Anonymous: Hackeři vracejí úder
Poté, co se zdálo, že mise „hodných hackerů“ Anonymous je u konce svých sil a lidé v tajemné masce se stanou už jen bájnou legendou, vyrazili s vypuknutím války na Ukrajině se svým hackerským arzenálem opět do boje. Už první den invaze, 24. února, vyhlásili Rusku kyberválku a během prvního týdne odstavili zhruba 2500 strategicky důležitých webů.
Anonymous napadli servery ruských médií, včetně státní televize RT (Russia Today), hlásné trouby propagandy, a za doprovodu ukrajinské hymny ji nahradili skutečnými událostmi z frontových bojů. Propagandou masírovaným Rusům tak na chvíli (na jak dlouho, je těžké posoudit, ruská strana se s tím samozřejmě nechlubí) zmizel dlouhodobě budovaný fiktivní obraz Ruska jako velkého sjednotitele říše a Putina jako mírotvůrce. Pokusili se tak ukázat zemi, která upadá do chudoby, byť má největší počet globálních miliardářů, a Putina jako osamělého psychopata opojeného svou neomezenou mocí.
Během masívního kybernetického útoku proti Rusku pomocí opakovaných DDoS útoků (Distributed Denial-of-Service; pozn. red.) došlo také k ochromení webů ruských státních institucí – Kremlu, ruské vlády, ruského ministerstva obrany, Federální bezpečnostní služby (FSB), velkých bank, letiště nebo webu ropného giganta Gazprom. Jedná se o synchronizovaný útok i několika miliónů počítačů z celého světa, kdy palba dotazů vyřadí konkrétní web zcela z provozu. Rusko se tak ocitlo v informačním vakuu, odpojené od globální sítě. Nelze sice zjistit, jak dlouho celá záležitost trvala, jisté ale je, že tyto útoky navozují okamžitý psychologický šok.
Prostřednictvím svého videokanálu poslali Anonymous Putinovi vzkaz, v němž předpovídají, že největší hrozbou pro jeho moc budou sami obyvatelé Ruska, kteří se obrátí proti němu: „Celý svět prohlédl vaši propagandu. I občané, o nichž tvrdíte, že je chráníte, jsou proti válce a protestují ve městech po celém Rusku. Vaše zásahy proti nim probudí v zemi jen další nepokoje.“
Anonymous tak opět jako jedni z prvních pochopili, že kromě geopolitické konvenční války jde rovněž (a dost možná v první řadě) o válku informační a kulturní, vytvářející kolektivní povědomí o světě a jeho hodnotovém směřování. Že se hraje o to, zda zvítězí svoboda a demokracie nad diktátem putinovské mafiokracie.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!