Staroměstská poprava: Žádné jiné období si nepřetvářely různé režimy podle svých zájmů tak jako to bělohorské a pobělohorské
V pondělí 21. června 2021 – tedy přesně v den 400. výročí – se na pražském Staroměstském náměstí uskutečnila rekonstrukce popravy sedmadvaceti vůdců stavovského povstání (tří pánů, sedmi rytířů a sedmnácti měšťanů; v literatuře se často vyskytuje chybné označení „27 českých pánů“). Exekuce, která navěky zůstane nejdiskutovanější událostí v našich dějinách.
Dne Dvacátého prvního června 2021, v úvodu historické rekonstrukce, řekla historička Marie Koldinská: Pro některé se tito aktéři dopustili vzpoury proti řádně zvolenému panovníkovi, pro druhé znamenali obránce náboženské svobody uzákoněné Rudolfovým Majestátem v roce 1609. Bránit svobodu proti panovníkovi, který ji neakceptuje, je jejich morální povinností… Zvlášť když je ideologicky podpořena spisem rektora a jednoho z později popravených, Jána Jesenského, s názvem Může být tyran svržen lidem?
Hrůzné divadlo
Pořadatelé rekonstrukce, Rytíři Koruny České, představili zaplněnému Staroměstskému náměstí podívanou vskutku velkolepou a dobře koncipovanou, včetně působivé fiktivní postavy Historie v podání herečky Terezy Bebarové.
Připomeňme si však originál sehraný před 400 lety, který je nepřekonatelný, nenapodobitelný, děsivý. Režijní štáb kolem místodržícího Karla I. z Lichtenštejna připravil divadlo do té doby nevídané, promyšlené do posledního detailu. Už to, že se exekuce neuskutečnila za hradbami na popravišti, jak bylo do té doby zvykem, ale na nejfrekventovanějším místě v Praze, budilo údiv i zvědavost. Aby se z popravy nestala nudná záležitost, kdy se na katovské káře přiváželi odsouzení z městského vězení, byl probourán otvor do sklepení Staroměstské radnice, odkud byli odsouzenci vyváděni přímo na dva a půl metru vysoké popraviště, jež postavilo čtyřicet tesařů za čtyři dny a noci.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!