššího cíle“, mohou nakonec vypadat jako úspěch.
Experti u toho radí, abychom se zeptali sami sebe: Chci skončit s předsevzetím jen proto, že cesta je obtížná, nepohodlná nebo frustrující? Nebo chci pokračovat, protože tato cesta je v souladu s mými hodnotami? Pokud to je v souladu, pokračujte a pokuste se obejít Den slabé vůle. Život založený na hodnotách může předurčit naši celkovou pohodu, pocit naplnění a úspěch. Nejde jen o jednotlivé předsevzetí. A především hodnoty nevyžadují, abychom jich za každou cenu hned dosáhli, protože je ztělesňujeme my sami.
Jen upozorňuji, že podobné přemýšlení dnes narušuje kultura spěchu a idea fiktivního štěstí, které jsou šířeny pomocí sociálních sítí. Znáte to, každý zobrazuje na internetu pouze to nejlepší ze své reality. Pak to vypadá, že se všichni probouzíme v pět ráno a ihned makáme a že žijeme svůj život v nejlepší kondici. Tato toxická zobrazení paradoxně většinu lidí přivedou k opuštění každoročních předsevzetí, protože je nedokážou naplnit. Navíc nikdo z nás nechce dosáhnout nějakého cíle jen proto, že jsme si to před deseti lety řekli. Naše představy o úspěchu se totiž časem mohou měnit.
Zkusme to jinak
Mezi tři nejčastější předsevzetí, která si počátkem každého roku dáváme, patří snaha zhubnout, omezit pití alkoholu nebo přestat kouřit. Jak to většinou dopadá, jsme si už řekli. Aby to ale nebyl celoživotní permanentní boj mezi nedosažitelným úspěchem a možným neúspěchem, zkusme to jinak. U všeho existují alternativní řešení.
V roce 2013 se ve Velké Británii objevila kampaň Suchý leden (v originále Dry January). V Česku se ujal Suchý únor. Jde o to, měsíc vydržet bez alkoholu. Jistě, tělu něco takového může pomoci, ale daleko efektivnější by bylo prostě dávky alkoholu trvale snížit. Místo tří piv si dát dvě, místo dvou panáků jednoho. Je to alternativa, jež může být schůdnější než se měsíc předvádět bez alkoholu a pak první den dalšího měsíce vyrazit na celonoční pařbu.
Velmi složité je i naplnění předsevzetí o ukončení kouření. Statistiky ukazují, že se to trvale podaří jen několika procentům lidí. Přitom v tomto případě existují dostupné alternativy, které jsou podle studií dokonce zdravotně méně škodlivé. Když se svým zlozvykem dospělý kuřák nechce úplně seknout, tak si může vybrat několik možností nebo je může kombinovat. Dobrým začátkem je opustit klasické cigarety. Můžete přejít na zařízení se zahřívaným tabákem, na elektronické cigarety nebo k nikotinovým sáčkům. A že se vám nepodařilo naplnit původní záměr přestat kouřit? Podaří se vám ale udělat něco zásadního pro své zdraví, což je obrovská hodnota a celkově je to strategická a pozitivní volba. Až pak v roce 2026 přijde další Den slabé vůle, budete moci hlásit: něco jsem dokázal.
Alternativou k jasnému úspěchu a jasné porážce je tedy udělat alespoň nějaký krok správným směrem, krok, jenž je reálnější. Bez trápení a výčitek s tím, že jsem selhal, že to opět nevyšlo.
Přemýšlel jsem, co udělám sám. Protože mnohá předsevzetí jsem si v minulosti dal, nesplnil je a sám jsem představitelem Dne slabé vůle. Tak co zkusit alespoň něco malého. Co by mi udělalo na čas opravdu dobře? Rozhodl jsem se pro věc, jež ovlivňuje náš každodenní život tak, že už to někdy není normální. Sociální sítě. Zkusím je měsíc nesledovat, vzdát se těch nekonečných moudrostí, které se z nich na nás sypou. Jako alternativu k nim zvolím čtení knih, na něž se už dlouho chystám. Podaří se to? Nevím. Řekneme si za rok. Až bude zase Den slabé vůle.