Connery, Sean Connery: Dvě české vzpomínky na charismatického herce, který miloval uherák, Skotsko a golf
Byl prvním Bondem – a to není málo. Pouze v „jeho“ době mávaly bondovky populární kulturou stejně jako beatlemanie nebo minisukně. Že je dodnes Bondem nejmilovanějším, dokazoval Sean Connery (25. srpna 1930 – 31. října 2020) ostatně sám – tím, že ho neměl příliš v lásce. Prý cítil, že lidé spíš než jeho herectví obdivují postavu, kterou hraje. Agent 007 byl v tomhle ohledu zvlášť tvrdý soupeř. Minulý týden zesnulý Connery však bondovskou výzvu překonal: vzpomínky, o které se s Reflexem podělili jeho blízcí spolupracovníci, dokazují, jak frajersky uměl stárnout.
Britský tajný agent 007 s povolením zabíjet, symbol kvality a loajality ostrovanů, přišel na svět jako literární postava v prvotině námořního důstojníka Iana Fleminga v roce 1952. Bond měl být posledním hrdinou Britského impéria, které přestává existovat už v roce 1945; v první polovině 50. let je jídlo v Británii ještě na lístky a země (a následně i celý svět) přijímá bondovskou kulturní vzpruhu s nadšením.
Do filmového průmyslu pak Bond v podání Seana Conneryho vpadne přesně o dekádu později, v roce 1962. Je mladší, chladnokrevnější a celkově méně uhlazený než jeho literární předobraz. Na bedrech Skota, který posléze otevřeně propaguje skotskou nezávislost, pak paradoxně spočívá celý svět, stejně jako kdysi spočíval na silné a jednotné Británii.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!