John Steinbeck: Slavný spisovatel sice byl levičák, přesto nebyl pro komunisty snadným soustem
Znalec lidí, Ameriky i světa. Tak u nás býval popisován John Steinbeck (27. 2. 1902 Salinas–20. 12. 1968 New York), jeden z mála skutečně skvělých autorů, jejichž zasvěcené portréty obyčejných obyvatel USA pronikly přes železnou oponu. Dílo nositele Nobelovy ceny za literaturu, od jehož narození uplynulo koncem února 120 let, se zde mohlo tisknout také proto, že mělo pověst prací na Západě zakazovaných, ba dokonce pálených. Jeho dvojí návštěva zemí východního bloku včetně Československa však ukázala, že radikální levičák (a zároveň možná – kdo ví – agent CIA) Steinbeck není ani pro náš tehdejší režim snadným soustem. Ihned se ocitl v hledáčku Státní bezpečnosti, která ho sledovala i do domu Jana Wericha na pražské Kampě.
Ze své cesty do Sovětského svazu v roce 1947 vytěžil vnímavý pozorovatel John Steinbeck pozoruhodný Ruský deník, v němž mimo jiné tvrdí, že průměrný Rus nemá největší strach ze Stalina, ale z další světové války. Šok z příjezdu do zdevastovaného Kyjeva nedlouho po vítězství Spojenců nad Hitlerem pak vyjádřil slovy, která v dnešní situaci působí až prorockým dojmem.
„Představte si, že by byly Spojené státy od New Yorku až po Kansas úplně zničeny,“ píše. „To by přibližně odpovídalo velikosti destrukcí na Ukrajině. Teprve kdybychom přišli o šest miliónů lidí, nepočítáme-li vojáky, to jest o patnáct procent populace, měli byste představu o počtu ukrajinských obětí. Započítáme-li vojenské ztráty, bylo by mrtvých ještě mnohem více, ale i bez toho bylo zabito šest miliónů z celkového počtu čtyřiceti pěti miliónů civilistů. Některé doly budou muset zůstat zavřeny, protože Němci shodili tisíce těl dolů do šachet.“
Jak voní stromy
Příběh Johna Steinbecka je vskutku příběhem celé Ameriky. Otec jeho otce Johann Adolf Großsteinbeck připutoval do Spojených států roku 1858 z rodinné farmy v městečku Heiligenhaus, ležícího mezi Düsseldorfem a Essenem vprostřed dnešní spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Než se stal americkým občanem, pokoušel se v (tehdy palestinské) Jaffě budovat protestantskou kolonii Mount Hope. Po útoku pěti Arabů ze dne 11. ledna 1858, při němž mu agresoři zabili bratra a znásilnili švagrovou a tchyni, se Johann okamžitě sebral a odplul do Nového světa. Zde si zkrátil příjmení na Steinbeck a zamířil do vzkvétající Kalifornie, kde právě opadala zlatá horečka.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!