Vítěz Velké pardubické údajně spáchal sebevraždu skokem z okna, mohli ho ale zabít i estébáci
Jde o tragický příběh, jehož hlavní postavou je Vladimír Hejmovský (30. 10. 1892–10. 9. 1952), dostihový jezdec a vítěz Velké pardubické steeplechase. Vyhrál ji v roce 1951, kdy mu bylo téměř devětapadesát. Novináři tehdy napsali, že startuje za Sokol Opava a není příliš známý. Hejmovského přátelé však věděli víc. Například že byl polský šlechtic rodového jména Heymowski, v carském Rusku žil coby Gejmovskij a poté s počeštělým příjmením sloužil za první republiky jako důstojník Československé armády.
Velká pardubická se tradičně koná druhou říjnovou neděli a je považována za ukončení sezóny překážkových dostihů. Jak čas plynul, dostihový svět na Hejmovského triumf v roce 1951 zapomněl. V roce 2010 však vyhrál Velkou pardubickou, a to již posedmé, populární Josef Váňa téměř v padesáti osmi letech. Načež média připomněla, že Hejmovský, vítěz v roce 1951, byl ještě o rok starší než Váňa. Tohle novináři zmínili, ale další informace o Hejmovském nepřidali. Neznali je, neměli důvod pátrat po minulosti málo známého jezdce? Nebo se jim osud z počátku padesátých let jevil jako poněkud zaprášený?
Nedalo mi to a zalistoval jsem ve starších číslech časopisu Jazdectvo a objevil v nich text Miloše Svobody, historika pardubického dostihu, jenž o někdejším Hejmovského triumfu napsal: „Byla to skvělá jízda ‚devětapadesátiletého mladíka‘. Rok nato tento vynikající jezdec tragicky zemřel.“ Tečka. Pokud však šlo o vynikajícího jezdce, nemohl být přece neznámý. Jenomže historik Svoboda o skonu Hejmovského v roce 1952 nic bližšího nedodal. Nebylo to zvláštní?!
Překvapivá odpověď
Jediným záchytným bodem v pátrání byl fakt, že Hejmovský ve Velké pardubické startoval v dresu Sokola Opava. Na Opavsku dlouho žila známá jezdkyně Eva Palyzová, která jezdila dostihy od padesátých do sedmdesátých let. Bude však v roce 2010 o Hejmovském něco vědět? Když tehdy zvedla telefon, dotaz ji nepřekvapil.
„Vím, o koho jde. Trénoval s koňmi na statku mého manžela, který mi o něm vyprávěl. Rok po vítězství v Pardubicích pozvali estébáci Hejmovského do Prahy, při výsledu ho zabili a nastrčili to tak, že šlo o sebevraždu!“ odpověděla stručně a skoro se omlouvala, že víc o smutném osudu neví. Věděla však, kdo by mohl vědět – na Opavsku i na Slovensku. Dodala, že Hejmovského příbuzní a přátelé určitě žijí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!